Długo wyczekiwana wystawa prezentująca park maszynowy ostatniej w Polsce Fabryki Lnianych Tkanin Żakardowych wypełnia już wnętrze jednaj z hal Muzeum Lniarstwa. Wystawa poświęcona kompletnemu procesowi powstawania tkanin żakardowych opartych na dziedzictwie oryginalnych, żyrardowskich wzorów to ciekawa propozycja dla turystów podróżujących industrialnym szlakiem Mazowsza oraz tych, dla których temat dawnego włókiennictwa wciąż jest bliski.
Powstanie nowej ekspozycji „Żakardowe wzory” to jedno z największych i najtrudniejszych działań podjętych przez Muzeum Lniarstwa. Uratowanie parku maszynowego upadłej w 2019 roku firmy Lniane Tkaniny Żakardowe – ostatniego kontynuatora żyrardowskich Zakładów Lniarskich było ogromnym wyzwaniem historycznym, a przede wszystkim logistycznym, który zakończył się sukcesem.
Wystawa „Żakardowe wzory” to unikatowa prezentacja niestosowanych już nigdzie rozwiązań technologicznych. Na ekspozycje składa się 16 zabytkowych krosien z mechanizmem Jacquarda, które przyciągają uwagę odbiorców pięknym galerowaniem, ale również stukotem maszyn. To również kilka współdziałających w procesie tkania wielkogabarytowych maszyn takich jak: snowadło taśmowe, przewijarka, cewiarka, przeglądarka, postrzgarka oraz kopiarka i wybijarka papierowych wzornic.
Niniejszy projekt zrealizowany został na wzór „żywej wystawy”. To zarówno niezwykle cenna część edukacyjna, ale i pokazowa. Dzięki współpracy podjętej z pracownikami Zakładów Lniarskich, „Żakardowe wzory” stały się również małą manufakturą pokazową.
Najnowsza ekspozycja wzbogacona została również o prezentery, gabloty poglądowe oraz wystawę tkanin żakardowych. Dodatkowym elementem są również wspomnienia dawnych pracowników żyrardowskiej tkalni żakardowej nagrane w formie audio.