ZALOGUJ
 
jako Użytkownik »

jako Opiekun »
Podziel się
Facebook
Instagram
Pinterest

Ślady, które zostały

Wystawa czasowa: 2024.11.07 - 2024.12.08
poziom turturi
Wystawa towarzysząca ekspozycji plenerowej „Druga wojna światowa. Piekło pod Szczecinem”. Ekspozycja poświęcona jest robotnikom przymusowym pracującym w fabryce benzyny syntetycznej pod Policami, włączonymi na początku drugiej wojny światowej w obręb Szczecina – Groß Stettin. Wśród nich znajdowali się mieszkańcy obozów zakwaterowania, przebywający we względnie niezłych... przeczytaj wszystko »
Adres
Centrum Dialogu Przełomy - Muzeum Narodowe w Szczecinie
plac Solidarności 1
70-515 Szczecin
Zachodniopomorskie
transport publiczny
transport publiczny
dostępność
dostępność
sklep z pamiątkami
sklep z pamiątkami
Wystawa czasowa: 2024.11.07 - 2024.12.08
Dzień tygodnia Godziny otwarcia
wtorek
10:00 - 18:00
środa
10:00 - 18:00
czwartek
10:00 - 18:00
piątek
10:00 - 16:00
sobota sobota 10:00 - 18:00
niedziela
10:00 - 16:00
free
wstęp wolny
Bilety
normalny 15.00 PLN
ulgowy 8.00 PLN
rodzinny 35.00 PLN dorośli i dzieci do lat 16, maks. 5 osób
grupowy 8.00 PLN min. 10 osób

Wystawa towarzysząca ekspozycji plenerowej „Druga wojna światowa. Piekło pod Szczecinem”.

Ekspozycja poświęcona jest robotnikom przymusowym pracującym w fabryce benzyny syntetycznej pod Policami, włączonymi na początku drugiej wojny światowej w obręb Szczecina – Groß Stettin. Wśród nich znajdowali się mieszkańcy obozów zakwaterowania, przebywający we względnie niezłych warunkach, zwłaszcza w pierwszej fazie wojny ale też typowi „niewolnicy III Rzeszy” – więźniowie obozów karnych i koncentracyjnego – filii Stutthof. Wielu z nich nie przeżyło wojny, ponieśli śmierć wskutek wyniszczającej pracy, szerzących się w obozach chorób, fatalnego wyżywienia, nieludzkiego traktowania przez załogę obozów, egzekucji i bombardowań.

Ich historię opowiadają pamiątki – przedmioty wykonane przez pracowników przymusowych i ich korespondencja. Pasjonatom historii z Polic: Jackowi Stasiakowi i Dominikowi Wołyńskiemu udało się zdobyć imponujący zbiór takich suwenirów, a także dotrzeć do wielu żyjących jeszcze robotników przymusowych, niegdyś pracujących na terenie całego Pomorza. Wspomniane zbiory kolekcjonerzy zgodzili się wypożyczyć na wystawę i opowiedzieć o nich podczas wernisażu.

Jacek Stasiak, od 2002 roku związany ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Ziemi Polickiej „Skarb”. Pasjonat historii regionalnej, przede wszystkim historii byłej poniemieckiej fabryki benzyny syntetycznej. Uczestnik wielu programów telewizyjnych oraz audycji radiowych. Eksplorator kompleksów podziemnych związanych z historią i tajemnicami drugiej wojny światowej. Kolekcjoner. Zawodowo związany z Zakładem Wodociągów i Kanalizacji w Policach.

Dominik Wołyński, pasjonat oraz miłośnik historii Polic i okolic, kolekcjoner pamiątek lokalnej przeszłości w postaci starych widokówek, dokumentów, zdjęć i innych przedmiotów. Od 2012 roku przybliża historię regionalną mieszkańcom poprzez organizowanie wystaw, prelekcji, czy wycieczek, podkreślając jej znaczenie dla lokalnej społeczności. Autor artykułów. Od 2019 roku prowadzi Policki Blog Historyczny w mediach społecznościowych. W 2020 roku otrzymał nagrodę za szczególną działalność w upowszechnianiu kultury w Gminie Police. Pracownik Grupy Azoty Zakładów Chemicznych „Police” S.A.

Komentarze wyświetlą się po weryfikacji przez moderatora, a ocena po zebraniu pięciu komentarzy.