ZALOGUJ
 
jako Użytkownik »

jako Opiekun »
Strona główna > pałace i zamki > Muzeum Kinematografii w Łodzi > "Oświatówka. Fabryka Nieoczywistości"
Podziel się
Facebook
Instagram
Pinterest

"Oświatówka. Fabryka Nieoczywistości"

Wystawa czasowa: 2024.09.21 - 2024.12.31
poziom turturi
29 grudnia 1949 roku – według zarządzenia Ministra Kultury i Sztuki – została powołana Wytwórnia Filmów Oświatowych w Łodzi. Oświatówka, jak popularnie nazywano tę instytucję, miała produkować filmy naukowe, oświatowe oraz instruktażowe. Z czasem WFO rozrosła się jako instytucja i poszerzyła repertuar. Wytwórnia rozpoczęła produkcję reklam, filmów dokumentalnych oraz... przeczytaj wszystko »
Adres
Muzeum Kinematografii w Łodzi
pl. Zwycięstwa 1
90-312 Łódź
Łódzkie
audioprzewodnik
audioprzewodnik
Wystawa czasowa: 2024.09.21 - 2024.12.31
Dzień tygodnia Godziny otwarcia
środa środa 09:00 - 16:00
czwartek
09:00 - 16:00
piątek
09:00 - 16:00
sobota
11:00 - 18:00
niedziela
11:00 - 18:00
free
wstęp wolny
Bilety
normalny 28.00 PLN
ulgowy 18.00 PLN
dzieci bezpłatnie do lat 7
Przewodnik
w języku polskim odpłatnie 150.00 PLN
Audio przewodnik
udostępniany odpłatnie na urządzeniach Muzeum 10.00 PLN

29 grudnia 1949 roku – według zarządzenia Ministra Kultury i Sztuki – została powołana Wytwórnia Filmów Oświatowych w Łodzi. Oświatówka, jak popularnie nazywano tę instytucję, miała produkować filmy naukowe, oświatowe oraz instruktażowe.

Z czasem WFO rozrosła się jako instytucja i poszerzyła repertuar. Wytwórnia rozpoczęła produkcję reklam, filmów dokumentalnych oraz artystycznych. Różnorodność produkcji pozwoliła na zwiększenie liczby odbiorców, a także na uznanie wśród krytyków filmowych. Produkcje WFO zdobywały krajowe i międzynarodowe nagrody i wyróżnienia.

Wytwórnia Filmów Oświatowych do dziś mieści się na terenach pofabrycznych przy ul. Kilińskiego 210. W sąsiedztwie innych fabryk przemysłowej Łodzi, powstał kompleks obejmujący nie tylko hale produkcyjne, działy montażu i dźwięku, ale także pracownie rysunkowe i trickowe. Artyści i animatorzy tworzyli skomplikowane efekty specjalne oraz animacje, które urozmaicały filmy. W laboratoriach poddawano obróbce taśmę filmową, a w salach projekcyjnych odbywały się kolaudacje i oceny filmów.

W WFO pierwsze filmy tworzyli przyszli słynni reżyserzy, operatorzy i kompozytorzy. Powstawały tam filmy awangardowe i artystyczne oraz instruktażowe i edukacyjne. Z kolei współpraca świata nauki i świata sztuki filmowej zaowocowała filmami o zjawiskach przyrodniczych. Filmy te, często zrealizowane z niezwykłą precyzją i wytrwałością, edukowały o wartości naturalnego środowiska i konieczności jego ochrony.

Z okazji nadchodzącej w grudniu rocznicy 75-lecia powołania Wytwórni Filmów Oświatowych w Łodzi powstał w Muzeum pomysł opowieści o popularnej “Oświatówce”. Pomysł ziścił się w postaci projektu wystawy czasowej “Oświatówka. Fabryka Nieoczywistości”. Od 21 września do końca roku zwiedzający Muzeum Kinematografii będą mogli zobaczyć, jak niezwykłym i nieoczywistym miejscem była i jest Wytwórnia. Dzięki fragmentom filmowych produkcji WFO ułożonym w wyjątkowe autorskie eseje, prezentacjom sylwetek twórców, nagranym wspomnieniom, obraz Oświatówki jawi się jako miejsce rozpięte między propagandową sztampą, edukacyjnym zacięciem i twórczą wolnością. Miejsce ze wszech miar nieoczywiste.

Dopełnieniem wystawy czasowej jest prezentacja dorobku wytwórni na wystawie stałej Łódź filmowa na I piętrze.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w programie “Wspieranie dzieł muzealnych”.

Komentarze wyświetlą się po weryfikacji przez moderatora, a ocena po zebraniu pięciu komentarzy.