ZALOGUJ
 
jako Użytkownik »

jako Opiekun »
Podziel się
Facebook
Instagram
Pinterest

Maria, matka Chrystusa w ikonach

Wystawa prezentuje ikonografię najbardziej znanych wizerunków maryjnych pochodzących ze zbiorów Muzeum Ikon w Supraślu | Oddziału Muzeum Podlaskiego w Białymstoku. Prezentowane w przestrzeni ekspozycyjnej bielskiego ratusza – z podziałem na rodzaj przedstawień, odniesieniem do nazewnictwa, historii oraz ikonografii wybranych obrazów – ukazują tradycję i duchowość nieodłącznie... przeczytaj wszystko »
Adres
Muzeum Obojga Narodów w Bielsku Podlaskim - Muzeum Podlaskie w Białymstoku
ul. Mickiewicza 45
17-100 Bielsk Podlaski
Podlaskie
transport publiczny
transport publiczny
Wystawa czasowa: 2024.05.18 - 2024.09.30
Dzień tygodnia Godziny otwarcia
wtorek
10:00 - 17:00
środa
10:00 - 17:00
czwartek czwartek 10:00 - 17:00
piątek
10:00 - 17:00
sobota
10:00 - 17:00
niedziela
10:00 - 17:00
free
wstęp wolny
Bilety
normalny 12.00 PLN
ulgowy 6.00 PLN
rodzinny 24.00 PLN dorośli z dziećmi do 25 roku życia, maksymalnie 5 osób
grupowy 8.00 PLN min. 8 osób
Przewodnik
w języku polskim odpłatnie 45.00 PLN

Wystawa prezentuje ikonografię najbardziej znanych wizerunków maryjnych pochodzących ze zbiorów Muzeum Ikon w Supraślu | Oddziału Muzeum Podlaskiego w Białymstoku. Prezentowane w przestrzeni ekspozycyjnej bielskiego ratusza – z podziałem na rodzaj przedstawień, odniesieniem do nazewnictwa, historii oraz ikonografii wybranych obrazów – ukazują tradycję i duchowość nieodłącznie związane z żywym kultem maryjnym.

Polską kulturę religijną ukształtowała różnorodność form kultu maryjnego, przekraczająca granice etniczne, wyznaniowe i środowiskowe. Pierwsze objawienie Matki Bożej w Polsce datowane jest na 1198 rok. Od tego momentu przybywało cudownych bądź szczególnie czczonych wizerunków maryjnych. Stanowiły one formę kultury religijnej, na którą składały się modlitwy, pieśni, hymny, pielgrzymki czy odpusty.

Podlasie, położone na styku kultur historycznych i etnicznych, zamieszkałe przez wyznawców obrządku rytu wschodniego i zachodniego charakteryzuje się głęboką religijnością mieszkańców. Teren ten wielokrotnie rujnowały zbrojne konflikty i najazdy, zaś jego ludność dziesiątkowały wojny, epidemie, głód. Wiara dawała nadzieję na opiekę i wsparcie. W sposób szczególny dotyczyło to kultu Matki Bożej. Przejawem tej religijności od wieków jest kultywowanie obrzędowości związanej także ze świętami maryjnymi oraz duża liczba świątyń, w których zachowały się słynące łaskami obrazy Bogarodzicy.

Komentarze wyświetlą się po weryfikacji przez moderatora, a ocena po zebraniu pięciu komentarzy.