ZALOGUJ
 
jako Użytkownik »

jako Opiekun »
Strona główna > muzea i galerie > Spichlerz Złotowski - Muzeum Ziemi Złotowskiej > Szkoła polska na Ziemi Złotowskiej (1929-1939)
Podziel się
Facebook
Instagram
Pinterest

Szkoła polska na Ziemi Złotowskiej (1929-1939)

Ekspozycja – Szkoła polska na Ziemi Złotowskiej w latach 1929-1939 w Spichlerzu Złotowskim powstała w 2019 roku, w związku obchodem 90. rocznicy powstania szkół polskich na Złotowszczyźnie. Muzeum Ziemi Złotowskiej zrekonstruowało na III piętrze zabytkowego Spichlerza Złotowskiego salę lekcyjną, charakterem oddając klasę z lat międzywojennych XX wieku. Na Pograniczu było... przeczytaj wszystko »
Adres
Spichlerz Złotowski - Muzeum Ziemi Złotowskiej
ul. Spichrzowa 9
77-400 Złotów
Wielkopolskie
Dokładne miejsce wystawy
Spichlerz Złotowski, ul. Spichrzowa 9, III piętro
Dzień tygodnia Godziny otwarcia
poniedziałek
wymagana rezerwacja
wtorek
wymagana rezerwacja
środa
wymagana rezerwacja
czwartek
wymagana rezerwacja
piątek
wymagana rezerwacja
sobota
x
niedziela
x
Wymagana rezerwacja wizyty w obiekcie.
Święta Godziny otwarcia
2024.12.25 (środa) x
2024.12.26 (czwartek) x
Bilety
normalny 2.00 PLN
Powyższy cennik dotyczy całego obiektu.

Ekspozycja – Szkoła polska na Ziemi Złotowskiej w latach 1929-1939 w Spichlerzu Złotowskim powstała w 2019 roku, w związku obchodem 90. rocznicy powstania szkół polskich na Złotowszczyźnie. Muzeum Ziemi Złotowskiej zrekonstruowało na III piętrze zabytkowego Spichlerza Złotowskiego salę lekcyjną, charakterem oddając klasę z lat międzywojennych XX wieku.

Na Pograniczu było najwięcej, bo aż 27 polskich szkół, co w porównaniu z Warmią, Powiślem i Śląskim było nadzwyczajnym osiągnięciem i świadczyło najdobitniej o wysokiej świadomości narodowej tamtejszej ludności  – Henryk Jaroszyk w „Głos Pogranicza i Kaszub”, dziennik ten ukazywał się od stycznia 1933 do 1939 roku, sześć razy w tygodniu!

Związek Polskich Towarzystw Szkolnych powołany w 1925 roku, na czele z polskim posłem do sejmu pruskiego Janem Baczewskim, toczył polityczną batalię o przyznanie prawa polskim dzieciom mieszkającym w Rzeszy uczenia się w szkołach polskich. Dopiero 31 XII 1928 roku pruska Rada Ministrów ogłosiła „Ordynację szkolną dla szkół mniejszości polskiej w Niemczech”. Od roku 1929 powstają szkoły pod patronatem Polsko-Katolickich Towarzystw Szkolnych. Dalszą naukę można było kontynuować w polskich gimnazjach w Bytomiu i Kwidzynie, uzyskując świadectwo maturalne.

W całych Niemczech w latach 30-tych działało 69 prywatnych polskich szkół powszechnych (z tego ok. 30 na Pograniczu, a w samym tylko powiecie złotowskim aż 24). Do tego Ochronki – przedszkola, świetlice wiejskie, biblioteki, towarzystwa śpiewacze, teatry amatorskie, drużyny harcerskie i zespoły sportowe oraz prasa polonijna. Wszystko to stanowiło ostoję polskości, chroniło i wzmacniało ducha narodowego.

W 1929 roku w V Dzielnicy Związku Polaków w Niemczech zaczęły żywiołowo powstawać prywatne, katolickie, polskie szkoły.

Warto pamiętać, że większość inicjatyw zawdzięczali Polacy proboszczowi, księdzu dr. Bolesławowi Domańskiemu z Zakrzewa oraz księdzu Maksymilianowi Grochowskiemu z Głubczyna.

Po roku 1934 pracę szkolną utrudniał brak podręczników do nauki historii, geografii i j. polskiego oraz konieczność realizowania niemieckich treści wychowawczych sprzecznych z zasadami i treściami wychowania ZPwN.

Cały okres międzywojenny cechował się prześladowaniem polskich patriotów na Ziemi Złotowskiej. Od 1939 roku za sprawę polską w więzieniach i obozach koncentracyjnych życie oddały dziesiątki osób, wśród nich nauczyciele i uczniowie szkół polskich.

Wiele eksponatów na wystawie stałej „Szkoła polska na Ziemi Złotowskiej (1929-1939)” dotyczy szkolnictwa polskiego w okresie międzywojennym – są to m.in. zdjęcia archiwalne uczniów i nauczycieli katolickich szkół polskich, świadectwa szkolne. Uzupełnieniem jest prasa polonijna: „Polak w Niemczech”, „Młody Polak w Niemczech”, ”Gazeta Olsztyńska”, dziennik V Dzielnicy – „Głos Pogranicza i Kaszub”, redagowany przez Jana Łangowskiego.Wśród młodzieży polskiej ożywioną działalność prowadziło Polsko Katolickie Towarzystwo Młodzieży na Pograniczu, które propagowało i upowszechniało czytelnictwo polskiej prasy oraz książki, organizowało zespoły teatralne i śpiewacze, zachęcając do kultywowania rodzimych tradycji i obyczajów.

Komentarze wyświetlą się po weryfikacji przez moderatora, a ocena po zebraniu pięciu komentarzy.