ZALOGUJ
 
jako Użytkownik »

jako Opiekun »
Podziel się
Facebook
Instagram
Pinterest

Mitoraj w Krakowie

Najwybitniejszy polski rzeźbiarz o światowej sławie - Igor Mitoraj zawitał do Raciborza za sprawą fotografa Krzysztofa Łapki oraz autorki książki „Igor Mitoraj. Polak o włoskim sercu” - Agnieszki Stabro. W marcu 2024 r. obchodzono 80 rocznicę urodzin Igora Mitoraja. Minęło także 20 lat od największej wystawy prac artysty prezentowanych w Polsce, w tym niezapomnianych... przeczytaj wszystko »
Adres
Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna im. R. Kincla
ul. Kasprowicza 12
47-400 Racibórz
Śląskie
powiat raciborski
Wystawa czasowa: 2024.09.04 - 2024.09.30
Dzień tygodnia Godziny otwarcia
poniedziałek poniedziałek 08:00 - 18:00
wtorek wtorek 10:00 - 18:00
środa środa 10:00 - 18:00
czwartek czwartek 10:00 - 19:00
piątek piątek 10:00 - 18:00
sobota sobota 09:00 - 15:00
free
wstęp wolny
Bilety
wstęp bezpłatny

Najwybitniejszy polski rzeźbiarz o światowej sławie - Igor Mitoraj zawitał do Raciborza za sprawą fotografa Krzysztofa Łapki oraz autorki książki „Igor Mitoraj. Polak o włoskim sercu” - Agnieszki Stabro.

W marcu 2024 r. obchodzono 80 rocznicę urodzin Igora Mitoraja. Minęło także 20 lat od największej wystawy prac artysty prezentowanych w Polsce, w tym niezapomnianych monumentalnych rzeźb na głównym rynku Starego Miasta w Krakowie. To doskonała okazja, żeby podążyć śladami Igora Mitoraja! Obecna na spotkaniu Agnieszka Stabro - autorka biografii Mitoraja, zabrała publiczność w podróż do Grojca, gdzie artysta spędził najmłodsze powojenne lata życia, przez liceum plastyczne w Bielsku-Białej i naukę w Akademii Sztuk Pięknych w pracowni samego Tadeusza Kantora, wyjazd do Paryża, gdzie tworzył w słynnej pracowni Le Bateau-Lavoir i zmienił imię Jerzy na Igor, aż po ukochaną Pietrasantę w Toskanii, w której deptał Michałowi Aniołowi po piętach i w końcu śmierć rzeźbiarza w roku 2014 w Prowansji. Rzeźbiarski geniusz Mitoraja nadal przyciąga miłośników sztuki, co dało się odczuć w trakcie spotkania w bibliotece, które zgromadziło gości nie tylko z Raciborza, ale także z Rybnika, Bielska-Białej a nawet Katowic.

Idealnym dopełnieniem historii Agnieszki Stabro były fotografie Krzysztofa Łapki – artysty mieszkającego i tworzącego w Rybniku, pomysłodawcy i współorganizatora Ogólnopolskiego Festiwalu Fotografii Otworkowej OFFO, organizatora Rybnickiego Festiwalu Podróżników KARAWANA), licznych warsztatów i spotkań fotograficznych. Fotograf opowiedział m.in. o swojej fascynacji do rzeźb na głównym rynku Starego Miasta w Krakowie, które świetnie pokazują tęsknotę Mitoraja za „pięknem, które niekoniecznie bywa piękne”.

Wystawę można oglądać do końca września w Galerii Gawra Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Raciborzu przy ul. Kasprowicza 12 w godzinach otwarcia biblioteki. Wstęp wolny.

Komentarze wyświetlą się po weryfikacji przez moderatora, a ocena po zebraniu pięciu komentarzy.