ZALOGUJ
 
jako Użytkownik »

jako Opiekun »
Podziel się
Facebook
Instagram
Pinterest

SteamRift - Next Expedition/ Parowe Szczeliny - Następna Wyprawa

Wystawa próbuje zmaterializować nie-materię poprzez opowieść definiującą czynniki abiotyczne, które stanowią sposób materializacji odkrytych pod Łodzią Parowych Szczelin, a więc istnienia wykreowanego w alternatywnej rzeczywistości biotopu. Ta przestrzeń życia która materializuje się poprzez kolejne odkrycia, ożywa poprzez opowieść, zaczyna istnieć poprzez zmysły i... przeczytaj wszystko »
Adres
Galeria Akademickie Centrum Designu - Akademia Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi
ul. Księży Młyn 13/15
90-337 Łódź
Łódzkie
Wystawa czasowa: 2024.01.17 - 2024.02.29
Dzień tygodnia Godziny otwarcia
wtorek
11:00 - 15:00
środa
11:00 - 15:00
czwartek
11:00 - 15:00
piątek
12:00 - 19:00
sobota
12:00 - 19:00
niedziela
12:00 - 19:00
Właściciel obiektu nie zdefiniował cennika.

Wystawa próbuje zmaterializować nie-materię poprzez opowieść definiującą czynniki abiotyczne, które stanowią sposób materializacji odkrytych pod Łodzią Parowych Szczelin, a więc istnienia wykreowanego w alternatywnej rzeczywistości biotopu. Ta przestrzeń życia która materializuje się poprzez kolejne odkrycia, ożywa poprzez opowieść, zaczyna istnieć poprzez zmysły i doświadczanie jej fragmentów przez odbiorców.

Doświadczenie budowane poprzez sensoryczne i sensualne bodźce, pozwala na własne poszukiwania i definiowanie tego co widać i słychać. Tworzy się więc doświadczenie „pomiędzy”, na styku zmysłów, z jednej strony ulotne z drugiej zapadające w pamięć bo sensualne. Mimo iż niedoskonałe, może niezrozumiałe, to jednak samoczynnie uzupełniające luki, interpretujące i próbujące zrozumieć jak działają i czym są dla biotopu Parowych Szczelin wykreowane opowieści o miejscach i definiujących je obiektach i przedmiotach.

Tym razem w ramach wyników kolejnej ekspedycji do Parowych Szczelin autor zestawia dźwięki z parowego Fonografu z projektami technicznymi kluczowych przedmiotów odkrytych w podziemnym kompleksie pod Łodzią. Jaja Egrebaf, których tajemnica skrywa nie tylko sekrety Rewolucji 1905 r. ale i związane z wizytą Cara Mikołaja II oraz jego dalszymi losami, parowe monety i zasobniki oraz plany pojazdów repulsorowych czy tramwajów podziemnych to sposób na odkrywanie historii Łodzi poprzez uniwersum odkrywane przez Rafała Szrajbera.

Identyfikacja wizualna: dr hab. sztuki inż. arch. Rafał Szrajber, prof. uczelni

Wydarzenie w ramach Festivalu ART&DESIGN 2023/24 NIE_MATERIA

Rafał Szrajber - adiunkt w Instytucie Architektury Wnętrz na Wydziale Sztuk Projektowych ASP w Łodzi. Architekt oraz badacz przestrzeni i światów wirtualnych. Twórca teorii wirtualnej rekonstrukcji dziedzictwa oraz koncepcji warstw nowoczesności jako zapisu doświadczenia człowieka w obcowaniu z technologią i nowymi mediami. Współtwórca pojęcia równowagi informacyjnej w prezentacji dzieł sztuki i architektury w nowych mediach oraz autor opracowania procesu kształtowania struktury narracyjnej dla środowisk wirtualnych (gier i doświadczeń VR). Współtwórca rozwiązania patentowego Usłyszeć obraz – systemu do prezentacji dzieł sztuki za pomocą dźwięku oraz systemu Archiwum wykorzystującego rozszerzoną rzeczywistość. Propagator i pionier rekonstrukcji dziedzictwa z wykorzystaniem silników gier wideo. Dyrektor kreatywny projektu SteamRift, w ramach którego zaprojektował uniwersum Parowych Szczelin oparte na dziedzictwie kulturowym Łodzi, zakwalifikowane w ramach Digital Cultures 2020 do kategorii Best of Poland. Kierownik projektów badawczych, w ramach których powstały prototypy gier: Flaneur, Game City, Last Secert oraz doświadczenie VR – ReVirtualisation. Ekspert w Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej w EC1 Łódź – Miasto Kultury, odpowiedzialny za stworzenie kompleksowej i spójnej programowo wizji wystawienniczej. Nagrodzony m.in. Złotym Medalem z wyróżnieniem na Międzynarodowej Warszawskiej Wystawie Wynalazków IWIS, Nagrodą Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za wybitne osiągnięcia wynalazcze na arenie międzynarodowej oraz nagrodą Marszałka Województwa Łódzkiego za najlepsze rozprawy habilitacyjne i doktorskie tematycznie związane z województwem łódzkim. Juror w międzynarodowych konkursach gier wideo Digital Dragons Indie Showcase oraz Students Talent Show, Microsoft Imagine Cup oraz Pixel Awards Europe. Współorganizator ogólnopolskiego konkursu Zespołowego Tworzenia Gier Komputerowych i kurator ścieżki artystycznej Game Graphics Contest. Projektant aktualnie zajmujący się badaniami z zakresu wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości jako środowiska narracyjnego i interfejsu przestrzennego oraz projektowaniem uniwersalnym z uwzględnieniem dostępności i wykorzystaniem nowych mediów oraz designu spekulatywnego.

Komentarze wyświetlą się po weryfikacji przez moderatora, a ocena po zebraniu pięciu komentarzy.