ZALOGUJ
 
jako Użytkownik »

jako Opiekun »
Podziel się
Facebook
Instagram
Pinterest

Ewa Cieniak: Pokarm

Wystawa czasowa: 2024.04.11 - 2024.05.29
poziom turturi
Interdyscyplinarne spotkanie z haftem, muzyką i zapachami. Nici, igły i tkaniny w opowieści o relacjach, doświadczeniach i rodzinie. Ewa Cieniak mówi o projekcie: POKARMEM dla mnie jest haft. Karmi moją potrzebę realizowania się poprzez sztukę. Dzięki haftowi oraz pracy z tkaniną mam możliwość artykułowania w sposób wizualny, ale także namacalny (to do siebie ma tkanina) tego... przeczytaj wszystko »
Adres
Galeria Amfilada - Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie
ul. Dąbrowszczaków 3
10-538 Olsztyn
Warmińsko-Mazurskie
Wystawa czasowa: 2024.04.11 - 2024.05.29
Dzień tygodnia Godziny otwarcia
poniedziałek
11:00 - 18:00
wtorek
11:00 - 18:00
środa
11:00 - 18:00
czwartek
11:00 - 18:00
piątek
11:00 - 18:00
sobota
11:00 - 18:00
Właściciel obiektu nie zdefiniował cennika.

Interdyscyplinarne spotkanie z haftem, muzyką i zapachami. Nici, igły i tkaniny w opowieści o relacjach, doświadczeniach i rodzinie.

Ewa Cieniak mówi o projekcie:
POKARMEM dla mnie jest haft. Karmi moją potrzebę realizowania się poprzez sztukę. Dzięki haftowi oraz pracy z tkaniną mam możliwość artykułowania w sposób wizualny, ale także namacalny (to do siebie ma tkanina) tego, co dla mnie ważne. Używając nici, igły i tkanin opowiadam o sobie, relacjach i doświadczeniach. W jakiś sposób „trawię“ je i „wypluwam“ jako zwizualizowane idee.

Wątki, które pojawiają się w mojej sztuce to – rodzina, moje miejsce w świecie, zależności, wątpliwości, zachwyty. Często z premedytacją, choć nie bez obaw odczarowuję coś, co wydaje mi się kłopotliwe, wstydliwe, niewygodne. Poprzez opowiedzenie o tym – to straszne „coś“ zostaje oswojone, zneutralizowane lub zaafirmowane. Sam proces natykania się na istniejące we mnie opory i przełamywanie ich wzmacnia mnie, moje poczucie tożsamości i samoświadomości.

Drugim znaczeniem tytułowego POKARMU jest Rodzina w trakcie spotkania przy stole, przy spożywaniu pokarmu właśnie. Zdecydowałam się haftować różne rodziny na obrusach, bo spotkanie przy stole to jeden, czasem jedyny moment, kiedy ta rodzina się widzi i ma szansę komunikować się ze sobą. Zaspokajać w ten sposób nie tylko fizyczną potrzebę odżywiania, ale także psychiczne karmienie się nawzajem swoją uwagą, życzliwością, miłością.

W „Obrusach“ spoglądam na różne rodzinne fotografie. Zarówno swojej rodziny pochodzenia, mojej własnej rodziny, która przeszła transformację, ale także na rodziny znajomych, a nawet rodzinę królewską. Haftując je na obrusach chciałam przywrócić sobie i polubić ceremoniał zasiadania do wspólnego stołu, bo nie zawsze ten ceremoniał był dla mnie przyjemny.

Do tego projektu zaprosiłam swoich bliskich. Córkę Maję, która skomponowała zapach dla tej wystawy, oraz syna Mieszka, który skomponował do niej muzykę. W jakimś sensie ta wystawa jest dla nas metaforycznie „spotkaniem przy stole“. Jest pokarmem dla naszej potrzeby samorealizacji i spełnienia poprzez twórczość. Jest to wyraz wsparcia i miłości do siebie nawzajem.

Serdecznie zapraszam wszystkich do odwiedzenia naszej wystawy i skosztowania jej co najmniej czterema zmysłami.

Inspiracją do stworzenia wystawy, której składowymi są obraz, zapach i dźwięk były rozmowy z przyjaciółką Anna Fronckiewicz-Spodnik. Dziękuję Aniu.

MAJA NOWAKOWSKA (MAJ)
Osoba tworząca od ponad dwóch lat audycje w warszawskim Radio Kapitał. Działająca również w sztuce wizualnej – zajmująca się zinami i kolażami. Amatorsko związana ze światem perfum i zapachów. Wąchająca to, co piękne, i to, co odpychające też.

MIESZKO NOWAKOWSKI
Muzyką zajmuję się od blisko sześciu lat, a interesuję się nią jeszcze dłużej. Oprócz komponowania zajmuję się sztuką wizualną, w tym malarstwem i grafiką, a także montażem filmowym. Na swoim koncie mam współpracę z artystami takimi jak Mila M, czy Nadzia LOLO, której współprodukowany przeze mnie album „Lolo Sport“ jest obecnie nominowany w dwóch kategoriach do nagród Popkillery 2024.

EWA CIENIAK
Absolwentka Europejskiej Akademii Sztuk w Warszawie, wydziału grafiki warsztatowej. Autorka partycypacyjnego projektu O_KRĘGI: cyklu 9 warsztatów z haftowania autoportretów przez uczestniczki, które odbyły się w Kielcach, Warszawie, Koluszkach, Łodzi, Wrocławiu, Krakowie, Milanówku, Olsztynie i Białymstoku. Efekt twórczości prawie stu dwudziestu kobiet został zaprezentowany w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi w ramach Łódź Design Festival’23. Artystka i prowadząca warsztaty w projekcie partycypacyjnym pt: „SIOSTRZEŃSTWO JEST DLA WSZYSTKICH”, organizowanym przez Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Stypendystka MKiDN za rok 2021. W ramach tego stypendium zrealizowała projekt pt: „Panorama miasteczka”, czyli zbiorowy portret mieszkańców Koluszek, jej rodzinnego miasta. Jest stypendystką MKiDN programu „Kultura w sieci“, w którego ramach stworzyła animowany film haftowany pt: „TABULA RASA“.

Komentarze wyświetlą się po weryfikacji przez moderatora, a ocena po zebraniu pięciu komentarzy.