Sztuka uliczna bywa problematyczna w definiowaniu ze względu na zacieranie się granic między aktami wandalizmu a działalnością artystyczną. Szerokie spektrum działań twórców dodatkowo utrudnia określenie, czym właściwie jest street art. Sztuka uliczna swoje początki zawdzięcza głównie ruchom kontrkultury, przez co z jednej strony cechuje ją rewolucyjność przekazu, z drugiej, silnie skupia się na aktywności w przestrzeni publicznej.

W Polsce zaczęła rozwijać się wraz z popularyzacją kultury hip-hopu. Jako zjawisko artystyczne ma wyjątkowy aspekt społeczno-polityczny. Prowokuje, skupia szerokie grono odbiorców – bez hierarchizacji i klasyfikacji.

Wystawa To wydarzyło się naprawdę – oprócz tego, co zmyśliłem, której tytuł nawiązuje do najnowszej płyty artysty, to nie tylko okazja do zapoznania się z twórczością jednego z pionierów sztuki ulicznej w Polsce, ale również do refleksji na temat roli sztuki ulicznej. Czy obecność tego rodzaju prac przyczynia się do wzbogacenia krajobrazu miasta? Czy twórczość uliczna może być formą społecznej opinii oraz protestu? Czy artyści powinni mieć więcej swobody w wyrażaniu swojego przekazu? Jakie wartości możemy odnaleźć w artystycznych pracach ulicznych?

Marcin Kosiorek (ISOK) – wykonawca muzyczny, członek grupy JWP, grafficiarz i prekursor sztuki ulicznej w Polsce. Pisze teksty, rysuje, tworzy i współtworzy albumy muzyczne. Jego pierwsze prace grafficiarskie powstawały w latach 90. Tworzył w wielu miejscach na świecie (m.in. w Bukareszcie, Sofii, Belgradzie, Atenach), co przyczyniło się do wypracowania niezwykle interesującego, inspirowanego wieloma kulturami stylu. O dzisiejszej sytuacji graffiti i kultury hip-hopowej w Polsce mówi, że jest fanem sceny newschoolowej, która cechuje się pewnym niedopowiedzeniem, niedosłownością.