ZALOGUJ
 
jako Użytkownik »

jako Opiekun »
Podziel się
Facebook
Instagram
Pinterest

Kolekcja meteorytów

Pięć tysięcy lat temu nad terenami dzisiejszego północnego Poznania spadł deszcz meteorytów. Na obszarze od Suchego Lasu, przez Morasko, po Radojewo i Umultowo spadły tysiące fragmentów wielkiego meteoru (bolidu), który rozpadł się po wejściu w atmosferę. Największy znaleziony do tej pory fragment tego bolidu waży 261 kg, kolejny – ponad 150 kg. Łącznie do dzisiaj do kolekcji... przeczytaj wszystko »
Adres
Muzeum Ziemi WNGiG UAM
ul. Bogumiła Krygowskiego 10
61-680 Poznań
Wielkopolskie
transport publiczny
transport publiczny
Właściciel obiektu nie zdefiniował godzin otwarcia.
Bilety
wstęp bezpłatny

Pięć tysięcy lat temu nad terenami dzisiejszego północnego Poznania spadł deszcz meteorytów. Na obszarze od Suchego Lasu, przez Morasko, po Radojewo i Umultowo spadły tysiące fragmentów wielkiego meteoru (bolidu), który rozpadł się po wejściu w atmosferę. Największy znaleziony do tej pory fragment tego bolidu waży 261 kg, kolejny – ponad 150 kg. Łącznie do dzisiaj do kolekcji muzeów oraz zbieraczy trafiła więcej niż tona meteorytów Morasko – bo taką nazwę nadano znalezisku, od miejsca napotkania w 1914 roku pierwszego okazu.

W znajdującym się niedaleko Muzeum Ziemi rezerwacie „Meteoryt Morasko” zobaczyć można ślady upadku meteorytów – kilka kolistych zagłębień stanowiących kratery powstałe w wyniku kolizji fragmentów meteorytu Morasko z ziemią. W pobliżu tych zagłębień znaleziono największe fragmenty meteorytu.

W Muzeum Ziemi można obejrzeć jeden z największych okazów meteorytu Morasko. Ten ważący 261 kg fragment został odkryty jesienią 2012 roku i zdetronizował znaleziony krótko wcześniej okaz o wadze 161 kg. Oba znaleziska są największymi polskimi meteorytami. Oba można obejrzeć w muzeum.

W zbiorach muzeum znajdują się również fragmenty innych meteorytów, w tym także kamiennych i kamienno-żelaznych. Na uwagę zasługuje ponadto jeszcze jeden duży okaz meteorytu Morasko, ważący 34 kg. Został on znaleziony podczas nagrywania jednego z odcinków popularnonaukowego programu stacji Discovery „Meteorite Men”.

Komentarze wyświetlą się po weryfikacji przez moderatora, a ocena po zebraniu pięciu komentarzy.