ZALOGUJ
 
jako Użytkownik »

jako Opiekun »
Strona główna > muzea i galerie > Muzeum Okręgowe w Lesznie > Ukraińskie inspiracje. Huculszczyzna
Podziel się
Facebook
Instagram
Pinterest

Ukraińskie inspiracje. Huculszczyzna

Wystawa czasowa: 2023.03.14 - 2023.06.25
poziom turturi
Wystawa zaprezentuje elementy kultury ludowej z terenu Ukrainy, a zwłaszcza Huculszczyzny – jednego z najciekawszych regionów etnograficznych, którego barwna kultura inspirowała wielu polskich artystów na przełomie XIX i XX w. Celem wystawy jest przybliżenie dawnych fascynacji płynących z terenu Karpat Wschodnich i Pokucia i ich pokłosia w postaci dzieł malarskich ze zbiorów Muzeum... przeczytaj wszystko »
Adres
Muzeum Okręgowe w Lesznie
ul. G. Narutowicza 31 (dawna synagoga)
64-100 Leszno
Wielkopolskie
Dokładne miejsce wystawy
II piętro
transport publiczny
transport publiczny
dostępność
dostępność
Wystawa czasowa: 2023.03.14 - 2023.06.25
Dzień tygodnia Godziny otwarcia
wtorek wtorek 10:00 - 18:00
środa
10:00 - 18:00
czwartek
10:00 - 18:00
piątek
10:00 - 18:00
sobota
10:00 - 15:00
niedziela
10:00 - 18:00
free
wstęp wolny
Bilety
normalny 12.00 PLN
ulgowy 10.00 PLN
rodzinny 28.00 PLN do 5 osób w tym co najmniej 2 dzieci
Przewodnik
w języku polskim odpłatnie 50.00 PLN

Wystawa zaprezentuje elementy kultury ludowej z terenu Ukrainy, a zwłaszcza Huculszczyzny – jednego z najciekawszych regionów etnograficznych, którego barwna kultura inspirowała wielu polskich artystów na przełomie XIX i XX w. Celem wystawy jest przybliżenie dawnych fascynacji płynących z terenu Karpat Wschodnich i Pokucia i ich pokłosia w postaci dzieł malarskich ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Lesznie. Ukazane zostaną również elementy ludowego stroju, biżuteria, ceramika pokucka, tkanina i inne artefakty obrazujące tradycyjne życie mieszkańców tego terenu. Eksponaty pochodzą z Muzeum Etnograficznego, Oddziału Muzeum Narodowego we Wrocławiu oraz ze zbiorów prywatnych Alicji Woźniak.

Celem wystawy jest przybliżenie barwnej kultury tradycyjnej terenu Huculszczyzny poprzez przedmioty użytkowane przez górali tego terenu w początkach XX wieku, a także ukazanie dawnych fascynacji płynących z terenu Karpat Wschodnich i Pokucia i ich pokłosia w postaci dzieł malarskich ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Lesznie.

W dobie prowadzonych aktualnie działań wojennych w wyniku rosyjskiej agresji na terenie sąsiedniej Ukrainy oraz sytuacji przebywania dużej grupy osób narodowości ukraińskiej w Polsce, warto przybliżać kwestie związane z dziedzictwem kulturowym, w którym przenikały się obie kultury, ukazywać wzajemne wpływy i inspiracje. Wystawa będzie przestrzenią budowania pozytywnych skojarzeń, przyjacielskich relacji i dialogu.

Wystawa skierowana jest do szerokiego grona odbiorców, zarówno dorosłych, seniorów, jak i dzieci. Różnorodność obiektów i ich wizualna atrakcyjność, sprawią, iż wystawa będzie miała zarówno wymiar edukacyjny, dostarczy wiedzy, jak i zapewni wrażenia artystyczne.

Aranżacja przygotowana zostanie zgodnie z wymaganiami dostępności, pojawią się opisy w formie łatwych tekstów, eksponaty do poznania dotykowego, audiodeskrypcje wybranych muzealiów udostępnione podczas oprowadzania dedykowanego grupom ze szczególnymi potrzebami oraz na stronie internetowej. Tekst informacyjny do folderu przetłumaczony zostanie na język ukraiński i angielski, a także PJM.

Kuratorzy wystawy:

Ewa Tomaszewska - etnolog, kustosz w Dziale Zbiorów Pracowni Etnograficznej w Muzeum Okręgowym w Lesznie, kuratorka wystaw, autorka publikacji, m. in. „Z głowy prababci – czepki, kopki, klapice…” czy „Eko-etno. Natura dawnej wsi”.

Tomasz Rak - etnolog, edukator, adiunkt w Dziale Edukacji i Marketingu w Muzeum Okręgowym w Lesznie, kurator wystaw, m. in. „Eko-etno. Natura dawnej wsi”, autor projektów z zakresu edukacji i dostępności.

Komentarze wyświetlą się po weryfikacji przez moderatora, a ocena po zebraniu pięciu komentarzy.