ZALOGUJ
 
jako Użytkownik »

jako Opiekun »
Strona główna > muzea i galerie > MAD Art Gallery > Gideon Kiefer „Resistance is Futile”
Podziel się
Facebook
Instagram
Pinterest

Gideon Kiefer „Resistance is Futile”

W swojej indywidualnej wystawie pt. "Resistance is Futile" Gideon Kiefer prezentuje nowe obrazy, rysunki i rzeźby w technice mieszanej. Zabiera widzów w podróż do wyjątkowych wspomnień z młodości: dmuchawek z przyjaciółmi w rezerwacie przyrody Hageven (Pelt, Belgia). Malowane portrety, idylliczne krajobrazy, dmuchawki wyrzeźbione z drewna i relikty przeszłości są eksponowane w... przeczytaj wszystko »
Adres
MAD Art Gallery
Mielżyńskiego 27/29
60-725 Poznań
Wielkopolskie
transport publiczny
transport publiczny
Wystawa czasowa: 2024.09.27 - 2024.10.27
Dzień tygodnia Godziny otwarcia
poniedziałek poniedziałek 11:00 - 19:00
wtorek wtorek 11:00 - 19:00
środa środa 11:00 - 19:00
czwartek czwartek 11:00 - 19:00
piątek piątek 11:00 - 19:00
sobota sobota 11:00 - 15:00
free
wstęp wolny
Bilety
wstęp bezpłatny

W swojej indywidualnej wystawie pt. "Resistance is Futile" Gideon Kiefer prezentuje nowe obrazy, rysunki i rzeźby w technice mieszanej. Zabiera widzów w podróż do wyjątkowych wspomnień z młodości: dmuchawek z przyjaciółmi w rezerwacie przyrody Hageven (Pelt, Belgia). Malowane portrety, idylliczne krajobrazy, dmuchawki wyrzeźbione z drewna i relikty przeszłości są eksponowane w przestrzeni przebitej brązowymi lotkami. Artefakty o militarnej inspiracji, takie jak emblematy przypominające wojskowe insygnia, sugerują, że Kiefer łączy to cenne wspomnienie z dzieciństwa z aktualną kwestią: trwającą wojną na Ukrainie, która rozgrywa się tak blisko granic Polski.

W pokojowy sposób, poprzez dziecięcą zabawę, artysta stawia opór (wojnie). Dołącz do armii Kiefera i twórz sztukę!

Gideon Kiefer (1970)

W ciągu nieco ponad dekady Gideon Kiefer (ur. 1970, Belgia) stał się prawdziwym mistrzem rysunku. W 2019 roku artysta rozpoczął nowy rozdział, prezentując serię wysublimowanych obrazów olejnych na drewnie.

W swojej twórczości Kiefer kreuje wyjątkowy wszechświat wypełniony intymnymi i osobliwymi scenami, będącymi mieszanką rzeczywistości i wyobraźni. Sceny te inspirowane są wspomnieniami artysty oraz głęboko zakorzenioną nieufnością co do ich dokładności. Choć ten osobisty aspekt jest głównym wątkiem przewijającym się przez jego prace, na innym poziomie jego rysunki i obrazy konsekwentnie odzwierciedlają wyostrzone postrzeganie i krytykę geopolityki oraz aktualnej globalnej sytuacji ekologicznej.

Kiefer często przedstawia te tematy w sposób bardziej metaforyczny.W swoich nowszych seriach czerpie inspirację z malarzy barokowych, takich jak Rubens i Caravaggio, a także z rosyjskiego realisty Ilji Repina, których Kiefer pamięta z przeglądania książek o sztuce należących do jego dziadka. Przywłaszcza sobie szczegóły, które go fascynują, reinterpretując je i nadając im nowe znaczenia — proces ten przypomina sposób funkcjonowania pamięci.

Chociaż Kiefer stosuje klasyczne techniki malarstwa olejnego, unika tradycyjnych podłoży. W stylu często przypominającym kolaż tworzy wielowarstwowe narracje głównie na drewnianych panelach. Dramatyczne dłonie, malowane z dbałością o szczegóły, są powtarzającym się motywem, odzwierciedlającym fascynację artysty ich technicznymi wyzwaniami. Ujęte w napięte gesty, chwytające się nawzajem lub chwytające fałdy nagiego ciała, te dłonie są integralną częścią złożonych, wielowarstwowych opowieści Kiefera.

Jak w swoich wcześniejszych pracach, Kiefer wprowadza detale, takie jak małe czerwone prostokąty czy czarne kropki, które odnoszą się do ran lub konkretnych anegdot. Pejzaże malowane luźnymi pociągnięciami pędzla przywodzą na myśl małą belgijską wioskę, w której dorastał. Ręcznie pisane teksty ujawniają niektóre z często intrygujących treści ukrytych w każdej pracy, jednocześnie subtelnie wyrażając jego troskę o zmiany klimatyczne i globalne ocieplenie.

Obrazy Kiefera płynnie kontynuują wątki rozwinięte w jego pracach na papierze; artysta nieustannie tworzy własny, unikalny mikrokosmos, balansując pomiędzy tradycją a współczesnością, intymnymi opowieściami a globalną krytyką, a ponadto napięciem między rzeczywistością a fikcją.

Komentarze wyświetlą się po weryfikacji przez moderatora, a ocena po zebraniu pięciu komentarzy.