Pierwszą część wystawy stałej kęckiego muzeum zajmuje ekspozycja historyczna. Znajdują się tutaj muzealia obrazujące dzieje Kęt.
Miasto może pochwalić się bogatą historią. Prawa miejskie Kęty uzyskały przed 1277 r. Najstarsze kęckie muzealia pochodzą z wykopalisk archeologicznych i są to wytwory z okresu halsztackiego (VIII-V w. p n. e.). Kęty były prężnym ośrodkiem rzemiosła. Na ekspozycji prezentowane są skrzynie cechowe, w których przechowywano księgi, pieczęcie i inne cenne przedmioty należące do tutejszych cechów rzemieślniczych.
Część sali poświęcona została sztuce sakralnej i wyposażeniu kościołów funkcjonujących w Kętach na przestrzeni wieków. Po 1772 r. Kęty znalazły się w granicach Monarchii Habsburgów. Z okresu zaborów zachował się dokument wydany przez kancelarię cesarza Franciszka II z 1793 r., w którym potwierdzono dotychczasowe przywileje. Ważną część wystawy stałej stanowią pamiątki związane z pobytem I Brygady Legionów Polskich w Kętach zimą 1915 r. W muzeum prezentowane są także dokumenty i fotografie z okresu obu wojen światowych. Uzupełnienie kolekcji stanowią pochodzące z XVIII w. armatki miejskie tzw. „wiwatówki”.