ZALOGUJ
 
jako Użytkownik »

jako Opiekun »
Podziel się
Facebook
Instagram
Pinterest

Historia Poczty Polskiej

Wystawa ukazuje dzieje i rozwój organizacji poczty na ziemiach polskich od jej utworzenia w 1558 r. do reaktywowania państwowego przedsiębiorstwa „Polska Poczta, Telegraf i Telefon” po II wojnie światowej. Wystawa stała dziejów polskiej poczty w nowej aranżacji z października 2020 r. prezentuje prawie trzysta oryginalnych dokumentów, fotografii, druków ulotnych, map pocztowych i... przeczytaj wszystko »
Adres
Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu
ul. Z. Krasińskiego 1
50-954 Wrocław
Dolnośląskie
transport publiczny
transport publiczny
Dzień tygodnia Godziny otwarcia
wtorek
10:00 - 16:00
środa środa 10:00 - 16:00
czwartek
10:00 - 16:00
piątek
10:00 - 16:00
sobota
10:00 - 16:00
niedziela
10:00 - 15:00
free
wstęp wolny
Święta Godziny otwarcia
2024.12.25 (środa) x
2024.12.26 (czwartek) x
Bilety
normalny 18.00 PLN
ulgowy 13.00 PLN
dzieci bezpłatnie do lat 7
Powyższy cennik dotyczy całego obiektu.

Wystawa ukazuje dzieje i rozwój organizacji poczty na ziemiach polskich od jej utworzenia w 1558 r. do reaktywowania państwowego przedsiębiorstwa „Polska Poczta, Telegraf i Telefon” po II wojnie światowej. Wystawa stała dziejów polskiej poczty w nowej aranżacji z października 2020 r. prezentuje prawie trzysta oryginalnych dokumentów, fotografii, druków ulotnych, map pocztowych i innych eksponatów związanych z organizacją poczty i pracą ludzi z nią związanych.

Na wystawie można zobaczyć m.in. mundury listonoszy z XIX i XX w.; prezentowaną pierwszy raz od kilkudziesięciu lat liberię urzędnika ministerialnego z początków XIX w. oraz pierwszy raz wystawiony publicznie oryginał najstarszego szyldu pocztowego z XVIII w.; wagi listowe, autentyczne mapy pocztowe, prawie pół setki pierwszy raz pokazywanych pieczęci i stempli pocztowych ze wszystkich trzech zaborów oraz II Rzeczpospolitej; pamiątki związane z Pocztowym Przysposobieniem Wojskowym (w tym czasopisma, medale, plakiety i kompletny mundur), Legionami Polskimi oraz Pocztą Miejską Warszawy z czasów I wojny światowej; a także najstarsze zbiory przepisów pocztowych, ciekawe dokumenty, fotografie i medale okolicznościowe. Zaprezentowano również eksponaty dotyczące powstania polskiej poczty lotniczej (w tym pamiątki z pierwszego lotu z 1919 r.) oraz nigdy dotąd nie pokazywany ryngraf urzędników pocztowych Urzędu Breslau 1 z czasów III Rzeszy uzupełniony dokumentami pocztowymi i pieczęciami urzędowymi z lat 1939-1945. Ekspozycję uzupełniają ryciny i oleje ze scenami rodzajowymi związanymi z przesyłaniem listów i podróżowaniem.

Komentarze wyświetlą się po weryfikacji przez moderatora, a ocena po zebraniu pięciu komentarzy.