ZALOGUJ
 
jako Użytkownik »

jako Opiekun »
Strona główna > muzea i galerie > Spichlerz Opacki (Oddział Etnografii) - Muzeum Narodowe w Gdańsku > reDiscover. Tradycyjne rzemiosło / współczesny dizajn
Podziel się
Facebook
Instagram
Pinterest

reDiscover. Tradycyjne rzemiosło / współczesny dizajn

Wystawa czasowa: 2024.09.07 - 2024.09.15
poziom turturi
Wystawa reDiscover. Tradycyjne rzemiosło / współczesny dizajn prezentuje prace młodych artystów z Węgier, Słowenii, Gruzji, Turcji i Polski, wyłonione w międzynarodowym konkursie realizowanym w ramach projektu „reDiscover. Traditional Knowledge in European Creative Industries”. Projekt „reDiscover” to innowacyjne podejście do dziedzictwa kulturowego. Działanie przybliża... przeczytaj wszystko »
Adres
Spichlerz Opacki (Oddział Etnografii) - Muzeum Narodowe w Gdańsku
ul. Cystersów 19
80-330 Gdańsk
Pomorskie
Wystawa czasowa: 2024.09.07 - 2024.09.15
Dzień tygodnia Godziny otwarcia
wtorek wtorek 10:00 - 17:00
środa środa 10:00 - 17:00
czwartek czwartek 10:00 - 17:00
piątek piątek 10:00 - 17:00
sobota sobota 10:00 - 17:00
niedziela niedziela 10:00 - 17:00
free
wstęp wolny
Bilety
wstęp bezpłatny

Wystawa reDiscover. Tradycyjne rzemiosło / współczesny dizajn prezentuje prace młodych artystów z Węgier, Słowenii, Gruzji, Turcji i Polski, wyłonione w międzynarodowym konkursie realizowanym w ramach projektu „reDiscover. Traditional Knowledge in European Creative Industries”.

Projekt „reDiscover” to innowacyjne podejście do dziedzictwa kulturowego. Działanie przybliża tradycyjne rzemiosło młodym projektantom i inspiruje młodych twórców do wykorzystania dawnych wzorów, materiałów i technik. Kładzie nacisk na powrót do zrównoważonego i wrażliwego na naturę dizajnu. Tworzy przestrzeń do gromadzenia i wymiany wiedzy. Łączy etnografię z sektorem kreatywnym.

Na ekspozycji prezentowany jest współczesny dizajn, który twórczo redefiniuje europejską tradycję rzemieślniczą. Kolekcja jest bardzo różnorodna, od przedmiotów użytkowych poprzez sztukę, tekstylia, biżuterię czy modę. Wystawa podróżuje po Europie i w 2024 roku prezentowana jest w pięciu lokalizacjach: Kranj (Słowenia), Salföld (Węgry), Budapeszt (Węgry), Gdańsk (Polska), Tbilisi (Gruzja).

Na ekspozycji w Oddziale Etnografii zobaczymy także prace uczniów Liceum Sztuk Plastycznych w Gdańsku powstałe podczas kreatywnych warsztatów tkackich Creative weaving and crocheting prowadzonych w ramach projektu „reDiscover” przez wykładowczynię i artystkę ze Słowenii Tanję Devetak.

  • Kuratorzy: Anna Ratajczak-Krajka (Polska), Danaja Batinič (Słowenia), Haber Szilvia (Węgry), Tea Gotsiridze (Gruzja), Ayşe E. Coşkun (Turcja)
  • Współpraca: Urszula Kokoszka
  • Projekt aranżacji: Katarzyna Zawistowska
  • Projekt graficzny: Julia Bardziejewska
  • Produkcja: CZAPLA Dekor
  • Promocja i komunikacja: Krystyna Weiher-Sitkiewicz, Oliwia Szepietowska-Chmiel
  • Organizatorzy:
    Laterna Magica (Węgry / Hungary)
    Muzeum Nrodowe w Gdańsku Oddział Etnografii (Polska / Poland)
    Georgian Arts and Culture Center (Gruzja / Georgia)
    Carnica Institute – The Biennial of Textile Art and Design (Słowenia / Slovenia)
    Kadir Has University – Department of Industrial Design (Turcja / Turkey)

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską. Mecenasem Muzeum Narodowego w Gdańsku jest PGE Polska Grupa Energetyczna.

Komentarze wyświetlą się po weryfikacji przez moderatora, a ocena po zebraniu pięciu komentarzy.