ZALOGUJ
 
jako Użytkownik »

jako Opiekun »
Podziel się
Facebook
Instagram
Pinterest

Wnętrza Mieszczańskie

Wystawa stała
poziom turturi
Prezentowane na wystawie wnętrza mieszkalne są  próbą rekonstrukcji wystroju domów przedwojennego Oświęcimia. Większość eksponatów ofiarowana została muzeum przez mieszkańców miasta i najbliższej okolicy. Salon/Jadalnia – miejsce uroczystych spotkań i obiadów towarzyskich. Charakter tego wnętrza podkreśla drewniany, rozkładany dla dwunastu osób stół oraz pokojowy... przeczytaj wszystko »
Adres
Muzeum Zamek w Oświęcimiu
ul. Zamkowa 1
32-600 Oświęcim
Małopolskie
powiat oświęcimski
sesja zdjęciowa
sesja zdjęciowa
Dzień tygodnia Godziny otwarcia
poniedziałek
10:00 - 16:00
wtorek wtorek 10:00 - 16:00
środa
10:00 - 16:00
czwartek
10:00 - 16:00
piątek
10:00 - 15:00
niedziela
10:00 - 16:00
free
wstęp wolny
Święta Godziny otwarcia
2025.04.20 (niedziela) x
2025.04.21 (poniedziałek) x
2025.05.01 (czwartek) x
2025.05.03 (sobota) x
2025.11.01 (sobota) x
2025.11.11 (wtorek) x
2025.12.25 (czwartek) x
2025.12.26 (piątek) x
Dzień tygodnia Godziny otwarcia
wtorek wtorek 10:00 - 18:00
środa
10:00 - 18:00
czwartek
10:00 - 18:00
piątek
10:00 - 18:00
sobota
10:00 - 18:00
niedziela
10:00 - 18:00
free
wstęp wolny
Święta Godziny otwarcia
2025.06.19 (czwartek) x
2025.08.15 (piątek) x
Bilety
normalny 12.00 PLN
ulgowy 8.00 PLN
rodzinny 30.00 PLN Do 5 osób w tym 1 lub 2 osoby dorosłe.
dzieci bezpłatnie do lat 7
Powyższy cennik dotyczy całego obiektu.
Przewodnik
w języku polskim odpłatnie 150.00 PLN
Dodatkowe informacje

Bilet łączony ZAMEK /WIEŻA/ RATUSZ
normalny 25 zł / ulgowy 16 zł / rodzinny  60 zł

Usługa przewodnicka:
- zamek/wieża 220 zł
- zamek /wieża / ratusz 350 zł

Prezentowane na wystawie wnętrza mieszkalne są  próbą rekonstrukcji wystroju domów przedwojennego Oświęcimia. Większość eksponatów ofiarowana została muzeum przez mieszkańców miasta i najbliższej okolicy.

Salon/Jadalnia – miejsce uroczystych spotkań i obiadów towarzyskich.

Charakter tego wnętrza podkreśla drewniany, rozkładany dla dwunastu osób stół oraz pokojowy kredens. Ten komplet mebli został wykonany  w 1930 r. w oświęcimskim Zakładzie Salezjańskim jako prezent ślubny dla młodej pary z Oświęcimia. Obok pochodzący z początku XX wieku fortepian z Lipska. W salonie umieszczona jest również bogato zdobiona dwudrzwiowa szafa z witryną. Na półkach poukładane są maleńkie filiżanki porcelanowe, talerzyki deserowe z Ćmielowa, biały, porcelanowy dzbanek do kawy, czajniczek do parzenia herbaty z napisem „Tea Best London” oraz elementy zastawy obiadowej. Prezentowane zabytki pochodzą z lat 20 i 30 XX w.

Pokój sypialny

W pomieszczeniu znajduje się drewniana szafa z damską garderobą m.in.; bluzki i sukienki z lat 20-tych XX wieku, plecione, skórzane sandały damskie z prawidłami, mufka obszyta futrem chroniącą dłonie pań przed zimnem. Maszyna do szycia firmy „Singer”, koronki, nici, igły, przybory krawieckie. Pokój ozdabia stolik z koronkowym obrusem, łóżko i szafka nocna oraz zegar szafkowy z przełomu XIX i XX wieku z firmy Gustaw – Becker z podwójnym kurantem bijącym co pół godziny. Na komodzie przedwojenne radio Imperial, porcelana.

