„Między dwiema wojnami 1914-1939” to części ekspozycji, przedstawiająca chronologicznie najstarszy okres poruszany na wystawie stałej. Ekspozycja opowiada o ważnych dla miasta i regionu wydarzeniach związanych z przebiegiem I wojny światowej, wojny polsko-bolszewickiej oraz okresem międzywojennym. Jej budowę oparto na solidnej wiedzy historycznej. Zamierzeniem autorów było przygotowanie wystawy narracyjnej, która oprócz walorów poznawczych, będzie jednocześnie miejscem do prowadzenia działalności edukacyjnej jak i badawczej.
Na podstawie starych zdjęć i pocztówek, wykorzystując drobne elementy scenograficzne odtworzyliśmy fragment przedwojennego Białegostoku z charakterystycznymi dla niego budynkami: Resursą Kupiecką tj. kamienicą na rogu ul. Sienkiewicza i Rynku Kościuszki, kościołem farnym czy hotelem Ritz. W tak przygotowaną scenografię wprowadziliśmy postaci w mundurach jednostek wojskowych. W naszym odczuciu zabieg ten daje zwiedzającemu możliwość wczucia się w atmosferę, uczestnictwa w życiu miasta tamtego okresu. Całość uzupełniają eksponaty – prezentowane zarówno na manekinach, jak i w gablotach wystawienniczych.
Uzupełnieniem ekspozycji jest zastosowana technika audiowizualna. Opierając się na wnioskach z lat ubiegłych, zdecydowaliśmy się na wykorzystanie infokiosku, stanowiącego doskonały nośnik do przekazania treści w rozbudowanej formie. Zwiedzającym udostępniona została również stacja odsłuchowa w postaci zabytkowego telefonu. Po wybraniu odpowiedniego numeru na tarczy, zwiedzający uzyska możliwość odsłuchania w słuchawce jednej ze znanych pieśni wojskowych w wersji tradycyjnej, lub... zmiksowanej współcześnie przez didżeja. Nagrania są wyposażone w opis w języku Braille’a, stanowiąc interesującą ofertę dla osób niewidomych i słabowidzących. W tym miejscy warto wspomnieć, że z myślą o osobach z dysfunkcją wzroku zastosowano audioprzewodniki. Są one jednak również interesującym uzupełnieniem zwiedzania dla każdego z naszych gości.
Na wystawie „Między dwiema wojnami 1914-1939” udostępniamy zwiedzającym cyfrowe reprodukcje dzieł sztuki przy wykorzystaniu fotografii o dużej rozdzielczości. Dzięki tej technologii stworzyliśmy galerię, w której nie tylko można oglądać dzieła J. Kossaka, L. Winterowskiego czy A. Trzeszczkowskiego (wszystkie ze zbiorów Muzeum), ale też śledzić w dużym zbliżeniu ich najdrobniejsze szczegóły. Analiza faktury obrazu czy poszczególnych pociągnięć pędzla staje się przygodą, dostępną nie tylko dla wykształconych historyków sztuki.