ZALOGUJ
 
jako Użytkownik »

jako Opiekun »
Strona główna > muzea i galerie > Muzeum Wojska w Białymstoku > „W drodze. Żołnierze armii Andersa 1941-1946"
Podziel się
Facebook
Instagram
Pinterest

„W drodze. Żołnierze armii Andersa 1941-1946"

„W drodze. Żołnierze «armii Andersa» 1941-1946” to ekspozycja zrealizowana w przestrzeni miejskiej, której głównym elementem są koloryzowane fotografie z epoki oraz korespondujące z nimi wspomnienia oficerów i żołnierzy PSZ na Zachodzie. Można ją zobaczyć na białostockim Placu Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie do połowy sierpnia 2024 r. Marcin Koziński (autor wystawy): ... przeczytaj wszystko »
Adres
Muzeum Wojska w Białymstoku
ul. Jana Kilińskiego 7
15-089 Białystok
Podlaskie
Dokładne miejsce wystawy
Plac Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie
transport publiczny
transport publiczny
wystawa plenerowa
wystawa plenerowa
Właściciel obiektu nie zdefiniował godzin otwarcia.

Wystawa dostępna przez całą dobę

Bilety
wstęp bezpłatny

„W drodze. Żołnierze «armii Andersa» 1941-1946” to ekspozycja zrealizowana w przestrzeni miejskiej, której głównym elementem są koloryzowane fotografie z epoki oraz korespondujące z nimi wspomnienia oficerów i żołnierzy PSZ na Zachodzie. Można ją zobaczyć na białostockim Placu Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie do połowy sierpnia 2024 r.

Marcin Koziński (autor wystawy): „Muzeum Wojska w Białymstoku posiada w zbiorach liczne eksponaty związane ze służbą żołnierzy w „armii Andersa”. Wśród nich są m.in. fotografie żołnierzy, wykonane przez nich samych lub Wojskowe Biuro Propagandy i Oświaty PSZ w ZSRS, Oddział Propagandy i Kultury Dowództwo Armii Polskiej na Wschodzie, Referat Fotograficzny Oddziału Kultury i Prasy 2 Korpusu Polskiego w latach 1941-1946. To zdjęcia o różnej wielkości i stanie zachowania, czasami opisane na odwrocie, wszystkie czarno-białe lub w sepii. Fotografie dokumentują niemal cały szlak przebyty przez „armię Andersa”, od ZSRS przez Persję (Iran), Bliski Wschód (Irak, Palestyna) po Włochy i Wielką Brytanię. Biorąc je w dłonie mamy poczucie kontaktu z odległą historią. Jak sprawić, by stała się bliższa? Może próba przywrócenia kolorów starym fotografiom pozwoli lepiej wejść w świat ich bohaterów?”.

Twórcą koloryzacji zdjęć jest Mirosław Szponar, były fotograf i fotoreporter. Praca nad dwudziestoma zdjęciami zajęła mu kilka miesięcy, które poza pracami graficznymi wypełniały m.in. stałe konsultacje historyczne z muzealnikami. Czasami w kwestii wyjątkowych drobiazgów, jak kolor nici, którymi przyszyty został guzik mundurowy.

Komentarze wyświetlą się po weryfikacji przez moderatora, a ocena po zebraniu pięciu komentarzy.