ZALOGUJ
 
jako Użytkownik »

jako Opiekun »
Podziel się
Facebook
Instagram
Pinterest

Trasa im. prof. Feliksa Zalewskiego

Trasa mieści się w starannie wybranym reprezentatywnym fragmencie jarosławskich podziemi. Na jej potrzeby zabezpieczono i odpowiednio zaadaptowano wycinek z ogromnej sieci podziemnych komór i korytarzy, które w XVI i XVII wieku służyły jako miejsce magazynowania towarów w trakcie słynnych jarosławskich jarmarków. Dzięki temu zwiedzający mogą zaobserwować szereg ciekawych i... przeczytaj wszystko »
Adres
Podziemna Trasa Turystyczna, Rynek 14 - Podziemia Jarosławskie
ul. Rynek 14
37-500 Jarosław
Podkarpackie
Pokaż trasę ›
pokaż na mapie
Pokaż trasę ›
Podziemna Trasa Turystyczna, Rynek 14 na TURTURi.com
Dzień tygodnia Godziny otwarcia
wtorek
09:00 - 15:00
środa
09:00 - 15:00
czwartek
09:00 - 15:00
piątek
09:00 - 15:00
sobota
10:00 - 16:00
niedziela
10:00 - 16:00
Święta Godziny otwarcia
2024.11.01 (piątek) x
2024.11.11 (poniedziałek) x
2024.12.25 (środa) x
2024.12.26 (czwartek) x
Dzień tygodnia Godziny otwarcia
wtorek
09:00 - 16:00
środa
09:00 - 16:00
czwartek
09:00 - 16:00
piątek
09:00 - 16:00
sobota
10:00 - 17:00
niedziela
10:00 - 17:00
Bilety
normalny 20.00 PLN
ulgowy 15.00 PLN
rodzinny 65.00 PLN Dotyczy 5 osób, w tym maksymalnie 2 osoby dorosłe.
Dodatkowe informacje

WYCIECZKA  PO DWÓCH TRASACH PODZIEMNYCH „JAROSŁAW MIASTO PODZIEMI”

CENY BILETÓW
Normalny 30 zł
Ulgowy ** 25 zł
Rodzinny (2+3) 100 zł

Trasa mieści się w starannie wybranym reprezentatywnym fragmencie jarosławskich podziemi. Na jej potrzeby zabezpieczono i odpowiednio zaadaptowano wycinek z ogromnej sieci podziemnych komór i korytarzy, które w XVI i XVII wieku służyły jako miejsce magazynowania towarów w trakcie słynnych jarosławskich jarmarków. Dzięki temu zwiedzający mogą zaobserwować szereg ciekawych i oryginalnych elementów posiadających szczególną wartość architektoniczną i historyczną.

Jedną ze wspólnych cech kamienic są obszerne piwnice, drążone w podłożu lessowym nawet na kilkanaście metrów głębokości. W tym przypadku trasa obejmuje aż trzy kondygnacje, a w najgłębszym miejscu sięga niemal do 9 metrów. Odczuwa się tu także charakterystyczny chłód, który towarzyszy zwiedzającym o każdej porze roku, zachowując stale ok. 8 stopni Celsjusza.

Trasa zachowała swój oryginalny i surowy wygląd. Nie jest to jednak przestrzeń jednolita. Same mury kryją w sobie wiele niespodzianek. Do ich budowy wykorzystano charakterystyczną, widoczną w wielu miejscach, zaprawę lessową. Także stosowana tutaj cegła to m.in. oryginalna palcówka. Różnoraki sposób jej ułożenia (m.in. gotycki czy jodełkowy), wskazuje na etapowość powstawania kolejnych fragmentów. O bardziej współczesnym pochodzeniu niektórych części świadczą zaś cegły znakowane herbem górniczym.

W mijanych korytarzach widać wielość form: liczne filary, łuki tzw. gurty, ślepe przejścia wiodące niegdyś do kolejnych fragmentów podziemi czy widoczne przy lessowej posadzce łuki, będące fragmentami sklepień niższych poziomów. Dawne otwory wentylacyjne, zapewniają po dziś dzień dopływ świeżego powietrza.

Na pierwszej z trzech kondygnacji znajdują się obszerne sklepione komory z otworami po dawnych zsypach. Pomiędzy poziomami widać łagodne pochyłe przejścia, umożliwiające transport towarów i beczek na kolejne kondygnacje. Po bokach ścian licznie występują tzw. zapiecki. Pozostałości metalowych zawiasów świadczą zaś o potencjale magazynowym podziemi, które odpłatnie wynajmowano przybywającym tu kupcom.

Poza elementami konstrukcyjnymi znajduje się tu wiele przedmiotów pozostawionych przez górników oraz tablic, które przybliżają zwiedzającym historię ratowania jarosławskich podziemi. Wygląd surowych wnętrz urozmaicają elementy dekoracyjne, wykonane przez jarosławskich plastyków.

Wszystkie te cechy sprawiają, że Trasa posiada wyjątkowy klimat oraz walory, które zaspokoją entuzjastów turystyki podziemnej. Realizuje się w ten sposób wizja prof. Feliksa Zalewskiego, który już w latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku zapragnął, aby choć część potencjału jarosławskich podziemi wykorzystać dla stworzenia tej wyjątkowej atrakcji.

Komentarze wyświetlą się po weryfikacji przez moderatora, a ocena po zebraniu pięciu komentarzy.
Wystawa stała
Kuchnia mieszczańska
Podziemne Przejście Turystyczne, Rynek 4, 5, 6 - Podziemia Jarosławskie
Jarosław, Podkarpackie
Wystawa stała
Myślistwo
Podziemne Przejście Turystyczne, Rynek 4, 5, 6 - Podziemia Jarosławskie
Jarosław, Podkarpackie
Obiekt tymczasowo niedostępny
Wystawa stała
Salonik eklektyczny
Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich
Jarosław, Podkarpackie
Obiekt tymczasowo niedostępny
Wystawa stała
Salonik secesyjny
Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich
Jarosław, Podkarpackie