ZALOGUJ
 
jako Użytkownik »

jako Opiekun »
Podziel się
Facebook
Instagram
Pinterest

1798. Lâm Duc Hiên. Wystawa fotografii.

Wystawa czasowa: 2024.04.26 - 2024.11.30
poziom turturi
Wystawa czasowa w Stajniach Książęcych, przygotowana we współpracy ze Stadniną Ochaby, zaprezentuje cykl fotografii, stanowiących część projektu artystycznego „1798”. Tytuł projektu nawiązuje do daty powstania Stadniny Koni w Ochabach. Autorem prac jest uznany francuski fotograf laotańskiego pochodzenia Lâm Duc Hiên. Fotografie zaprezentowane na wystawie powstały w przeciągu... przeczytaj wszystko »
Adres
Stajnie Książęce w Pszczynie - Muzeum Zamkowe w Pszczynie
ul. Basztowa 6-8
43-200 Pszczyna
Śląskie
powiat pszczyński
Dokładne miejsce wystawy
Stajnie Książęce w Pszczynie
platforma e-biletowa
platforma e-biletowa
Wystawa czasowa: 2024.04.26 - 2024.11.30
Dzień tygodnia Godziny otwarcia
sobota
10:00 - 17:00
niedziela
10:00 - 17:00
Bilety
normalny 8.00 PLN
ulgowy 5.00 PLN
Platforma e-biletowa »
Dodatkowe informacje

BILET WSTĘPU DO STAJNI MOŻNA ZAKUPIĆ:

  • w biletomacie znajdującym się w budynku Stajni, wyłącznie bezgotówkowo
  • w kasie biletowej Zamku
  • on-line

Wystawa czasowa w Stajniach Książęcych, przygotowana we współpracy ze Stadniną Ochaby, zaprezentuje cykl fotografii, stanowiących część projektu artystycznego „1798”. Tytuł projektu nawiązuje do daty powstania Stadniny Koni w Ochabach. Autorem prac jest uznany francuski fotograf laotańskiego pochodzenia Lâm Duc Hiên. Fotografie zaprezentowane na wystawie powstały w przeciągu 3 lat i kilku wizyt artysty w ochabskiej stadninie. Ukazują relację między koniem i człowiekiem, jeźdźcem i jego wierzchowcem, a także stanowią refleksję nad dziedzictwem najstarszej prywatnej stadniny w Polsce.

Integralną częścią projektu jest przygotowywana do wydania książka o tym samym tytule, autorstwa Piotra Czakańskiego i  Lâm Duc Hiêna, która ukaże się jesienią tego roku. Jest to epicka opowieść o Tobiasie, realnej postaci związanej z Ochabami, dla której konie są synonimem dobroci i piękna.

Francusko-laotański fotograf Lâm Duc Hiên urodził się  w 1966 roku nad brzegiem Mekongu w Laosie, a stamtąd wyemigrował z rodziną  do Francji. Zanim tam dotarł, spędził dwa lata w obozie dla uchodźców w Tajlandii, co odcisnęło na nim piętno na zawsze. We Francji artysta uzyskał dyplom w dziedzinie sztuk pięknych. 

Jego otwartość na świat zabarwia jego prace fotograficzne humanistyczną wrażliwością. Zaangażowanie  artysty znajduje odzwierciedlenie w jego osobistych projektach, a także w zleceniach dla prasy i organizacji pozarządowych. Rumunia, Rosja, Bośnia, Czeczenia, Rwanda, Sudan, a zwłaszcza Irak to terytoria, które fotografuje. Fotografie  Lâm Duc Hiêna dokumentują ogrom zniszczeń spowodowanych głównymi konfliktami końca XX i początku XXI wieku.  Artysta zaangażowany jest w ochronę zasobów naturalnych, dokumentuje również wpływ współczesnych zmian na sposób życia wzdłuż rzek Mekong i Niger.

Jego prace są regularnie publikowane w prasie, wydawnictwach książkowych i pokazywane na wystawach.  Lâm Duc Hiên jest zdobywcą licznych nagród: prestiżowej nagrody World Press Photo za cykl o mieszkańcach Iraku, nagrody Leica Award, Wielkiej Europejskiej Nagrody miasta Vevey, nagrody Villa Medicis,  nagrody Fundacji Jean-Luc Lagardère’a.

Artysta jest członkiem agencji fotograficznej Agence VU w Paryżu. Mieszka i pracuje między Francją a Kurdystanem.

Komentarze wyświetlą się po weryfikacji przez moderatora, a ocena po zebraniu pięciu komentarzy.