ZALOGUJ
 
jako Użytkownik »

jako Opiekun »
Strona główna > muzea i galerie > Zamek Krzyżacki - Muzeum Pogranicza w Działdowie > Działdowo - Miasto i Ludzie Dawnego Pogranicza
Podziel się
Facebook
Instagram
Pinterest

Działdowo - Miasto i Ludzie Dawnego Pogranicza

Wystawa została pomyślana w taki sposób, żeby historycznie na przestrzeni wieków przedstawić losy oraz osiągnięcia społeczności lokalnej. W tym celu na trzech kondygnacjach zamku o powierzchni blisko 500 m2, stworzono ekspozycję, która w znaczącej części składa się z oryginalnych muzealiów i archiwaliów. W miejsca eksponatów nieosiągalnych, wykonano kopie i faksymile... przeczytaj wszystko »
Adres
Zamek Krzyżacki - Muzeum Pogranicza w Działdowie
ul. Zamkowa 12
13-200 Działdowo
Warmińsko-Mazurskie
powiat działdowski
Dzień tygodnia Godziny otwarcia
wtorek wtorek 10:00 - 17:00
środa środa 10:00 - 17:00
czwartek czwartek 09:00 - 17:00
piątek piątek 09:00 - 17:00
sobota sobota 10:00 - 17:00
niedziela niedziela 10:00 - 15:00
free
wstęp wolny
Święta Godziny otwarcia
2025.04.20 (niedziela) x
2025.04.21 (poniedziałek) x
2025.05.01 (czwartek) x
2025.05.03 (sobota) x
2025.06.19 (czwartek) x
2025.08.15 (piątek) x
2025.11.01 (sobota) x
2025.11.11 (wtorek) x
2025.12.25 (czwartek) x
2025.12.26 (piątek) x
Bilety
wstęp bezpłatny

Wystawa została pomyślana w taki sposób, żeby historycznie na przestrzeni wieków przedstawić losy oraz osiągnięcia społeczności lokalnej. W tym celu na trzech kondygnacjach zamku o powierzchni blisko 500 m2, stworzono ekspozycję, która w znaczącej części składa się z oryginalnych muzealiów i archiwaliów. W miejsca eksponatów nieosiągalnych, wykonano kopie i faksymile dokumentów.

Chronologicznie uporządkowana ekspozycja stała obejmuje dzieje działdowszczyzny od starożytności do połowy XX wieku. Treści na stanowiskach ekspozycyjnych opracowano w dwóch językach: polskim i angielskim. Zwiedzającym udostępnione są również krużganki zamkowe oraz dwie najbardziej reprezentacyjne sale zamkowe, kaplica i refektarz.

  • Działdowo od pradziejów do XIV w.
    Film o początkach Działdowa, ciałopalny grób z wyposażeniem, makieta przedstawiająca przekrój gotyckiego skrzydła zamku.
  • Zamek - centrum administracyjne
    Mapa Działdowa autorstwa Schröttera z przełomu XVIII i XIX wieku, makieta średniowiecznego Działdowa oraz rekonstrukcja miejsca pracy wójta.
  • Numizmatyka
    Kolekcja monet krzyżackich oraz monet z okresu XVI – XX w., które umieszczone są w dwóch dużych gablotach.
  • Życie codzienne w średniowiecznym zamku
    Drewniany stół z kilkuminutową wideoprezentacją przybliżającą średniowieczne obyczaje kulinarne oraz gabloty z oryginalnymi średniowiecznymi eksponatami.
  • Uzbrojenie rycerskie
    Replika bombardy oraz dwóch zbroi: rycerza polskiego i krzyżackiego, multimedialny ekran dotyczący średniowiecznego uzbrojenia.
  • Wojny i bitwy
    Rekonstrukcja okopu z bitwy pod Tannenbergiem, wiernie odtworzone postaci rosyjskiego i niemieckiego żołnierza z okresu I wojny światowej, polskiego żołnierza z września 1939 r. oraz żołnierza z czasów wojen napoleońskich.
  • Życie społeczno-polityczne w Działdowie od XIX – XX w.
    Na dużym ekranie prezentacja zdjęć i pocztówek XIX i XX-wiecznego Działdowa. W gablotach eksponaty z okresu XX-lecia międzywojennego a także artefakty z Niemieckiego Nazistowskiego Obozu Zagłady Soldau.
  • Cmentarze wojenne i pomniki
    Film przedstawiający historię cmentarzy i pomników z okresu I wojny światowej. Infokioski dotyczące historii Komisariatu Straży Granicznej w Działdowie oraz Działdowa w okresie II wojny światowej.
Komentarze wyświetlą się po weryfikacji przez moderatora, a ocena po zebraniu pięciu komentarzy.