ZALOGUJ
 
jako Użytkownik »

jako Opiekun »
Strona główna > ciekawe obiekty > Podziemny Olkusz - Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu > Tradycje Olkusza: górnictwo, hutnictwo, mennica
Podziel się
Facebook
Instagram
Pinterest

Tradycje Olkusza: górnictwo, hutnictwo, mennica

Podziemna ekspozycja została zlokalizowana w piwnicach dawnego Kwartału Królewskiego, gdzie niegdyś znajdowała się siedziba olkuskich władz górniczych. Dlatego poświęcona została górniczym i hutniczym tradycjom Olkusza, a także mennicy, jaka działała w tym miejscu na przełomie XVI i XVII wieku. Dużą atrakcją jest przestrzenna makieta pokazująca, jak w ciągu wieków rozwijały... przeczytaj wszystko »
Adres
Podziemny Olkusz - Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu
Rynek 4
32-300 Olkusz
Małopolskie
powiat olkuski
audioprzewodnik
audioprzewodnik
platforma e-biletowa
platforma e-biletowa
Dzień tygodnia Godziny otwarcia
wtorek
09:00 - 18:00
środa
09:00 - 18:00
czwartek
09:00 - 18:00
piątek
09:00 - 18:00
sobota
09:00 - 18:00
niedziela
09:00 - 18:00
Święta Godziny otwarcia
2025.04.20 (niedziela) x
2025.04.21 (poniedziałek) x
2025.05.01 (czwartek) x
2025.05.03 (sobota) x
2025.06.19 (czwartek) x
2025.08.15 (piątek) x
2025.11.01 (sobota) x
2025.11.11 (wtorek) x
2025.12.25 (czwartek) x
2025.12.26 (piątek) x
Bilety
normalny 21.00 PLN
ulgowy 16.00 PLN
Powyższy cennik dotyczy całego obiektu.
Platforma e-biletowa »
Przewodnik
w języku polskim odpłatnie 150.00 PLN
w języku angielskim odpłatnie 180.00 PLN
Audio przewodnik
udostępniany odpłatnie na urządzeniach Muzeum 8.00 PLN

Podziemna ekspozycja została zlokalizowana w piwnicach dawnego Kwartału Królewskiego, gdzie niegdyś znajdowała się siedziba olkuskich władz górniczych. Dlatego poświęcona została górniczym i hutniczym tradycjom Olkusza, a także mennicy, jaka działała w tym miejscu na przełomie XVI i XVII wieku. Dużą atrakcją jest przestrzenna makieta pokazująca, jak w ciągu wieków rozwijały się olkuskie kopalnie. Możemy tutaj zobaczyć zarówno podziemne wyrobiska, jak i obiekty na powierzchni. Zostały zaprezentowane maszyny używane wtedy w kopalniach, jak m.in. kierat, czy tzw. paternoster. Są także prezentowane wielobarwne rudy ołowiu i srebra. Jest też część poświęcona metalurgii, gdzie można zobaczyć repliki pieców używanych do wytopu ołowiu i srebra.

Ekspozycję uzupełniają kopie archiwalnych rycin pokazujących wytop metali. O, tym jak działały dawne kopalnie możemy się przekonać sami wprawiając w ruch modele i repliki dawnych urządzeń górniczych, takich jak m.in. kierat, płuczka, śruba Archimedesa czy Paternoster. Jest też pracownia probiercza, w której badano jakość wytopionych metali i wykonywanych z nich monet. W gablotach prezentowane są przedmioty znalezione przez archeologów podczas prac w piwnicach dawnego kwartału królewskiego.

Można podziwiać gliniane misy, dzbany i garnki, a także fragmenty wielobarwnych kafli piecowych. W miejscu, gdzie dawniej znajdował się tzw. miedzuch, czyli wąska uliczka pomiędzy kamienicami jest korytarz obudowany drewnianymi belkami. Ma on nawiązywać do olkuskich sztolni, które umożliwiały grawitacyjny odpływ wody z kopalni. W ciekawy sposób przedstawiono handel olkuskim ołowiem.
Poza prezenterami przybliżającymi kierunki i sposób eksportu ołowiu są wagi, w których umieszczono cztery podobnej wielkości przedmioty z różnych materiałów. Za pomocą dźwigni każdy może przekonać się, jak ciężki jest ołów i jego rudy. Obok prezentowana jest replika wagi i drewnianego żurawia. Można też zobaczyć autentyczny bochen olkuskiego ołowiu. W podziemiach jest też pomieszczenie, w którym stał piec hypokaustyczny.

Prezentowane są również znalezione podczas wykopalisk narzędzia używane przez olkuskich górników i hutników, m.in topór, młotek, obcęgi, fragment kilofa, a także przedmioty codziennego użytku. Można także zobaczyć oryginalne piszczałki organów, które wykonywano z ołowiu, a później ze stopu ołowiu i cyny.

Zachwyt zwiedzających budzi „Srebrna komnata”. Można w niej zobaczyć replikę Srebrnego Krzyża Gwarków Olkuskich, którego oryginał znajduje się w olkuskiej bazylice. Krzyż został ufundowany i przekazany do kościoła przez miejscowych gwarków na początku XVII wieku.

Ta część ekspozycji jest opowieścią o historii srebra od starożytności po czasy współczesne. W ekspozycji została także przedstawiona historia olkuskiej mennicy. Prezentowane są oryginalne monety, zarówno te wybijane w olkuskiej mennicy, jak i te odnalezione w trakcie badań archeologicznych prowadzonych na terenie Kwartału Królewskiego. Większość pochodzi z XIV i XV wieku. Co więcej, jest specjalna prasa, w której można wybić replikę olkuskiego trojaka. Można też zobaczyć model pieca probierczego. Był on używany przez tzw. probierców sprawdzających jakość stopu, z którego wykonano monety.

Wśród ciekawostek prezentowanych na ekspozycji jest m.in. forma do odlewania krążków, z których potem wybijano monety, czy ołowiana plomba do artykułów tekstylnych z przełomu XVI i XVII wieku, która trafiła do Olkusza aż z … Londynu. Przybliżeniu historii olkuskiego górnictwa i hutnictwa służą liczne multimedia. W odkrytych podczas badań komorach piwnic są także prezentowane oryginalne fragmenty kamieniarki odnalezione przez archeologów.

Komentarze wyświetlą się po weryfikacji przez moderatora, a ocena po zebraniu pięciu komentarzy.