ZALOGUJ
 
jako Użytkownik »

jako Opiekun »
Strona główna > pałace i zamki > Zamek Żupny - Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka > Świat górników. Prace górników na dawnych fotografiach
Podziel się
Facebook
Instagram
Pinterest

Świat górników. Prace górników na dawnych fotografiach

W podróż szlakiem kopalń zaprasza międzynarodowa wystawa „Świat górników. Praca górników na dawnych fotografiach" zorganizowana przez Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka we współpracy z zagranicznymi muzeami. 31 wielkoformatowych fotografii prezentuje 30 kopalń w 18 krajach na trzech kontynentach: głównie w Europie, ale także Ameryce Północnej i  Australii. Pod każdą... przeczytaj wszystko »
Adres
Zamek Żupny - Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka
ul. Zamkowa 8
32-020 Wieliczka
Małopolskie
Dokładne miejsce wystawy
budynek północny
transport publiczny
transport publiczny
parking płatny
parking płatny
sklep z pamiątkami
sklep z pamiątkami
restauracja
restauracja
Wystawa czasowa: 2024.04.26 - 2024.08.31
Dzień tygodnia Godziny otwarcia
wtorek
09:00 - 16:00
środa
09:00 - 16:00
czwartek
09:00 - 16:00
piątek
09:00 - 16:00
sobota sobota 09:00 - 17:00
niedziela
09:00 - 17:00
free
wstęp wolny
Dzień tygodnia Godziny otwarcia
wtorek
09:00 - 20:00
środa
09:00 - 20:00
czwartek
09:00 - 20:00
piątek
09:00 - 20:00
sobota sobota 09:00 - 20:00
niedziela
09:00 - 20:00
free
wstęp wolny
Bilety
1 listopada - 30 kwietnia
normalny 20.00 PLN
ulgowy 15.00 PLN
rodzinny 40.00 PLN 2 os. dorosłe + 2 dzieci do lat 16. lub 1 os. dorosła + 3 dzieci do lat 16
grupowy 18.00 PLN min. 10 osób
1 maja - 31 października
normalny 20.00 PLN
ulgowy 15.00 PLN
rodzinny 40.00 PLN 2 os. dorosłe + 2 dzieci do lat 16. lub 1 os. dorosła + 3 dzieci do lat 16
grupowy 18.00 PLN min. 10 osób
Dodatkowe informacje

Cena biletu do Zamku Żupnego zawiera zwiedzanie wystaw stałych i wystawy czasowej: Górnictwo i sztuka. Kolekcja porcelany Middelschulte.

usługa przewodnicka: 45 PLN

rezerwacja grupowa minimum na tydzień przed zwiedzaniem. Grupa do 25 osób

W podróż szlakiem kopalń zaprasza międzynarodowa wystawa „Świat górników. Praca górników na dawnych fotografiach" zorganizowana przez Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka we współpracy z zagranicznymi muzeami.

31 wielkoformatowych fotografii prezentuje 30 kopalń w 18 krajach na trzech kontynentach: głównie w Europie, ale także Ameryce Północnej i  Australii. Pod każdą fotografią jest kod QR, który prowadzi do rozszerzonych galerii zdjęć z tych kopalń. Ponadto wystawie towarzyszą dawne narzędzia górnicze, podobnych do nich można szukać na zdjęciach, a pochodzą one ze zbiorów Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka.

Najstarsza fotografia prezentowana na wystawie ma około 160 lat i pokazuje górników przed wejściem do sztolni kopalni kobaltu w Amot w Norwegii. Najmłodsze natomiast liczą ok. 70 lat. Wszystkie łączy wspólny mianownik: są dawne, czarnobiałe i pokazują górników w czasie pracy, przed jej rozpoczęciem, jeszcze w szatni, przed wejściem do sztolni, ale także w czasie przerwy śniadaniowej. Górnicy wykonują różnorodne prace, widać więc eksploatację surowców przy użyciu wiertarek, moment przed detonacją ładunków, zjazd ludzi windą w podziemia, transport urobku wózkami, które pchają ludzie lub ciągną konie czy urządzenia, obsługę wciągarek, grupę cieśli górniczych budujących drewniane zabezpieczenia czy mierniczych dokonujących pomiarów.

Fotografie stwarzają możliwość zaglądnięcia do podziemi kopalń pozyskujących: sól, węgiel kamienny i brunatny, srebro, złoto, miedź, rudy żelaza, kobalt, rtęć i wapienie. Dają też możliwość porównań panujących w nich warunków pracy, stosowanych narzędzi i urządzeń, oświetlenia czy ubioru górników. Informacji o poszczególnych kopalniach, a także o muzeach z których fotografie pochodzą dostarczają krótkie opisy.

Prezentowane kopalnie pochodzą z: Australii, Austrii, Belgii, Czech, Danii, Finlandii, Francji, Hiszpanii, Irlandii, Kanady, Norwegii, Polski, Serbii, Słowacji, Słowenii, Szwajcarii, USA i Włoch.

Warto pamiętać, że górnictwo jest motorem postępu - dostarcza minerałów, dzięki którym mogą rozwijać się nowe technologie. Jedne kopalnie kończą swoją działalność, pozostają po nich dawne fotografie i muzea przechowujące pamięć o nich, ale powstają nowe bo ziemia kryje jeszcze wiele skarbów  umożliwiających realizację nowych wyzwań.  

Kurator wystawy: Jakub Strynowicz

Projekt plastyczny i aranżacja wystawy: Anita Mrugacz i Robert Sagan

Wystawę można zwiedzać w Zamku Żupnym w Wieliczce, w skrzydle północnym. Potem będzie prezentowana w innych ośrodkach górniczych na świecie.

Skrzydło północne Zamku Żupnego (XV w.) - historyczna nazwa Dom Żupny - zostało niedawno udostępnione po kilkuletnim remoncie i po raz pierwszy w swej historii zostało przeznaczone na działalność wystawienniczą. W przyszłości w budynku zostanie zorganizowana wystawa stała „Solny klejnot w koronie".

Podpisy pod fotografie:

1 Górnik w Kopalni soli w Wieliczce, ok. 1892 rok, fot. Awit Szubert. Zb. Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka

2  Górnicy obsługujący ręczną wciągarkę. Kopalnia Société des mines de Lens à Wingles, Francja, 1943 r., fot. NN. Zb. Centre Historique Minier Lawerde

3  Górnicy podczas posiłku. Kopalnia soli w Bochni, ok. 1937/1943 r., fot. Kazimierz Gargul
Zb. Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka

4  Górnik z wiertarką pneumatyczną. Kopalnia w Idriji, Słowenia, poł. XX w., fot. NN
Zb. Idrija Mercury Heritage Management Centre

Komentarze wyświetlą się po weryfikacji przez moderatora, a ocena po zebraniu pięciu komentarzy.