ZALOGUJ
 
jako Użytkownik »

jako Opiekun »
Strona główna > muzea i galerie > Ośrodek Propagandy Sztuki - Miejska Galeria Sztuki w Łodzi > Triennale Polskiego Rysunku Współczesnego Lubaczów 1993-2023
Podziel się
Facebook
Instagram
Pinterest

Triennale Polskiego Rysunku Współczesnego Lubaczów 1993-2023

Wystawa czasowa: 2024.06.27 - 2024.08.25
poziom turturi
Wystawa pokonkursowa w Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi Pamięci dr Bożeny Kowalskiej (1930-2023) Kuratorka wystawy w Lubaczowie: Katarzyna Warmińska-Mazurek Triennale Polskiego Rysunku Współczesnego to ogólnopolski konkurs rysunku współczesnego, który od dziesięciu edycji i blisko trzydziestu lat przyciąga wielu artystów profesjonalnych z całej Polski, zarówno tych o uznanym... przeczytaj wszystko »
Adres
Ośrodek Propagandy Sztuki - Miejska Galeria Sztuki w Łodzi
ul. Sienkiewicza 44
90-009 Łódź
Łódzkie
Wystawa czasowa: 2024.06.27 - 2024.08.25
Dzień tygodnia Godziny otwarcia
wtorek
11:00 - 18:00
środa
11:00 - 18:00
czwartek czwartek 11:00 - 18:00
piątek
11:00 - 18:00
sobota
11:00 - 17:00
niedziela
11:00 - 17:00
free
wstęp wolny
Bilety
normalny 6.00 PLN
ulgowy 4.00 PLN

Wystawa pokonkursowa w Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi
Pamięci dr Bożeny Kowalskiej (1930-2023)

Kuratorka wystawy w Lubaczowie: Katarzyna Warmińska-Mazurek

Triennale Polskiego Rysunku Współczesnego to ogólnopolski konkurs rysunku współczesnego, który od dziesięciu edycji i blisko trzydziestu lat przyciąga wielu artystów profesjonalnych z całej Polski, zarówno tych o uznanym dorobku, jak i tych, którzy rozpoczynają swpaoją artystyczną karierę. Dowodzi to wartości i żywotności tej dziedziny sztuki. Dzięki cyklicznej realizacji konkursu, kolekcja rysunku współczesnego w Muzeum Kresów w Lubaczowie, do której trafiają prace artystów nagrodzonych i wyróżnionych, umożliwia śledzenie różnorodności zjawisk twórczych, postaw, wrażliwości, technik rysunkowych i tematów, a także zmian, które zachodzą w nich na przestrzeni kolejnych lat. Dzieje się tak również za sprawą dość rygorystycznego i tradycyjnego traktowania pojęcia rysunku, jako autonomicznej i niezależnej dziedziny sztuki.

Triennale rozwinęło lubaczowską kolekcję rysunku współczesnego, sięgającą lat 60. XX w., a obejmującą prace najwybitniejszych polskich artystów, m.in. Mariana Kopfa, Ryszarda Otręby, Adama Hoffmana, Jana Pamuły, Jana Dobkowskiego, Alfreda Lenicy, Aleksandra Kobzdeja, Marka Chlandy, Jonasza Sterna, Erny Rosenstein, Wacława Borowskiego, Marii Jaremy, Kazimierza Mikulskiego czy Zdzisława Beksińskiego. W dziesięciu dotychczasowych edycjach konkursu, w latach 1993–2020, wzięło udział przeszło dwa tysiące uczestników, którzy zaprezentowali kolejnym komisjom konkursowym ponad pięć i pół tysiąca prac.

Konkurs oraz podsumowująca go każdorazowo wystawa pokonkursowa są także okazją do spotkania muzealników i artystów, artystów i członków jury – wybitnych znawców rysunku i krytyków sztuki, czy wreszcie środowiska twórczego i lubaczowskiej publiczności, przyglądającej się krytycznym okiem kolejnym dokonaniom artystycznym. Przez spotkanie realizują się główne cele Triennale: popularyzowanie rysunku, prezentacja dorobku artystycznego twórców z całej Polski oraz przybliżenie sztuki współczesnej w środowisku, które oddalone jest od większych ośrodków akademickich i twórczych.

W Ośrodku Propagandy Sztuki zobaczymy kilkadziesiąt spośród prezentowanych podczas Triennale prac rysunkowych. 

Powyższy tekst pochodzi ze strony Muzeum Kresów w Lubaczowie

Komentarze wyświetlą się po weryfikacji przez moderatora, a ocena po zebraniu pięciu komentarzy.