ZALOGUJ
 
jako Użytkownik »

jako Opiekun »
Strona główna > pałace i zamki > Muzeum w Łęczycy > Sala II. Dział archeologiczny
Podziel się
Facebook
Instagram
Pinterest

Sala II. Dział archeologiczny

Wystawa stała
poziom turturi
W sali drugiej zaprezentowano liczny materiał ceramiczny pozyskany przez Muzeum w Łęczycy w trakcie badań wykopaliskowych na cmentarzysku kultury łużyckiej w Byszewie Grabowskim. Oprócz pięknie zdobionych urn i miniaturowych naczyń pokazano także nieliczny materiał brązowy – wisiorek, spiralki oraz szpilę do spinania szat. Z powodu zmiany klimatu oraz najazdów scytyjskich w VI w... przeczytaj wszystko »
Adres
Muzeum w Łęczycy
ul. Zamkowa 1
99-100 Łęczyca
Łódzkie
powiat łęczycki
Dzień tygodnia Godziny otwarcia
wtorek wtorek 10:00 - 16:00
środa
10:00 - 16:00
czwartek
10:00 - 16:00
piątek
10:00 - 16:00
sobota
10:00 - 15:00
niedziela
10:00 - 15:00
free
wstęp wolny
Święta Godziny otwarcia
2025.11.01 (sobota) x
2025.11.11 (wtorek) x
2025.12.25 (czwartek) x
2025.12.26 (piątek) x
Dzień tygodnia Godziny otwarcia
wtorek wtorek 10:00 - 17:00
środa
10:00 - 17:00
czwartek
10:00 - 17:00
piątek
10:00 - 17:00
sobota
10:00 - 17:00
niedziela
10:00 - 17:00
free
wstęp wolny
Święta Godziny otwarcia
2025.04.20 (niedziela) x
2025.04.21 (poniedziałek) x
2025.05.01 (czwartek) x
2025.05.03 (sobota) x
2025.06.19 (czwartek) x
2025.08.15 (piątek) x
Bilety
normalny 28.00 PLN
ulgowy 22.00 PLN
dzieci bezpłatnie do lat 6
Powyższy cennik dotyczy całego obiektu.
Przewodnik
w języku polskim odpłatnie 90.00 PLN
Dodatkowe informacje

W ramach biletu ulgowego i normalnego jest już opłacone wejście na wieżę. Bilet na wieżę obowiązuje tylko w przypadku chęci wejścia na samą wieżę, bez wystaw stałych.

Opłata za zwiedzanie Muzeum z przewodnikiem dotyczy grupy liczącej maksymalnie 25 osób.

W sali drugiej zaprezentowano liczny materiał ceramiczny pozyskany przez Muzeum w Łęczycy w trakcie badań wykopaliskowych na cmentarzysku kultury łużyckiej w Byszewie Grabowskim. Oprócz pięknie zdobionych urn i miniaturowych naczyń pokazano także nieliczny materiał brązowy – wisiorek, spiralki oraz szpilę do spinania szat.

Z powodu zmiany klimatu oraz najazdów scytyjskich w VI w. p.n.e. doszło do opuszczenia dotychczasowych siedlisk przez ludność kultury łużyckiej. Kolejny napływ ludności nastąpił we wczesnej epoce żelaza z terenu Pomorza Gdańskiego. Śladem pobytu tzw. kultury pomorskiej są liczne cmentarzyska ciałopalne z grobami podkloszowymi i rodzinnymi pochówkami umieszczanymi w skrzyniach z kamiennych płyt. Jeden z takich pochówków, liczący kilkanaście urn został odnaleziony w miejscowości Marynki. Na wystawie można obejrzeć jego rekonstrukcję, uzupełnioną popielnicami i przystawkami.

Tradycję ciałopalenia kontynuowała ludność funkcjonująca na ziemiach polskich od końca III w. p.n.e. do pierwszej połowy V w. n.e. Pozostająca pod silnym wpływem ludności celtyckiej kultura przeworska rozwinęła w znacznym stopniu umiejętność wytopu żelaza, udoskonalając przede wszystkim produkcję uzbrojenia i przedmiotów codziennego użytku, a także posługiwała się szybkoobrotowym kołem garncarskim oraz specjalnym typem pieca komorowego do wypału nowego typu ceramiki. Prezentowane na wystawie przedmioty pochodzą przede wszystkim z podłęczyckich cmentarzysk ciałopalnych z licznymi popielnicami, wyposażonymi w rytualnie niszczoną broń (miecze, umba i okucia tarcz, groty oszczepów i włóczni) lub przedmioty codziennego użytku i elementy stroju (fibule, sprzączki do pasa, przęśliki). Z tego okresu pochodzi również odkryta na terenie kopalni w Łęczycy cembrowina studni oraz monety rzymskie i trójząb rzymski, świadczące o istnieniu na terenie ziemi łęczyckiej szlaku handlowego z Imperium Romanum na tereny nadbałtyckie.

Najwcześniejsze dzieje Łęczycy reprezentowane są przez bogaty materiał zabytkowy pozyskany drogą badań wykopaliskowych na grodzisku łęczyckim (obecnie we wsi Tum), którego początki sięgają VIII w. n.e. Prezentujemy eksponaty świadczące o militarnym oraz społeczno-gospodarczym charakterze grodu, m. in. liczne groty bełtów, groty strzał i oszczepu, ostrogi, fragmenty podków, noże żelazne, haczyki na ryby, igły, przęśliki, kościane łyżwy i wiele innych. Na szczególną uwagę zasługuje grupa kościanych i rogowych przedmiotów, zdobionych misternie wykonanym ornamentem roślinnym i geometrycznym, którą reprezentują okładziny noży i oprawki, igielnik oraz hetka (guz do spinania szat), a także przedmiot kościany zwieńczony rzeźba sokoła o niewiadomym przeznaczeniu. Nie brakuje również różnego rodzaju amuletów, będących realnym świadectwem wierzeń pogańskich, a wymienić należy tutaj brązową kaptorgę, czyli schowek na talizmany czy zdobiony miniaturowy toporek Peruna z brązu – słowiański amulet szczęścia i ochrony. Importem jest brązowy rozdzielacz rzemieni do uzdy pokryty ornamentem zwierzęcym, pochodzący ze Skandynawii oraz służący jako ozdoba dzwoneczek z brązu o proweniencji wschodniobałtyjskiej. Warto też zwrócić uwagę na grupę średniowiecznych monet oraz zespół pierścionków, wykonanych m.in. ze złota, srebra czy szkła, wśród których wyróżnia się zdobiony rozetą srebrny sygnet pieczętny. Liczba oraz charakter tych niezwykłych znalezisk potwierdzają, że łęczycki gród był jednym z najważniejszych średniowiecznych ośrodków w Polsce Środkowej.

Patrycja Zasadzka 

Komentarze wyświetlą się po weryfikacji przez moderatora, a ocena po zebraniu pięciu komentarzy.