ZALOGUJ
 
jako Użytkownik »

jako Opiekun »
Podziel się
Facebook
Instagram
Pinterest

Kolekcja Andrzeja Różyckiego

Wystawa stała
poziom turturi
Zespół Badawczy ds. Kolekcji Fotozoficznej to nowa jednostka Uniwersytetu Łódzkiego powołana przez Senat UŁ. Jej celem jest objęcie opieką przez uczelnię bezcennej kolekcji Andrzeja Różyckiego, zmarłego w 2021 roku artysty, związanego od lat 60. XX wieku z łódzkim środowiskiem progresywno-awangardowym. Kolekcja Fotozoficzna czyli ekspozycja i dydaktyka Planuje się włączenie... przeczytaj wszystko »
Adres
Muzeum Uniwersytetu Łódzkiego - Uniwersytet Łódzki
ul. Franciszkańska 1/5
91-433 Łódź
Łódzkie
Dzień tygodnia Godziny otwarcia
poniedziałek poniedziałek 09:00 - 15:30
wtorek wtorek 09:00 - 15:30
środa środa 09:00 - 15:30
czwartek czwartek 09:00 - 15:30
piątek piątek 09:00 - 15:30
free
wstęp wolny
Święta Godziny otwarcia
2024.12.25 (środa) x
2024.12.26 (czwartek) x
Bilety
wstęp bezpłatny
Powyższy cennik dotyczy całego obiektu.

Zespół Badawczy ds. Kolekcji Fotozoficznej to nowa jednostka Uniwersytetu Łódzkiego powołana przez Senat UŁ. Jej celem jest objęcie opieką przez uczelnię bezcennej kolekcji Andrzeja Różyckiego, zmarłego w 2021 roku artysty, związanego od lat 60. XX wieku z łódzkim środowiskiem progresywno-awangardowym.

Kolekcja Fotozoficzna czyli ekspozycja i dydaktyka

Planuje się włączenie tej kolekcji w działalność badawczo-dydaktyczną UŁ. Większość eksponatów przeniesiono już z mieszkania twórcy do pomieszczeń w uniwersyteckim pałacu Biedermanna.

Między zbieractwem a fotozofią

Andrzej Różycki - reżyser, scenarzysta, fotografik, artysta multimedialny, myśliciel i teoretyk sztuki. Ukończył Wydział Sztuk Pięknych na UMK w Toruniu, studiował też na Wydziale Reżyserii łódzkiej Filmówki (1969-75), gdzie następnie został wykładowcą. Współpracował z Wytwórnią Filmów Oświatowych w Łodzi – nakręcił kilkadziesiąt obrazów o tematyce etnograficzno-antropologicznej, wiele z nich zdobywało nagrody na festiwalach.

Od lat 60. XX wieku Różycki związany był z łódzkim środowiskiem progresywno-awangardowym, m.in. wpłynął ideowo na powstającą wówczas grupę Łódź Kaliska. Wielki miłośnik i znawca polskiej sztuki ludowej -  rzeźby, ceramiki, malarstwa. Stworzył znaną w skali ogólnopolskiej kolekcję tych dzieł. 

Twórczość Różyckiego oddziaływała na wielu artystów. Jego prace znajdują się w zbiorach Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeum Historii Fotografii w Krakowie, Muzeum Okręgowego w Toruniu i w Galerii Wymiany w Łodzi. Szerokim echem w środowisku artystycznym odbiła się ostatnia wystawa artysty „Przejęcia. Między zbieractwem a fotozofią” (2021 r.) prezentowana na Fotofestiwalu w Łodzi, w ramach której została pokazana część kolekcji i dorobku Andrzeja Różyckiego.

Redakcja: Marcin Kowalczyk, Centrum Komunikacji i PR

Komentarze wyświetlą się po weryfikacji przez moderatora, a ocena po zebraniu pięciu komentarzy.