ZALOGUJ
 
jako Użytkownik »

jako Opiekun »
Strona główna > muzea i galerie > Muzeum Okręgowe w Lesznie > Bronowice i ich mistrzowie. Malarstwo inspirowane folklorem
Podziel się
Facebook
Instagram
Pinterest

Bronowice i ich mistrzowie. Malarstwo inspirowane folklorem

Wystawa czasowa: 2024.02.14 - 2024.04.28
poziom turturi
Folkloryzm i chłopomania, rozumiane jako wyraz patriotycznych postaw, zyskały w malarstwie Młodej Polski wymiar współczesnego mitu. Barwność chłopskich strojów i malowniczość rytuałów, wytworzyły wyidealizowany obraz polskiej wsi, wpisanej w rodzimy pejzaż i rytmy natury, a Bronowice zyskały szczególne miejsce w kulturze, pełniąc rolę swoistej kolonii artystycznej... przeczytaj wszystko »
Adres
Muzeum Okręgowe w Lesznie
ul. G. Narutowicza 31 (dawna synagoga)
64-100 Leszno
Wielkopolskie
transport publiczny
transport publiczny
dostępność
dostępność
Wystawa czasowa: 2024.02.14 - 2024.04.28
Dzień tygodnia Godziny otwarcia
wtorek wtorek 10:00 - 18:00
środa
10:00 - 18:00
czwartek
10:00 - 18:00
piątek
10:00 - 18:00
sobota
10:00 - 15:00
niedziela
10:00 - 18:00
free
wstęp wolny
Bilety
normalny 12.00 PLN
ulgowy 10.00 PLN
rodzinny 28.00 PLN do 5 osób w tym co najmniej 2 dzieci
Przewodnik
w języku polskim odpłatnie 50.00 PLN

Folkloryzm i chłopomania, rozumiane jako wyraz patriotycznych postaw, zyskały w malarstwie Młodej Polski wymiar współczesnego mitu. Barwność chłopskich strojów i malowniczość rytuałów, wytworzyły wyidealizowany obraz polskiej wsi, wpisanej w rodzimy pejzaż i rytmy natury, a Bronowice zyskały szczególne miejsce w kulturze, pełniąc rolę swoistej kolonii artystycznej. Zainteresowanie to narodziło się wśród inteligencji w drugiej połowie XIX wieku. Modne były wówczas małżeństwa wykształconych mężczyzn z wiejskimi młodymi dziewczynami, jak np. budzące wówczas ogromne kontrowersje małżeństwo Włodzimierza Tetmajera z Anną Mikołajczykówną.

CEL WYSTAWY

Naszym zamiarem było pokazanie na wystawie głównie prac wspomnianego Włodzimierza Tetmajera, ale również prac artystów, którzy podobnie jak on postrzegali związek wsi i świata przyrody. Nurt chłopomanii widoczny jest szczególnie w pracach przyjaciół Tetmajera: Stanisława Radziejowskiego, Ludwika Stasiaka, Wincentego Wodzinowskiego oraz Kacpra Żelechowskiego. Ich działalność charakteryzowała się tym, iż swój program wyrażali w podejściu do tematyki obrazów, idei malarskiej i sposobie przedstawiania postaci co zostanie zaakcentowane na przygotowywanej ekspozycji.

Na wystawie oprócz obrazów ze zbiorów własnych zaprezentowane zostaną prace wypożyczone ze zbiorów Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie.

POMYSŁ NA WYSTAWĘ

Bezpośrednim pretekstem przygotowania wystawy były ogłoszone 2023 roku obchody „Roku Tetmajera”. Z tej okazji Muzeum Krakowa przygotowało dużą wystawę monograficzną tego artysty pt. „Tetmajer. Siła barw i temperamentu” z udziałem ok. 50 prac ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Lesznie. Nawiązując do tego wydarzenia, chcieliśmy przypomnieć twórczość tego niepowtarzalnego malarza (z imponującą kolekcją jego prac w naszych zbiorach) i jednocześnie poszerzyć ją o grono przyjaciół - artystów w podobny sposób podchodzących do postrzegania polskiej wsi. Prezentowane prace zostaną podzielone pod względem tematycznym, jedna z grup to sceny rodzajowe, związane z życiem wsi, a więc obrazy przedstawiające spotkania, wzajemne kontakty i rozmowy, sceny rodzajowe dotyczyły też prac w polu. Okazją do pokazania bogactwa strojów stawały się obrzędy ludowe. Pokazane zostaną również pejzaże z łanami zbóż i wkomponowanymi w nie postaciami. Osobną tematykę będą stanowiły obrazy przedstawiające, procesje, święcenia czy zwyczaje ludowe.

GRUPA DOCELOWA, DOSTĘPNOŚĆ

Wystawa skierowana będzie do szerokiego grona odbiorców, zarówno dorosłych, młodzieży, jak i dzieci. Młodopolska prezentacja tematyki obrazów i ich artystów, sprawi, iż wystawa będzie miała zarówno wymiar edukacyjny, jak również zapewni wrażenia artystyczne. Aranżacja przygotowana zostanie zgodnie z wymaganiami dostępności, pojawią się opisy w formie łatwych tekstów.

Kurator: Grażyna Michalak

Komentarze wyświetlą się po weryfikacji przez moderatora, a ocena po zebraniu pięciu komentarzy.