ZALOGUJ
 
jako Użytkownik »

jako Opiekun »
Strona główna > muzea i galerie > Galeria ARSENAŁ > Patryk Różycki. Namaluj mnie w tej pracy
Podziel się
Facebook
Instagram
Pinterest

Patryk Różycki. Namaluj mnie w tej pracy

Wystawa czasowa: 2024.08.10 - 2024.10.13
poziom turturi
„Namaluj mnie w tej pracy” – poprosiła Patryka mama, wspominając, jak w latach 70. była kelnerką m.in. w zajeździe „Zerwikaptur”, kiedyś jednym z największych przy dzisiejszej drodze 92. Patryk Różycki maluje wspomnienia własne oraz swoich bliskich, mieszkających w niewielkiej wsi w Wielkopolsce. Kolejne wystawy składają się na biograficzną opowieść problematyzującą... przeczytaj wszystko »
Adres
Galeria ARSENAŁ
ul. Adama Mickiewicza 2
15-222 Białystok
Podlaskie
transport publiczny
transport publiczny
Wystawa czasowa: 2024.08.10 - 2024.10.13
Dzień tygodnia Godziny otwarcia
wtorek
10:00 - 18:00
środa
10:00 - 18:00
czwartek czwartek 10:00 - 18:00
piątek
10:00 - 18:00
sobota
10:00 - 18:00
niedziela
10:00 - 18:00
free
wstęp wolny
Bilety
normalny 8.00 PLN
ulgowy 4.00 PLN
Dodatkowe informacje

bilet na warsztaty - 10 zł

„Namaluj mnie w tej pracy” – poprosiła Patryka mama, wspominając, jak w latach 70. była kelnerką m.in. w zajeździe „Zerwikaptur”, kiedyś jednym z największych przy dzisiejszej drodze 92. Patryk Różycki maluje wspomnienia własne oraz swoich bliskich, mieszkających w niewielkiej wsi w Wielkopolsce. Kolejne wystawy składają się na biograficzną opowieść problematyzującą pochodzenie i awans społeczny artysty. Częścią tego procesu jest przepracowywanie wstydu klasowego, jaki Różycki dzieli z członkami swojej rodziny. Opowiadając własne i ich historie, tworzy reprezentację klasy społecznej, która nie znajduje dzisiaj w przestrzeni publicznej obrazów swojego życia.

Wystawa w Galerii Arsenał w Białymstoku prezentuje wycinek tego projektu. Zbieramy na niej obrazy wielowymiarowo opowiadające o losach Różyckich przez pryzmat ich relacji z pracą. To historie walki o prawa pracownicze, stygmatyzacji pracy fizycznej, nieodpłatnych praktyk i bezrobocia, migracji zarobkowej, wysokich kosztów pracy, choroby i życia z renty, śmierci, pracy na czarno i poszukiwania godności w sytuacji upokarzającej biedy i braku sprawczości. W twórczości Różyckiego odnajdujemy przemilczane historie własnych rodzin. Jednocześnie odbijają się w niej rozmaite aspekty najnowszej historii społecznej Polski, koszty transformacji i modernizacji. Po otwarciu autostrady A2 znajdujący się na trasie między Kołem a Koninem „Zerwikaptur” podzielił los licznych lokali w okolicy – został zamknięty, pozbawiając pracy wiele osób z rodzinnej miejscowości artysty. Na jednym z obrazów na prośbę matki Różycki przypomina okres świetności tego miejsca i czas, kiedy czuła się w pracy szczęśliwa.

Patryk Różycki (ur. 1992) jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Tworzy prace wideo, malarskie i akcje performatywne. Mieszka i pracuje w Warszawie.

Komentarze wyświetlą się po weryfikacji przez moderatora, a ocena po zebraniu pięciu komentarzy.