ZALOGUJ
 
jako Użytkownik »

jako Opiekun »
Podziel się
Facebook
Instagram
Pinterest

Alicja Przybyszowska - "Transmutacja"

Wystawa czasowa: 2024.06.21 - 2024.08.25
poziom turturi
Zapraszamy do Galerii Sztuki Dwór Karwacjanów na wystawę "Transmutacja" Alicji Przybyszowskiej. Transmutacja ...Obraz ludzkiego ciała możemy postrzegać w sposób bardzo trywialny. Jednak to właśnie najbardziej banalne rzeczy kryją największe tajemnice - czymś takim jest historia zapisana w każdym z nas. Użyłam obrazu, aby opowiedzieć o kimś, kogo w swoim życiu poznałam... przeczytaj wszystko »
Adres
Galeria Sztuki „Dwór Karwacjanów” - Muzeum - Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach
ul. Wróblewskiego 10a
38-300 Gorlice
Małopolskie
powiat gorlicki
Wystawa czasowa: 2024.06.21 - 2024.08.25
Dzień tygodnia Godziny otwarcia
poniedziałek
08:00 - 16:30
wtorek
08:00 - 16:30
środa
08:00 - 16:30
czwartek
08:00 - 16:30
piątek
08:00 - 16:30
sobota
11:00 - 16:30
niedziela
11:00 - 14:30
Bilety
normalny 10.00 PLN
ulgowy 6.00 PLN
grupowy 5.00 PLN 10-25 osób / cena za osobe
Dodatkowe informacje

Bilet łączony „galeria + zagroda” (ważność biletu 7 dni):
- normalny - 17 zł od osoby,
- ulgowy - 9 zł od osoby.

Zapraszamy do Galerii Sztuki Dwór Karwacjanów na wystawę "Transmutacja" Alicji Przybyszowskiej.

Transmutacja

...Obraz ludzkiego ciała możemy postrzegać w sposób bardzo trywialny. Jednak to właśnie najbardziej banalne rzeczy kryją największe tajemnice - czymś takim jest historia zapisana w każdym z nas. Użyłam obrazu, aby opowiedzieć o kimś, kogo w swoim życiu poznałam najlepiej – o sobie. O moim miejscu na ziemi, pragnieniach, wolności, doświadczeniach. Fotografię traktuję jako narzędzie do zobrazowania treści i odczuć sugerowanych przez umysł. Sposób odczytania sensu opieram na przewidywaniu przyczyn i skutku. Jestem artystką, która obecnie poszukuje inspiracji w sobie i własnych emocjach.

Techniką alternatywną jaką jest cyjanotypia zainteresowałam się kilka lat temu i jestem daleko od tamtego miejsca mając na myśli doświadczenia życiowe. Ciało i umysł człowieka są strukturą podlegającą nieustannym zmianom, które możemy określić jako transmutacja (łac. transmutatio - „zmieniać się z jednej formy w drugą”). Terminem tym podobnie określiłabym symbolicznie działania twórcze i metody w jakich obecnie pracuję. Ta szczególna metoda daje mi gwarancję ciągłej zmiany, indywidualności i niepowtarzalności. Każda wykonana odbitka jest pojedynczym obrazem, co jest szczególnie dla mnie istotne, ponieważ uważam, że masowość niesie zagrożenie dla jakości. Sięgnęłam do tej techniki sprzed 140 lat by podkreślić, że tradycja jest dla mnie równie ważna. Jednocześnie łączę ją w procesie twórczym ze współczesnością poprzez podejmowanie własnych eksperymentów komponowania jej z innymi technikami plastycznymi.

Cyjanotypia jest jedną z najstarszych technik wywoływania fotografii, w której obraz uzyskuje się poprzez reakcję światła słonecznego lub innego źródła światła UV z materiałem światłoczułym, składającym się głównie z soli i żelaza. Naświetlony w ten sposób i wywołany obraz w ostatecznej postaci przybiera barwę niebieską, monochromatyczną. Technikę tę wynaleziono w 1842 roku, a udoskonalono w 1877 roku, kiedy to udało się otrzymać obraz pozytywowy z negatywu. W tej technice obraz uzyskuje się przykładając do niej negatyw i wykonując tzw. „odbitkę stykową". Ja użyłam w swojej twórczości negatywów własnego autorstwa wykonane aparatem cyfrowym..."

Komentarze wyświetlą się po weryfikacji przez moderatora, a ocena po zebraniu pięciu komentarzy.