ZALOGUJ
 
jako Użytkownik »

jako Opiekun »
Podziel się
Facebook
Instagram
Pinterest

Czas świętowania

Opowieść o rytuałach, obyczajach i świątecznych przedmiotach różnych tradycji i obrządków religijnych w Polsce i Europie toczy się na powierzchni ponad 850 m² przy pomocy tysięcy eksponatów. Niezwykle nowoczesna ekspozycja przypomina współczesne galerie handlowe – przestronne wnętrza, wystrojone manekiny za szkłem, szuflady pełne dodatków i ozdób. Tym samym stawia... przeczytaj wszystko »
Adres
Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie
ul. Kredytowa 1
00-056 Warszawa
Mazowieckie
transport publiczny
transport publiczny
Dzień tygodnia Godziny otwarcia
wtorek
11:00 - 19:00
środa
11:00 - 19:00
czwartek czwartek 11:00 - 17:00
piątek
11:00 - 19:00
sobota
12:00 - 18:00
niedziela
12:00 - 18:00
free
wstęp wolny
Święta Godziny otwarcia
2024.12.25 (środa) x
2024.12.26 (czwartek) x
Bilety
normalny 19.00 PLN
ulgowy 10.00 PLN
grupowy 10.00 PLN min. 10 osób, po wcześniejszej rezerwacji
Powyższy cennik dotyczy całego obiektu.

Opowieść o rytuałach, obyczajach i świątecznych przedmiotach różnych tradycji i obrządków religijnych w Polsce i Europie toczy się na powierzchni ponad 850 m² przy pomocy tysięcy eksponatów. Niezwykle nowoczesna ekspozycja przypomina współczesne galerie handlowe – przestronne wnętrza, wystrojone manekiny za szkłem, szuflady pełne dodatków i ozdób. Tym samym stawia tradycyjnie postrzeganą „ludowość” w nowym świetle.

Kluczem do Czasu Świętowania jest „strój” ludowy, czyli szczególny ubiór przybierany na wszelkiego rodzaju świętowanie, z którym łączą się taniec, muzyka, obrzędy. Stąd wystawa przedstawia jego różnorodność poprzez 100 odświętnych ubiorów z terenów Polski i Europy oraz artefaktów związanych z obrzędami. Szuflady pełne biżuterii, krajek i parzenic pokazują różnorodność tradycji polskich i europejskich, a boczne sale ukazują świąteczny wystrój wnętrz związany także z tradycjami mniejszości religijnych.

Wizualnie nastrój obrzędów tworzy także kolekcja cennych obrazów wotywnych, rzeźby ludowej, pisanek, wycinanek, ozdób choinkowych i rekwizytów karnawałowych. Wystawa ukazuje tradycję, ale także komentuje współczesność i stawia pytania o rolę stylu ludowego w kulturze masowej. Ujawnia wpływ folkloru na modę, sztukę użytkową i muzykę od lat 30. XX wieku po dzień dzisiejszy.

Komentarze wyświetlą się po weryfikacji przez moderatora, a ocena po zebraniu pięciu komentarzy.