ZALOGUJ
 
jako Użytkownik »

jako Opiekun »
Podziel się
Facebook
Instagram
Pinterest

SYNTEZA 2023

Wystawa czasowa: 2024.02.05 - 2024.02.16
poziom turturi
SYNTEZA 2023 to kolejna z serii cyklicznych międzynarodowych wystaw poświęconych architekturze, grafice i projektowaniu. Kolejna edycja zaprezentuje prace pedagogów i studentów czołowych uczelni artystycznych z kraju i zagranicy oraz zaproszonych gości. W poprzednich latach wystawy z cyklu SYNTEZA odbywały się w wielu prestiżowych przestrzeniach,  m.in. w galerii Poliarte Accademia di... przeczytaj wszystko »
Adres
Galeria Kobro - Akademia Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi
ul. Wojska Polskiego 121 (pawilon A, I i II piętro)
91-720 Łódź
Łódzkie
Wystawa czasowa: 2024.02.05 - 2024.02.16
Dzień tygodnia Godziny otwarcia
poniedziałek
10:30 - 14:00
wtorek
10:30 - 14:00
środa
10:30 - 14:00
czwartek
10:30 - 14:00
piątek
10:30 - 14:00
sobota
12:00 - 18:00
Właściciel obiektu nie zdefiniował cennika.

SYNTEZA 2023 to kolejna z serii cyklicznych międzynarodowych wystaw poświęconych architekturze, grafice i projektowaniu. Kolejna edycja zaprezentuje prace pedagogów i studentów czołowych uczelni artystycznych z kraju i zagranicy oraz zaproszonych gości.

W poprzednich latach wystawy z cyklu SYNTEZA odbywały się w wielu prestiżowych przestrzeniach, m.in. w galerii Poliarte Accademia di Belle Arti e Design (Ankona, Włochy), w Vouleftikon w Nafplio na Peloponezie – siedzibie pierwszego greckiego parlamentu, w Thessaloniki Science Center & Technology Museum NOESIS (Saloniki, Grecja) czy w siedzibach polskich instytucji: Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie czy szczecińskim oddziale Stowarzyszenia Architektów Polskich oraz Muzeum Techniki i Komunikacji / Zajezdnia Sztuki w Szczecinie. Związane były również z ważnymi wydarzeniami jak Łódź Design Festival i Art Week w Poznaniu.

Tegoroczna wystawa, odbywająca się pod hasłem HARMONIA, poszukiwała silnych i niezależnych wypowiedzi, które uosabiają ład i zgodność. Tytułowa harmonia to nie tylko nawiązanie nie do mitologicznej matki Amazonek, ale także odwołanie do tego słowa jako kategorii estetycznej, tj. dążenia do ponadczasowego piękna w równowadze kompozycji, formie dopełniających się elementów, jak i przesłaniu. Temat wiodący wystawy uosabia także subiektywne odczucie artystów i projektantów i jest punktem wyjścia do skonfrontowania ich poglądów oraz stosowanych środków wyrazu.

„Projektanci i architekci wnętrz definiują harmonię jako rezultat wzajemnych relacji pomiędzy własnościami opisującymi przestrzeń – formami, liniami, kolorem czy fakturą. Każdy z tych atrybutów stanowi harmoniczny przekaz uformowany przez twórcę. Harmonia jest więc kluczem do aktywizacji myślowej i sensorycznej odbiorców. 

W prezentowanych pracach autorska kreacja skupia się na współczesnym zdefiniowaniu harmonii i sposobu jej oddziaływania na odbiorcę. Zestawienie wielu prac tworzy artystyczną partyturę – wspólne dzieło – z wielu harmonicznych indywidualnych rytmów o zdefiniowanym przez tegoroczne hasło taktowaniu całego zbioru prac. Czy udało się w ten sposób stworzyć harmoniczną strukturę? O tym można przekonać się, oglądając wystawę”.

dr hab. sztuki inż. arch. Rafał Szrajber, prof. uczelni

Wystawie będzie towarzyszył szczególny eksperyment artystyczny – przestrzeń ekspozycji skojarzona zostanie w pewien sposób z rzeczywistością wygenerowaną przez sztuczną inteligencję. Tego rodzaju działanie będzie próbą poszukiwania nowego wymiaru harmonii i stanie się nową płaszczyzną działań performatywnych, które prowokują refleksję nad złożonością relacji między sztuką a technologią.

Wystawę SYNTEZA 2023 współorganizuje sześć uczelni artystycznych:

Organizatorzy główni:

  • Wydział Architektury Wnętrz i Scenografii Akademii Sztuki w Szczecinie,
  • Wydział Grafiki Akademii Sztuki w Szczecinie.

Współorganizatorzy:

  • Uniwersytet Artystyczny im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu,
  • Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi,
  • Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie,
  • Polsko-Japońska Akademii Technik Komputerowych w Warszawie,
  • Politechnika Poznańska.

Koordynator wydarzenia z ramienia ASP Łódź: dr hab. sztuki inż. arch. Rafał Szrajber, prof. uczelni (ASP w Łodzi)

Kuratorzy wystawy z ramienia ASP Łódź:
dr hab. sztuki inż. arch. Rafał Szrajber, prof. uczelni, Instytut Architektury Wnętrz
dr Karolina Grudzińska, Instytut Projektowania Graficznego

Autor identyfikacji graficznej wystawy: Adam Klasa

Komentarze wyświetlą się po weryfikacji przez moderatora, a ocena po zebraniu pięciu komentarzy.