ZALOGUJ
 
jako Użytkownik »

jako Opiekun »
Podziel się
Facebook
Instagram
Pinterest

Ceramika gnieźnieńska

Na wystawie prezentujemy kilkaset zabytków pochodzących z naszych dwóch kolekcji: ceramicznych płytek romańskich oraz gotyckich, renesansowych i XIX-wiecznych kafli piecowych. To co pokazujemy na ekspozycji, to tylko część naszych zbiorów tego typu - kolekcji należących do jednej z największych tego typu w Europie. Płytki romańskie pochodzą z badań archeologicznych prowadzonych... przeczytaj wszystko »
Adres
Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie
ul. Kostrzewskiego 1
62-200 Gniezno
Wielkopolskie
transport publiczny
transport publiczny
Dzień tygodnia Godziny otwarcia
poniedziałek
09:00 - 18:00
wtorek
09:00 - 18:00
środa
09:00 - 18:00
czwartek
09:00 - 18:00
piątek
09:00 - 18:00
sobota
09:00 - 18:00
niedziela niedziela 09:00 - 18:00
free
wstęp wolny
Święta Godziny otwarcia
2024.12.25 (środa) x
2024.12.26 (czwartek) x
Bilety
normalny 18.00 PLN
ulgowy 15.00 PLN
Powyższy cennik dotyczy całego obiektu.

Na wystawie prezentujemy kilkaset zabytków pochodzących z naszych dwóch kolekcji: ceramicznych płytek romańskich oraz gotyckich, renesansowych i XIX-wiecznych kafli piecowych. To co pokazujemy na ekspozycji, to tylko część naszych zbiorów tego typu - kolekcji należących do jednej z największych tego typu w Europie.

Płytki romańskie pochodzą z badań archeologicznych prowadzonych przez nas na terenie Góry Lecha, w pobliżu gnieźnieńskiej katedry. Natrafiono tam na pozostałości warsztatu ceramicznego z końca XII w., który wzniesiony został w czasie budowy zamku piastowskiego. Sama pracownia spłonęła w niewyjaśnionych okolicznościach. Na części płytek widoczne są różne wizerunki, np.: orła i gryfa.

Druga kolekcja - kafli piecowych, również pochodzi z badań archeologicznych z Gniezna oraz Jankowa Dolnego. Wszystkie one są bogato zdobione. Przyglądając się wizerunkom na ich powierzchniach, zobaczyć można, jak wyglądał świat ludzi, którzy je tworzyli. Niektóre ukazują życie codzienne, np. tańczących weselników, inne z kolei – świat wyobrażeń, jak choćby kafel z syreną z dwoma ogonami. Na kaflach widoczne są postacie świętych, sceny biblijne lub rodem z mitów greckich. Dostrzec można też herby rycerskie, ale również i rzecz tak niespodziewaną, jak planszę do popularnej niegdyś gry „młynek”. 

Wystawa zrealizowana dzięki dofinansowaniu ze środków Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego 2014+ w ramach projektu "Ochrona Dziedzictwa Kulturalnego w Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie - etap II".

Komentarze wyświetlą się po weryfikacji przez moderatora, a ocena po zebraniu pięciu komentarzy.