ZALOGUJ
 
jako Użytkownik »

jako Opiekun »
Podziel się
Facebook
Instagram
Pinterest

Skrzydła i Ludzie XX wieku

Hangar Główny wykorzystywany był przez 2 Pułk Lotniczy. Zaprojektowany i wzniesiony na przełomie lat 20. i 30. XX wieku. Obok dawnych dróg kołowania i pasa startowego jest elementem najsilniej łączącym obecne Muzeum Lotnictwa Polskiego z jego przeszłością. W Hangarze Głównym można zapoznać się z wystawą stałą „Skrzydła i Ludzie XX wieku”, przedstawiającą głównie... przeczytaj wszystko »
Adres
Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie
Al. Jana Pawła II 39
31-864 Kraków
Małopolskie
transport publiczny
transport publiczny
dostępność
dostępność
audioprzewodnik
audioprzewodnik
kawiarnia
kawiarnia
sesja zdjęciowa
sesja zdjęciowa
Dzień tygodnia Godziny otwarcia
wtorek wtorek 09:00 - 17:00
środa
09:00 - 17:00
czwartek
09:00 - 17:00
piątek
09:00 - 17:00
sobota
09:00 - 17:00
niedziela
09:00 - 17:00
free
wstęp wolny
Święta Godziny otwarcia
2024.12.25 (środa) x
2024.12.26 (czwartek) x
Bilety
normalny 30.00 PLN
ulgowy 18.00 PLN
rodzinny 80.00 PLN 2 osoby dorosłe + 2 dzieci lub 1 osoba dorosła + 3 dzieci
grupowy 25.00 PLN minimum 15 osób
dzieci bezpłatnie do lat 7
Powyższy cennik dotyczy całego obiektu.
Przewodnik
w języku polskim odpłatnie 120.00 PLN
w języku angielskim odpłatnie 160.00 PLN
w języku niemieckim odpłatnie 160.00 PLN
Audio przewodnik
udostępniany odpłatnie na urządzeniach Muzeum 35.00 PLN
Dodatkowe informacje

Kasa nie sprzedaje biletów na 30 minut przed zamknięciem Muzeum.

Hangar Główny wykorzystywany był przez 2 Pułk Lotniczy. Zaprojektowany i wzniesiony na przełomie lat 20. i 30. XX wieku. Obok dawnych dróg kołowania i pasa startowego jest elementem najsilniej łączącym obecne Muzeum Lotnictwa Polskiego z jego przeszłością. W Hangarze Głównym można zapoznać się z wystawą stałą „Skrzydła i Ludzie XX wieku”, przedstawiającą głównie statki powietrzne od lat 20-tych XX wieku, aż po lata 50-te XX wieku.

Statkom powietrznym towarzyszą liczne silniki, mundury, odznaki i odznaczenia, dokumenty, uzbrojenie oraz pojazdy lotniskowe. Prezentowane są na trzech wysokościach: na podłodze, na podporach oraz podwieszone pod dachem hangaru.

Najcenniejszym eksponatem Muzeum, jest samolot myśliwski PZL P.11c – bohater Polskiego Września 1939 r. z krakowskiej 121 Eskadry Myśliwskiej, jedyny zachowany egzemplarz na świecie. To symbol naszej instytucji, niezmiennie od lat umieszczany w jej logotypach. Obok niego znajdują się m.in. inne unikatowe produkty polskiego przedwojennego przemysłu lotniczego – szkolno-treningowy dwupłatowiec PWS-26 oraz samoloty turystyczne RWD-13 i RWD-21.

Liczna jest kolekcja maszyn zagranicznych. Na jej czele stoją dwaj wielcy rywale z czasów  II wojny światowej – myśliwce Supermarine Spitfire (Mk XVIe) oraz Messerschmitt Bf-109 (G-6). Noszący barwy 308 Dywizjonu Myśliwskiego „Krakowskiego” Spitfire stoi na podwyższeniu, imitującym trawiaste pola wzlotów brytyjskich lotnisk z lat II wojny światowej z fragmentem oryginalnego ogrodzenia bazy Northolt, gdzie stacjonował m.in. słynny 303 Polski Dywizjon Myśliwski.

Na podwyższeniach umieszczono samoloty transportowe i bombowe. Są to Lisunow Li-2 (licencyjny Douglas DC-3), Amiot AAC.1 Toucan (francuska wersja Junkersa Ju 52/3m) oraz dwusilnikowy bombowiec Tupolew Tu-2S przystosowany do testowania foteli katapultowych. W Hangarze Głównym prezentowane są również takie ciekawostki, jak amerykański Curtiss Hawk (prezent od władz III Rzeszy dla niemieckiego asa Ernsta Udeta), brytyjski De Havilland DH.112 Sea Venom (odrzutowiec pokładowy ze składanymi skrzydłami) czy jedna z konstrukcji polskiego inżyniera Tadeusza Ciastuły – zbudowany w Wielkiej Brytanii śmigłowiec Saunders-Roe Skeeter AOP.12.

Dopełnieniem eksponatów są stanowiska multimedialne, na których można zapoznać się z historią lotnictwa w Polsce, działaniami lotniczymi w czasie II wojny światowej oraz dorobkiem polskich konstruktorów,  zmuszonych po wojnie pracować na emigracji. W gablotach prezentowane są pamiątki osobiste, związane z wielkimi postaciami polskiego lotnictwa – Władysławem Gnysiem, Bogdanem Kwiecińskim, Mieczysławem Medweckim, Bolesławem Orlińskim, Jadwigą Piłsudską, Karolem Pniakiem oraz Stefanią Wojtulanis-Karpińską.

Komentarze wyświetlą się po weryfikacji przez moderatora, a ocena po zebraniu pięciu komentarzy.