Pokój dziecięcy

W pokoju przyciąga wzrok kącik dziecięcy z przedwojennymi zabawkami. Mamy tutaj wózek i lalkę wykonaną z masy papierowej z końca XIX wieku, zestaw liter do nauki alfabetu, czasopisma dziecięce „Płomyk” z 1930 r., formę do odlewania ołowianych żołnierzyków, drewniany pociąg i samochód. Ciekawym obiektem jest ławka szkolna o konstrukcji szkieletowej, wykonana z drewna bukowego i przeznaczona tylko dla jednej osoby. W blacie umieszczono zagłębienia na pióro i kałamarz jak również symetrycznie rozłożone otwory, służące prawdopodobnie do montażu podpórki pod książki. Część blatu posiada ponadto uchylną płytę na zawiasach, przykrywającą skrzynię na przybory szkolne. Biurko zostało wykonane w znanej niemieckiej wytwórni Naether specjalizującej się w produkcji mebli, wózków oraz innych akcesoriów dziecięcych. Pokój oświetla piękna zielona lampa z Oświęcimia (ceramika łączona ze szkłem i metalem).

Gabinet Aleksandra Orłowskiego

Pokój ten nie jest rzeczywistym odzwierciedleniem gabinetu Aleksandra Orłowskiego, ale tylko swobodną próbą jego rekonstrukcji. Aleksander Orłowski to jeden z oświęcimskich społeczników, który swoją patriotyczną postawą zasłużył na pamięć i szacunek mieszkańców naszego miasta. Był on ponadto długoletnim kierownikiem poczty w Oświęcimiu, kompozytorem i twórcą hejnału miasta. W gabinecie tym znajdują się oryginalne meble – pamiątki po wybitnym oświęcimskim muzyku (stolik, gięte krzesło, sekretarzyk z witryną). W pokoju umieszczono także inne drewniane, przedwojenne meble gabinetowe: biurko, szafy biblioteczne, stolik. Na biurku stoi maszyna do pisania firmy
„Mercedes”, telefon na korbkę z lat 30 XX w., oraz przybory do pisania. Wśród  dokumentów można obejrzeć Dziennik Urzędowy Powiatu Oświęcimskiego z 1914 r., w którym zamieszczono m. in. reklamy Biura Podróży Zofii Biesiadeckiej i Wytwórni Alkoholi Jakuba Haberfelda. Znajdziemy przedwojenne banknoty oraz zeszyt szkolny oświęcimskiego ucznia z roku 1925 – 1926 z planem lekcji dla klasy V. Wśród licznych drobiazgów na uwagę zasługuje drewniana tabakierka – pamiątkę  po powstańcu styczniowym z 1863 r. Najstarszym eksponatem w tym pomieszczeniu jest mapa Księstwa Oświęcimskiego i Zatorskiego z 1592 r. wykonana przez Stanisława Porębskiego i umieszczona w XVI-wiecznym atlasie Orteliusa. Szczególną uwagę należy zwrócić na Zielnik z roku 1613 Szymona Syreńskiego – Syreniusza oświęcimianina, profesor Akademii Krakowskiej, lekarza, botanika, badacza leczniczych właściwości ziół, twórcy ilustrowanego Zielnika o roślinach użytkowych, klasycznego dzieła botanicznego polskiego renesansu. W zbiorach muzeum znajduje się pięć ksiąg tego dzieła.

Kuchnia
Podstawą wyposażenia kuchni są meble z początku XX w. wykonane przez oświęcimskiego stolarza – politurnika Stefana Kanię. W skład kompletu wchodzą: kredens z charakterystyczną wysuwaną z blatu stolnicą, stół, stolik, dwa krzesła, dwie szafki – stojąca i wisząca. Kredens z licznymi drobiazgami kuchennymi: formy do wypieku ciast i babeczek, w tym także dziewiętnastowieczna forma na budyń z kaszy i jarzyn, sztućce, metalowe puszki na herbatę, pojemniki na pieprz i sól, metalowy młynek do mielenia kawy oraz szklane słoje i syfony do wody. Niezwykle ciekawa jest pochodząca z XIX w. maszynka do palenia kawy tzw. „kawiarka”- używana  do samodzielnego wypalania kawy ziarnistej w domu. Przykładem kawy ogólnie dostępnej w przedwojennych sklepach jest kawa „Franck” z cynową łyżką z 1933 r. do sypania kawy. Na łyżce przedwojenna reklama głosząca, że: „Kawa Kneippa z Prawdziwą Francka to najzdrowszy napój codzienny”. Ręczny magiel z 1930 r., maszynka spirytusowa „Primus” do podgrzewania jedzenia, waga tarczowa, maszynka do mielenia „Atlantic. W kuchni prezentujemy kącik „łazienkowy” – szafka, drewniana umywalnia z podnoszonym blatem, na której stoi fajansowa misa i dzban na wodę, mydelniczka, przybory toaletowe – szczotka do włosów wykonana z naturalnego włosia (lata 20 XX w.), pędzel i mydło do golenia firmy Majde z Warszawy. Uzupełnieniem tego kącika są trzy tary używane przez nasze babcie i prababcie do prania.

Komentarze wyświetlą się po weryfikacji przez moderatora, a ocena po zebraniu pięciu komentarzy.