Opowieść o rytuałach, obyczajach i świątecznych przedmiotach różnych tradycji i obrządków religijnych w Polsce i Europie toczy się na powierzchni ponad 850 m² przy pomocy tysięcy eksponatów. Niezwykle nowoczesna ekspozycja przypomina współczesne galerie handlowe – przestronne wnętrza, wystrojone manekiny za szkłem, szuflady pełne dodatków i ozdób. Tym samym stawia tradycyjnie postrzeganą „ludowość” w nowym świetle.
Kluczem do Czasu Świętowania jest „strój” ludowy, czyli szczególny ubiór przybierany na wszelkiego rodzaju świętowanie, z którym łączą się taniec, muzyka, obrzędy. Stąd wystawa przedstawia jego różnorodność poprzez 100 odświętnych ubiorów z terenów Polski i Europy oraz artefaktów związanych z obrzędami. Szuflady pełne biżuterii, krajek i parzenic pokazują różnorodność tradycji polskich i europejskich, a boczne sale ukazują świąteczny wystrój wnętrz związany także z tradycjami mniejszości religijnych.
Wizualnie nastrój obrzędów tworzy także kolekcja cennych obrazów wotywnych, rzeźby ludowej, pisanek, wycinanek, ozdób choinkowych i rekwizytów karnawałowych. Wystawa ukazuje tradycję, ale także komentuje współczesność i stawia pytania o rolę stylu ludowego w kulturze masowej. Ujawnia wpływ folkloru na modę, sztukę użytkową i muzykę od lat 30. XX wieku po dzień dzisiejszy.