Ekspozycja znajduje się w spichlerzu z Głogówka. Przedstawia rys historyczny tradycji zdobienia jaj wielkanocnych – od pierwszego odnalezionego na opolskim Ostrówku glinianego jajka, poprzez początki techniki rytowniczej w XIX wieku, aż do pierwszych prób przeniesienia wzoru z kroszonek na opolską porcelanę w latach 60.–70. XX wieku. Poprzez tę ekspozycję wyjaśniamy pokrótce pochodzenie kroszonki, prezentujemy krok po kroku sposób jej wykonywania oraz obecność tradycji zdobienia jaj wielkanocnych w życiu mieszkańców Opolszczyzny.
Zgodnie ze współczesnymi standardami ekspozycja jest dostosowana do osób z dysfunkcjami słuchu i wzroku. Pierwsza znajdująca się na wystawie plansza zawiera krótki opis przygotowany pismem punktowym dla osób niewidomych. Na tej planszy znajduje się również rysunek kroszonki wykonany metodą tyflodruku oraz kod QR z możliwością pobrania aplikacji na telefon. Prezentowana w aplikacji treść wystawy w formie audioprzewodnika tłumaczona jest dodatkowo na języki niemiecki i angielski. Film instruktażowy udostępniany na wystawie dzięki napisom dialogowym oraz narracji w języku migowym jest również skierowany do osób Głuchych i niesłyszących. Teksty narracyjne znajdujące się na ekspozycji oraz w katalogu przetłumaczone są dodatkowo na język angielski.
Projekt, dzięki któremu powstała wystawa, realizowany był w ramach programu „Wspieranie działań muzealnych”, dofinansowany był ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz budżetu Samorządu Województwa Opolskiego.
Ewa Olbryt