Zapraszamy do Galerii CKiS Wieża Ciśnień na wernisaż oraz spotkanie z Franciszkiem Kupczykiem – fotografem, który, zainspirowany człowiekiem i jego miejscem w przestrzeni kultury, twórczo penetruje motywy społeczne, utrwalając przejawy życia w wielu jego aspektach.
Tak o wystawie pisze jej autor, Franciszek Kupczyk
„Cisza Eremu” to kontynuacja projektu „Kameduli’ zapoczątkowanego wydaniem albumu pt. „Kameduli w służbie Bogu i Ludziom” oraz wystawą „Ora et Labora” w roku 2003.
Motywacją do powstania fotografii była zwykła ciekawość życia mnichów w ich cenobitycznym środowisku, a zarazem próba odpowiedzi na pytanie, jak w dobie komputerów, internetu i świata konsumpcji można oddać się życiu pustelniczemu i zgodnie z tytułem cyklu Ora et Labora poświęcić się modlitwie i pracy.
Miałem świadomość, że to nie jest temat „samograj”, że nie każdemu śmiertelnikowi jest dane wejść na ponad miesiąc za mury klasztorne i przypatrywać się mnichom w ich codziennym życiu. Tak więc przygotowywałem się przede wszystkim mentalnie – z pokorą i empatią. Ważne też było dla mnie przygotowanie merytoryczne, zaznajomienie się z regułą zakonną, konstytucjami i zwyczajami kamedułów.
Prezentowane fotografie przedstawiają zakonników w przestrzeni ciszy eremu zatopionych często w kontemplacji, która jawi się jako element szczególny pustelniczej samotności, nierzadko duchowej walki ze swoimi słabościami, a także sceny w ich codziennych obowiązkach, które są również formą modlitwy.
Zamiarem moim było wykonanie takich fotografii, które skłaniałyby do refleksji nad kondycją człowieka zamkniętego w surowej regule zakonnej we współczesnym świecie, ale i nad prawdą o sobie samym. Kim jestem i dokąd zmierzam?
Czy fotografie odpowiadają na postawione pytanie? To już zostawiam odbiorcom. Dla mnie ważnym było, aby przekaz nacechowany był szczerością i prostotą oraz był atrakcyjny wizualnie, wzbogacony o środki wyrazu zarezerwowane dla języka fotografii. Reszta to już wyobraźnia widza. To od jego wrażliwości emocjonalnej i przekonań zależy interpretacja obrazu oraz zdolność do refleksji. Wyrażam jednak nadzieję, że skłaniają do pytań i szukania odpowiedzi…
Kurator, Robert Brzęcki o wystawie
Wystawa fotografii „Cisza Eremu” Franciszka Kupczyka jest kontynuacją wizualnej opowieści o kamedułach z klasztoru w Bieniszewie, najstarszego katolickiego zakonu mniszego. Cykl wystaw pod tytułem „Ora et Labora”, prezentowany dwie dekady temu, był streszczeniem postawy zakonników wobec Boga i świata. Zyskał uznanie nie tylko publiczności, ale również krytyków.
Tym razem znajdziemy powracające motywy, jednak przedstawione w mniej dosłowny sposób obrazowania. W „Ciszy Eremu” fotografie układają się w metaforyczną opowieść o monastycznej formule życia religijnego, w którym jest przestrzeń na skupienie, pracę, uważność i pokorę.
W zdjęciach Franciszka Kupczyka, poza mniej lub bardziej literalnymi przekazami, jest próba uchwycenia aury tego miejsca, spokoju, harmonii i wewnętrznego wyciszenia zakonników. Z drugiej strony, obok praktyk ascetyczno-medytacyjnych, jest tu miejsce na _Vita activa _, czyli praktyki związane z pracą i codziennym życiem w klasztorze.
W zdjęciach konińskiego twórcy widz będzie miał okazję zobaczyć, że elementarne prawdy ziemi i nieba oraz ludzkie kultury oparte na prostej regule, które stają się źródłem niewysłowionej radości, a minimalizm – pełnią istnienia.
Poznaj lepiej artystę
Franciszek Kupczyk – absolwent Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu na wydziale dziennikarstwa o specjalności kultura medialna. Jego działalność związana jest z Koninem. Był czynnym członkiem Foto-Klubu Konińskiego, fotoreporterem „Wielkopolskiego Zagłębia”, „Gazety Konińskiej”, „Gazety Kolskiej” i „Przeglądu Konińskiego”. Był również aktywnym członkiem Kolskiego Klubu Fotograficznego „FAKT” im. prof. Tadeusza Cypriana.
Zajmuje się fotografią dokumentalną, reportażową oraz portretową. Zainspirowany człowiekiem, jego miejscem w przestrzeni kultury, twórczo penetruje motywy społeczne, utrwalając przejawy życia w wielu jego aspektach. Posiada również bogate archiwum zdjęć związanych z tematyką krajobrazu i natury. Publikuje swoje zdjęcia w albumach, kalendarzach, folderach turystycznych itp. Aktywnie uczestniczy w ogólnopolskich plenerach i warsztatach fotograficznych. Jest autorem wielu wystaw indywidualnych i zbiorowych. Jego epicka i wzruszająca opowieść o życiu mnichów kamedulskich zatytułowana „ORA ET LABORA” zyskała popularność w świecie fotografii oraz uznanie krytyków.
Jest autorem albumu pt. „Kameduli w służbie Bogu i ludziom” wydanego w 2003 r. przez wydawnictwo Markuz oraz autorem zdjęć do albumu „Kazimierz Biskupi Sancta Civitas” wydanego przez Gminę Kazimierz Biskupi w 2020 r.
Kolejny album, w którym jest autorem fotografii, to „Erem Kamedułów w Bieniszewie” – wydany został przez Gminę Kazimierz Biskupi w 2023 r.
Artysta zdobył wiele nagród i wyróżnień, a jego fotografie można było oglądać na kilkunastu wystawach w Polsce.