ZALOGUJ
 
jako Użytkownik »

jako Opiekun »
Strona główna > muzea i galerie > Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie > Volare - obrazy Bogumiła Książka. Malarstwo inspirowane lotem.
Podziel się
Facebook
Instagram
Pinterest

Volare - obrazy Bogumiła Książka. Malarstwo inspirowane lotem.

Volare – czyli „latać”. Taki tytuł nosi wystawa prezentująca obrazy Bogumiła Książka, której wernisaż odbył się podczas Święta Lotnictwa Polskiego. Volare to odsłona cyklu Loty, pierwotnie zainspirowanego marzeniem chłopskiego wizjonera Jana Wnęka o wzniesieniu się w przestrzeń powietrzną. Malarz posuwa się do zaskakującego eksperymentu w polu swojej dziedziny... przeczytaj wszystko »
Adres
Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie
Al. Jana Pawła II 39
31-864 Kraków
Małopolskie
transport publiczny
transport publiczny
dostępność
dostępność
audioprzewodnik
audioprzewodnik
kawiarnia
kawiarnia
sesja zdjęciowa
sesja zdjęciowa
Wystawa czasowa: 2024.08.25 - 2024.10.01
Dzień tygodnia Godziny otwarcia
wtorek wtorek 09:00 - 17:00
środa środa 09:00 - 17:00
czwartek czwartek 09:00 - 17:00
piątek piątek 09:00 - 17:00
sobota sobota 09:00 - 17:00
niedziela niedziela 09:00 - 17:00
free
wstęp wolny
Bilety
wstęp bezpłatny

Volare – czyli „latać”. Taki tytuł nosi wystawa prezentująca obrazy Bogumiła Książka, której wernisaż odbył się podczas Święta Lotnictwa Polskiego.

Volare to odsłona cyklu Loty, pierwotnie zainspirowanego marzeniem chłopskiego wizjonera Jana Wnęka o wzniesieniu się w przestrzeń powietrzną. Malarz posuwa się do zaskakującego eksperymentu w polu swojej dziedziny, sprawdzającego, jak zasady projektowania maszyn latających mogą wpłynąć na efekt malarski. Buduje swoje obrazy, niczym Wnęk konstruował swoje loty – maksymalnie lekko, rezygnując ze wszystkiego, co zbędne, eksponując elementy montażowe, stosując półtransparentne, mocno naciągnięte płótno.

W przypadku obrazu żywiołem napędzającym jest jednak nie powietrze, a światło – którego rytmy i działanie są immanentną składową „zaistnienia” dzieła.

Popularny w latach 30. XX wieku włoski odłam futuryzmu, tzw. aeropittura, polegał na malowaniu obrazów przez zawodowych artystów na podstawie doświadczenia lotu samolotem i zaobserwowania nieznanych dotąd perspektyw spojrzenia na świat. Natchnione tym, malowane aerografem abstrakcyjne powidoki stały się równorzędnym wymiarem, obok założeń formalnych, obrazów Bogumiła Książka, potęgując wrażenie lekkości i szybowania.

Bogumił Książek urodził się w 1974 roku. Studiował filozofię na Uniwersytecie Jagiellońskim i malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom obronił w 2000 roku w pracowni Sławomira Karpowicza. Po ukończeniu studiów wyjechał na siedem lat do Toskanii. Tam poznał Silvio Loffredo i Mario Luziego. Do 2009 roku mieszkał i pracował we Florencji i Tizzano. Jest wykładowcą na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, gdzie od 2019 roku prowadzi interdyscyplinarną pracownię.

Bogumił Książek jest laureatem  m.in. Nagrody im. Witolda Wojtkiewicza 2024 za wystawę LOTY.

Wydarzeniem towarzyszącym wernisażowi, który odbył się podczas Święta Lotnictwa Poslkiego 25 sierpnia, były warsztaty „Latający obraz” zorganizowane w naszym Muzeum przez Galerię Sztuki Współczesnej BWA Sokół Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu.

Podczas warsztatów uczestnicy tworzyli swoje własne konstrukcje latające – latawce, na których namalowali obrazy.

Wystawa będzie prezentowana w naszym Muzeum do 1 października. Serdecznie zapraszamy!

Komentarze wyświetlą się po weryfikacji przez moderatora, a ocena po zebraniu pięciu komentarzy.