Celem wystawy jest zaprezentowanie ostatniego, fabrycznego i masowego okresu produkcji zegara mechanicznego. Na wystawie zgromadzono kilkaset zegarów, w tym wyroby dwóch największych fabryk dolnośląskich XIX i XX: Gustawa Beckera w Świebodzicach i braci Eppnerów w Srebrnej Górze.
Najliczniejszą grupę, stanowiącą blisko połowę kolekcji tworzą zegary typu szwarcwaldzkiego z połowy XIX i pocz. XX w. Wszystkie one posiadają bardzo proste mechanizmy, zamknięte w drewnianej skrzynce, różnią się jedynie dekoracjami ścianek przednich. Dlatego według tych dekoracji podzielone zostały na kilka typów: kuchenne, krajobrazowe, ikonowe. Sporą grupę tworzą zegary ścienne szafkowe i półszafki. Od bardzo skromnych, prostych do bogato dekorowanych z kurantami wybijającymi godziny i kwadranse. Kolejną duże grupy stanowią zegary stołowe, gabinetowe oraz kominkowe.
Wśród ciekawostek wykraczających poza profil kolekcji zobaczyć można 2 zegary obrazowe z mechanizmami umieszczonymi na malowanych wieżach kościelnych i kołach młyńskich. Ciekawostką są ponadto zegary słoneczne, strażnicze, kieszonkowe oraz mechanizmy zegarów wieżowych. Niezwykle interesująca jest kolekcja pozytywek, która wzbogaca wystawę.
Wystawa jest godna polecenia zarówno za względu na wdzięczny materiał ekspozycyjny, jak też z powodu swej wymowy: zegar – czas – przemijanie.