Wystawa stała w budynku dawnego magistratu ukazuje osiem wieków niezwykłej historii miasta Oświęcimia. Ze względu na niewielką przestrzeń, ekspozycję prezentujemy „w pigułce”, jednocześnie zachęcając zwiedzających do szerszego zapoznania się z dziejami miasta prezentowanymi w Muzeum Zamek, Muzeum Żydowskim, Muzeum Romskim, Klasztorze Sióstr Serafitek oraz Klasztorze Salezjanów.
Plan budynku ratusza w naturalny sposób zasugerował podział treści historycznych. Na najniższym poziomie budynku znajduje się miejsce na najstarszą część historii Oświęcimia, pierwsze wzmianki o mieście oraz ziemi oświęcimskiej. W arkana historii księstwa zwiedzających wprowadza pierwsza oświęcimska para książęca – Władysław i Eufrozyna – wirtualna para narratorów. Prezentujemy dokumenty, pieczęcie, pojawiają się także rozwiązania interaktywne, gdzie poprzez zabawę i grę możemy najmłodszym przybliżać historię naszego grodu. Poziom piwnic zamyka klamrą okres od początku osadnictwa aż do końca XV wieku.
Parter to przestrzeń informacyjna, sklep muzealny i kasa. Stanowiska niezbędne do organizacji obsługi ruchu turystycznego. W głębi tego poziomu, znajduje się ciekawie zaaranżowane atrium, stanowi ono swego rodzaju wyjątek w architekturze budynku, tworzące aurę spokoju i kontemplacji. W tej przestrzeni zaprezentowane są trzy cele więzienne, z różnych okresów historii miasta – poczynając od okresu międzywojennego, poprzez czas II wojny światowej, a kończąc w okresie PRL-u.
Na pierwszym piętrze rozpoczynamy opowieść o mieście od XVII wieku., od potopu szwedzkiego po zabory. Dla miasta to czas powodzi, pożarów oraz pustoszących miasto epidemii. Wiek XIX przyniesie jednak miastu rozkwit i odrodzenie. Kolejna część wystawy dotyczy wybuchu I wojny światowej – ukazuje nadzieję i duże zaangażowanie mieszkańców Oświęcimia w działania na rzecz niepodległości i pomoc legionistom.
W przestrzeni okresu międzywojennego wita zwiedzających ówczesny burmistrz Roman Mayzel – włodarz magistratu, kolejna postać wirtualnego narratora. Opowiada o dziejach swojego Oświęcimia, budowaniu i rozkwicie miasta. W tej części ekspozycji przedstawiamy oryginalny samochód Praga – Oświęcim model Baby z 1936 r., pochodzący z firmy Zjednoczone Fabryki Samochodów. Wirtualna podróż ulicami dawnego Oświęcimia, zza szyb samochodu z pewnością jest dużą atrakcją dla zwiedzających.
Po okresie dobrobytu nastał czas okrutnej wojny, która zmieniła oblicze i wizerunek naszego miasta, poprzez powstanie na jego obrzeżach KL Auschwitz – Birkenau. Na wystawie zaprezentowane są wątki związane z wrześniem 1939 r., wysiedleniem mieszkańców oraz pomocą więźniom obozu, zobrazowane wspomnieniami „świadków historii”.
Obliczem współczesnego miasta, pełnego wydarzeń kulturalnych, sportowych oraz inicjatyw pokojowych kończy się opowieść o Oświęcimiu. Dla zwiedzających w tym miejscu czeka niespodzianka związana z działającym od lat 40-tych XX w. Klubem Sportowym Unia Oświęcim, który ośmiokrotnie wywalczył tytuł mistrza Polski w hokeju. Tutaj każdy może wcielić się w mistrza i strzelić gola dla Unii Oświęcim.