ZALOGUJ
 
jako Użytkownik »

jako Opiekun »
Strona główna > muzea i galerie > Muzeum Śląskie w Katowicach > PINK BOT - Solowa wystawa Pawła Orłowskiego
Podziel się
Facebook
Instagram
Pinterest

PINK BOT - Solowa wystawa Pawła Orłowskiego

Wystawa czasowa: 2024.10.26 - 2025.03.30
poziom turturi
Instalacja PINK BOT autorstwa Pawła Orłowskiego to wynik jego wieloletnich poszukiwań artystycznych, które rozpoczął w 2008 roku. Prezentacja w Muzeum Śląskim obejmuje sześć monumentalnych, trzy i półmetrowych rzeźb, przywołujących skojarzenia z umięśnionymi superbohaterami, lecz w monochromatycznym różowym kolorze, który popkulturowo kojarzy się z kobiecością... przeczytaj wszystko »
Adres
Muzeum Śląskie w Katowicach
ul. T. Dobrowolskiego 1
40-205 Katowice
Śląskie
transport publiczny
transport publiczny
parking bezpłatny
parking bezpłatny
dostępność
dostępność
sklep z pamiątkami
sklep z pamiątkami
restauracja
restauracja
Wystawa czasowa: 2024.10.26 - 2025.03.30
Dzień tygodnia Godziny otwarcia
wtorek
10:00 - 20:00
środa
10:00 - 20:00
czwartek
10:00 - 20:00
piątek
10:00 - 20:00
sobota
10:00 - 20:00
niedziela
10:00 - 20:00
Bilety
normalny 29.00 PLN
ulgowy 19.00 PLN
rodzinny 69.00 PLN
grupowy 19.00 PLN
Przewodnik
w języku polskim odpłatnie 129.00 PLN
w języku angielskim odpłatnie 250.00 PLN
w języku francuskim odpłatnie 250.00 PLN
Dodatkowe informacje

Bilet nie obejmuje wstępu na wieżę widokową oraz wystawę "Na tropie Tomka".

Instalacja PINK BOT autorstwa Pawła Orłowskiego to wynik jego wieloletnich poszukiwań artystycznych, które rozpoczął w 2008 roku. Prezentacja w Muzeum Śląskim obejmuje sześć monumentalnych, trzy i półmetrowych rzeźb, przywołujących skojarzenia z umięśnionymi superbohaterami, lecz w monochromatycznym różowym kolorze, który popkulturowo kojarzy się z kobiecością. Zgeometryzowana forma rzeźb, przypominająca siatkę trójwymiarowego modelu (low poly), wykonana z metalowych wielokątów, jest znakiem rozpoznawczym artysty.

Projekt PINK BOT powstał to idea zaangażowanej społecznie inicjatywy artystycznej. Każda odsłona ma na celu wywołanie szerokiej dyskusji na temat opracowany wspólnie z kuratorami wystawy Katarzyną Rij oraz Andrzejem Holeczko-Kiehlem. Cykl rzeźb prowokuje do rozmów o równości płci oraz rolach społecznych, jakie ze względu na płeć właśnie są nam narzucane. Instalacja staje się pretekstem do refleksji nad redefinicją idei sprawiedliwości, która jest kluczowa dla rozwoju społeczno-kulturowego i budowy wzajemnego szacunku.

Monumentalne rzeźby nie są pomnikiem konkretnych bohaterek ani bohaterów, nie upamiętniają historycznych wydarzeń, lecz dają możliwość utożsamienia się z nimi każdemu. Uproszczona, pozbawiona detali forma obrazuje skróty myślowe typowe dla dzisiejszych czasów.

Paweł Orłowski podkreśla, że w jego działalności artystycznej kluczową rolę odgrywa interakcja prac z otoczeniem. Uważa, że rzeźba nie tylko wzbogaca przestrzeń publiczną wizualnie, ale powinna prowokować do rozmów o sztuce i ważnych problemach społecznych.

Tytuł dzieła jest plastyczną trawestacją pojęcia bot – robota, ale i programu komputerowego, który dzisiaj przybiera postać sztucznej inteligencji (AI). Połączenie z formą pozbawioną detali, tworzy sposób komunikacji twórcy z widzem, dzisiaj pełen skrótów idei i treści. PINK BOT to promowanie rozmowy o równości w przestrzeni publicznej.

Paweł Orłowski (1975) – polski rzeźbiarz współczesny. Studiował na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, w pracowni prof. Józefa Sękowskiego, oraz na Universität der Künste w Berlinie, w pracowni prof. Karlheinza Biederbicka.

Katarzyna Rij

Andrzej Holeczko-Kiehl

kuratorzy wystawy

Paweł Orłowski (1975)

Pink Bot, 2024

Instalacja sześciu rzeźb

Blacha malowana proszkowo

wymiary: 450 x 900 x 400 cm

Komentarze wyświetlą się po weryfikacji przez moderatora, a ocena po zebraniu pięciu komentarzy.