ZALOGUJ
 
jako Użytkownik »

jako Opiekun »
Podziel się
Facebook
Instagram
Pinterest

Meteoryty - materia starsza niż Ziemia

Materia starsza niż Ziemia – to wystawa stała, opowiadająca o genezie materii kosmicznej, naturalnie docierającej do powierzchni Ziemi. W całkowicie zaciemnionej przestrzeni, światło kieruje wzrok widza, w poszczególnie miejsca przestrzeni i czasu: Drogę Mleczną, pozostałości wybuchu supernowej - materię w różnym stadium ewolucji, Układ Słoneczny, efekty kolizji z atmosferą... przeczytaj wszystko »
Adres
Muzeum Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego w Sosnowcu
ul. Będzińska 60
41-200 Sosnowiec
Śląskie
transport publiczny
transport publiczny
Dzień tygodnia Godziny otwarcia
poniedziałek
08:00 - 15:00
wtorek
08:00 - 15:00
środa
08:00 - 15:00
czwartek
08:00 - 15:00
piątek
08:00 - 15:00
Święta Godziny otwarcia
2024.12.25 (środa) x
2024.12.26 (czwartek) x
Właściciel obiektu nie zdefiniował cennika.
Powyższy cennik dotyczy całego obiektu.

Materia starsza niż Ziemia – to wystawa stała, opowiadająca o genezie materii kosmicznej, naturalnie docierającej do powierzchni Ziemi.

W całkowicie zaciemnionej przestrzeni, światło kieruje wzrok widza, w poszczególnie miejsca przestrzeni i czasu: Drogę Mleczną, pozostałości wybuchu supernowej - materię w różnym stadium ewolucji, Układ Słoneczny, efekty kolizji z atmosferą ziemską oraz zderzenia z powierzchnią Ziemi.

Poszczególne fotopanoramy, podświetlone od tyłu wydruku, stwarzają złudzenie przebywania w przestrzeni kosmicznej oraz przeżycia kosmicznego wymiaru naszego miejsca we Wszechświecie. Kolizja meteorytu z powierzchnią Ziemi niejednokrotnie w dziejach Ziemi dała początek wielkoskalowych zmian w ekosystemach ziemskich np. wielkich wymierań.  Uzmysławia to skalę tego naturalnego zagrożenia środowiska.

Jednocześnie materia kosmiczna docierająca do naszej planety daje jedyną możliwość poznania pełnej historii powstania Układu Słonecznego i Ziemi – ludzkość nie dysponuje jeszcze techniką pozyskiwania tej materii.

Meteoryty, pięknie wyeksponowane w gablotach, wplecionych w zaaranżowaną przestrzeń kosmiczną, są w tym kontekście bezcenną kopalnią wiedzy. Samo przebywanie w ich towarzystwie może być dla widza przygodą.

Projekt i aranżacja wystawy - Ewa Budziszewska-Karwowska
Grafika komputerowa - Aleksandra Zaręba-Zeltsch
Tekstury planet (Andrzej Boczarowski dzięki uprzejmości NASA)
Wydruk, montaż, oświetlenie - Rappid Jerzy Homan

Komentarze wyświetlą się po weryfikacji przez moderatora, a ocena po zebraniu pięciu komentarzy.