ZALOGUJ
 
jako Użytkownik »

jako Opiekun »
Podziel się
Facebook
Instagram
Pinterest

Rytmiczne korelacje

Wystawa czasowa: 2024.08.15 - 2024.10.20
poziom turturi
Już 14 sierpnia 2024 roku w Galerii Re: medium odbędzie się wystawa "Rytmiczne korelacje", której autorką jest dr hab. Agnieszka Wasiak, prof. uczelni, kierująca Pracownią Kompozycji 3 w Instytucie Nowych Mediów i Kompozycji Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. Agnieszka Wasiak swoje prace nazywa obrazami, choć świadomie rezygnuje z klasycznego warsztatu... przeczytaj wszystko »
Adres
Galeria Re:Medium - Miejska Galeria Sztuki w Łodzi
ul. Piotrkowska 113
90-430 Łódź
Łódzkie
Wystawa czasowa: 2024.08.15 - 2024.10.20
Dzień tygodnia Godziny otwarcia
wtorek
11:00 - 18:00
środa
11:00 - 18:00
czwartek czwartek 11:00 - 18:00
piątek
11:00 - 18:00
sobota
11:00 - 17:00
niedziela
11:00 - 17:00
free
wstęp wolny
Bilety
normalny 4.00 PLN
ulgowy 2.00 PLN

Już 14 sierpnia 2024 roku w Galerii Re:medium odbędzie się wystawa "Rytmiczne korelacje", której autorką jest dr hab. Agnieszka Wasiak, prof. uczelni, kierująca Pracownią Kompozycji 3 w Instytucie Nowych Mediów i Kompozycji Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi.

Agnieszka Wasiak swoje prace nazywa obrazami, choć świadomie rezygnuje z klasycznego warsztatu malarskiego (pędzli, farb, płótna) na rzecz kartonu. Ostatecznie prace oscylują między malarstwem, grafiką i rzeźbą. Istotnymi aspektami dzieł są specyficzna struktura oraz stosowne podziały powierzchni. Prace cechują warstwowość, faktura oraz relief o różnym stopniu ekspresji, które ewokują zjawisko trójwymiarowości.

Jest to wynik prowadzonych przez artystkę różnych eksperymentów z papierem, takich jak wycinanie, nakładanie kilku warstw, a także naklejanie niewielkich elementów. Relief staje się bardziej wyrazisty, do głosu zaczyna dochodzić również aktywny kolor pojawiający się na dużej ilości elementów budujących strukturę rytmiczną.

Wrażenie trójwymiarowości dodatkowo pogłębiają złudzenia optyczne, do których autorka celowo doprowadza. Potęguje je zjawisko światłocienia. Pozornie mechaniczna struktura obrazów podlega subtelnym zmianom − pulsuje. Światło potęguje wrażenia barwne, takie jak zmiana waloru, temperatury oraz aktywności koloru. 

W przypadku twórczości Agnieszki Wasiak mamy do czynienia z „dyskursem porządku”, ze strukturalizmem. Geometria, oprócz tego, że staje się gwarantem porządku, jest dla artystki czymś więcej niż konstrukcją – to miejsce logosu artystycznego. Ma walor „uniwersalnego języka”, nośnika złożonych aspektów natury, jest zdolna poruszać myśli oraz aktywizować przestrzeń duchową. Stwarza także możliwość gry intelektualnej, a przede wszystkim hipnotyzuje ponadczasowym pięknem.

Agnieszka WASIAK – urodzona w 1974 roku w Łodzi. Studia w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych oraz w Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi w latach 1994-1999. Dyplom z wyróżnieniem w Pracowni Projektowania Ubioru prof. Aleksandry Pukaczewskiej oraz w Pracowni Malarstwa prof. Jerzego Kudukisa, a także w Pracowni Projektowania Obuwia i Galanterii Skórzanej prof. Irminy Aksamitowskiej. Od 2001 roku pracuje w Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi, od 2017 − na stanowisku profesora nadzwyczajnego (obecnie profesora uczelni) w Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Agnieszka Wasiak tworzy w zakresie malarstwa − kompozycje z papieru w technice własnej, będące złożonymi, strukturalnymi, wielowarstwowymi reliefami, a Jej medium od lat stanowi papier, będący zarówno fascynacją, jak i materią wciąż stwarzającą nowe możliwości, stanowiącą materialną bazę Jej sztuki. W dorobku artystycznym posiada 15 wystaw indywidualnych oraz ponad 90 wystaw zbiorowych krajowych i międzynarodowych. Prace Agnieszki Wasiak znajdują się w zbiorach instytucji wystawienniczych, a także w kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą.

Kurator wystawy: dr Dariusz Leśnikowski
Autorka identyfikacji wizualnej wystawy: Ida Stańczyk

Komentarze wyświetlą się po weryfikacji przez moderatora, a ocena po zebraniu pięciu komentarzy.