ZALOGUJ
 
jako Użytkownik »

jako Opiekun »
Podziel się
Facebook
Instagram
Pinterest

Projekt Bydgoszcz i inne historie. Wystawa prac Hanny Oinonen

Wystawa czasowa: 2024.11.06 - 2025.02.02
poziom turturi
Koncepcja wystawy powstała jesienią 2022 roku podczas pobytu artystki w Bydgoszczy, kiedy zdecydowano, że planowany pokaz będzie realizacją stworzoną specjalnie do określonego wnętrza ekspozycyjnego, uwzględniającą walory miejsca, czasu i przestrzeni stanowiących spójną całość. Specyfika miasta znajdzie odzwierciedlenie w kilku realizacjach, które z uwagi na unikatowość prac i... przeczytaj wszystko »
Adres
Galeria Sztuki Nowoczesnej - Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy
ul. Mennica 8 (Wyspa Młyńska)
85-112 Bydgoszcz
Kujawsko-Pomorskie
transport publiczny
transport publiczny
dostępność
dostępność
Wystawa czasowa: 2024.11.06 - 2025.02.02
Dzień tygodnia Godziny otwarcia
wtorek
10:00 - 18:00
środa
12:00 - 20:00
czwartek
10:00 - 18:00
piątek
12:00 - 20:00
sobota
12:00 - 18:00
niedziela
12:00 - 18:00
Święta Godziny otwarcia
2024.12.25 (środa) x
2024.12.26 (czwartek) x
Właściciel obiektu nie zdefiniował cennika.

Koncepcja wystawy powstała jesienią 2022 roku podczas pobytu artystki w Bydgoszczy, kiedy zdecydowano, że planowany pokaz będzie realizacją stworzoną specjalnie do określonego wnętrza ekspozycyjnego, uwzględniającą walory miejsca, czasu i przestrzeni stanowiących spójną całość. Specyfika miasta znajdzie odzwierciedlenie w kilku realizacjach, które z uwagi na unikatowość prac i zastosowany materiał w większości wykonywane będą przez autorkę podczas rezydencji artystycznej w bydgoskim Muzeum Okręgowym. Bezpośrednie nawiązanie do Bydgoszczy stanowi zespół pocztówek z motywami przybliżającymi miejsca, które zainspirowały fińską twórczynię.

Hanna Oinonen w swoich działaniach wykorzystuje różne media i materiały, często nawiązując do świata natury, dawnego rękodzieła i fotografii. Na ekspozycji w MOB zaprezentuje obiekty i instalacje artystyczne tworzone z uprawnych roślin ozdobnych i roślin pochodzących ze środowiska naturalnego (rośliny żywe, suszone, preparowane). Niektóre z tych realizacji zakomponowane są z przedmiotów codziennego użytku, jak żyrandole, ławki, i krzesła, użytych wtórnie, a pozyskanych z recyklingu i przekształconych na potrzeby aranżacyjne wystawy. Dominujące na ekspozycji obiekty roślinne wzbogacą kompozycje – „obrazy” haftowane ściegiem krzyżykowym, najczęściej poruszające aktualne kwestie społeczne.

Idea sztuki Hanny Oinonen skupia się na wyrażeniu kruchości życia, pragnieniu uchwycenia przemijających chwil, zanikających miejsc wspomnień. Wiele prac artystki zawiera wątki autobiograficzne, a do najczęściej powracających motywów należą czas i pamięć. Ekspozycja będzie obejmowała kilka wyodrębnionych w przestrzeni działów, w których znajdą się m.in. Wiszący ogród, Wszystkie te chwile, Herbarium – Zielnik, Mapa Bydgoszczy oraz otwarty wciąż projekt Stało się to pewnego dnia, kontynuowany od 2018 roku.

Hanna Oinonen (ur. 1971 TornioFinlandia) jest artystką wizualną, mieszkającą w Tampere w Finlandii. W 2000 roku ukończyła szkołę artystyczną Kankaanpää (Politechnika Satakunta), a następnie studiowała w Instytucie Sztuki w Lahti; przebywała też na wymianie artystycznej w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Pierwsza wystawa indywidualna artystki odbyła się w Tibilisi w Gruzji (2002). Od tego czasu aktywnie uczestniczy w życiu artystycznym, prezentując swoje prace w Finlandii i za granicą. Dzieła Hanny Oinonen znajdują się w kolekcjach publicznych, m.in. w Finlandii – State Art Collection oraz w Helsinkach – City Art Museum i Saastamoinen Foundation. W swojej twórczości wykorzystuje różne media I materiały, często nawiązując do dawnego rękodzieła. Jest autorką obiektów i instalacji, A jej realizacje stanowią spójną całość z przestrzenia wystawienniczą. Wiele prac Hanny Oinonen zawiera wątki autobiograficzne, A do najczęściej powracających motywów należy czas, pamięć, pragnienie uchwycenia przemijających chwil.

dr Barbara Chojnacka

Komentarze wyświetlą się po weryfikacji przez moderatora, a ocena po zebraniu pięciu komentarzy.