ZALOGUJ
 
jako Użytkownik »

jako Opiekun »
Strona główna > muzea i galerie > ms2 - Muzeum Sztuki w Łodzi > Próba całości. Nagroda im. Katarzyny Kobro
Podziel się
Facebook
Instagram
Pinterest

Próba całości. Nagroda im. Katarzyny Kobro

Wystawa czasowa: 2024.11.15 - 2025.08.03
poziom turturi
Wystawa prezentuje prace laureatek i laureatów nagrody im. Katarzyny Kobro, wyjątkowego wyróżnienia przyznawanego już od dwudziestu lat przez środowisko artystyczne najwybitniejszym artystkom i artystom. Katarzyna Kobro (1898-1951) to postać kluczowa dla łódzkiej, polskiej i światowej sztuki. Artystka zrewolucjonizowała myślenie o rzeźbie wprowadzając do niej aspekt... przeczytaj wszystko »
Adres
ms2 - Muzeum Sztuki w Łodzi
ul. Ogrodowa 19
91-065 Łódź
Łódzkie
Pokaż trasę ›
pokaż na mapie
Pokaż trasę ›
ms2 na TURTURi.com
transport publiczny
transport publiczny
Wystawa czasowa: 2024.11.15 - 2025.08.03
Dzień tygodnia Godziny otwarcia
wtorek
09:00 - 16:00
środa środa 12:00 - 18:30
czwartek
12:00 - 18:30
piątek
12:00 - 18:30
sobota
12:00 - 18:30
niedziela
12:00 - 18:30
free
wstęp wolny
Święta Godziny otwarcia
2024.12.25 (środa) x
2024.12.26 (czwartek) x
Bilety
normalny 15.00 PLN
ulgowy 8.00 PLN

Wystawa prezentuje prace laureatek i laureatów nagrody im. Katarzyny Kobro, wyjątkowego wyróżnienia przyznawanego już od dwudziestu lat przez środowisko artystyczne najwybitniejszym artystkom i artystom.

Katarzyna Kobro (1898-1951) to postać kluczowa dla łódzkiej, polskiej i światowej sztuki. Artystka zrewolucjonizowała myślenie o rzeźbie wprowadzając do niej aspekt czasoprzestrzenny, który wyznaczył również społeczny charakter kształtowania przestrzeni. Była częścią awangardowego ruchu, który na nowo zdefiniował relacje sztuki i życia. Inicjator powołania nagrody jej imienia, prof. Józef Robakowski, za zgodą córki artystki, Niki Strzemińskiej, wzmocnił świadomość niezwykłego dorobku Kobro, zaznaczając jednocześnie silny związek pomiędzy osiągnięciami awangardowej rzeźbiarki a praktykami współczesnymi. Nagroda im. Katarzyny Kobro honoruje osoby, które nieustannie poszukują odpowiedzi na coraz to nowe pytania oraz wytrwale negocjują rolę sztuki w społeczeństwie. Co roku jury złożone z artystek i artystów nagradza wybitne osiągnięcia z szeroko pojętej dziedziny sztuk wizualnych, doceniając szczególnie postawy eksperymentalne i poszukujące. Idea tej społecznej, powołanej oddolnie nagrody odwołuje się do tradycji solidarności artystów i artystek, stanowiącej fundament Muzeum Sztuki w Łodzi.

Próba całości jest spojrzeniem na dotychczasową historię Nagrody im. Katarzyny Kobro, której od lat towarzyszy hasło Artyści artystom. Nie pozostaje jednak w przeszłości, wychodzi w przyszłość: na ekspozycji znajduje się wolne miejsce przeznaczone na pracę kolejnej nagrodzonej osoby. W latach 2001–2009 Nagroda była wręczana w Galerii Wschodniej, a jej fundatorami byli bracia Krzysztof i Dariusz Bieńkowscy. W roku 2011 znalazła siedzibę w Muzeum Sztuki. Co roku wybór złożonego z artystów i artystek jury niezmiennie rezonuje w całym środowisku artystycznym. Na wystawie znajdują się prace wszystkich dotychczas nagrodzonych osób, a ekspozycja opiera się głównie na kolekcji Muzeum. 

Próba całości to tytuł tomiku poezji Juliana Przybosia, jednego z członków grupy a.r., której działalność dała początek Muzeum Sztuki. Próba całości to także hasło przyświecające obecnej wystawie: próba spojrzenia na dwie dekady historii Nagrody im. Katarzyny Kobro – na związane z nią osoby i praktyki artystyczne. To także próba spojrzenia na historię sztuki polskiej przez pryzmat tej nagrody – potraktowanie jej jako klucza do odczytania najciekawszych zjawisk, zmieniających się nurtów i realiów tworzenia od lat sześćdziesiątych do dnia dzisiejszego. Próba uogólniania, tworzenia kategorii i wielkich kwantyfikatorów zawsze kończyć się musi porażką – zamiast więc usiłować nakreślić obiektywny obraz rozwoju sztuk wizualnych w Polsce, decydujemy się na opowieść z założenia fragmentaryczną, oferującą raczej przebłyski niż linearną opowieść. Wystawę, na której pojedyncze dzieła są tak samo istotne jak ich wzajemne relacje, pozwala szukać związków między odmiennymi praktykami, dostrzegać echa nietracących na aktualności idei i pytań. Próba całości to mozaikowa opowieść i portret zbiorowy, które udowadniają, że całość – chociaż niekiedy trudno ją opisać – to z całą pewnością więcej niż tylko suma składających się na nią części.

Wystawa Próba całości jest częścią łódzkiego cyklu zdarzeń zatytułowanego "Różne różnice różnych", na który składają się wystawy i wydarzenia związane z Nagrodą im. Katarzyny Kobro. Inicjatorami cyklu są Muzeum Sztuki w Łodzi oraz łódzkie środowisko artystyczne.

Laureaci i laureatki nagrody im. Katarzyny Kobro (chronologicznie): 

Zbigniew Dłubak, Gerhard Jürgen Blum-Kwiatkowski, Andrzej Dłużniewski, Krzysztof M. Bednarski, Teresa Murak, Krzysztof Wodiczko, Jerzy Lewczyński, Zbigniew Rybczyński, Andrzej Lachowicz, Zygmunt Rytka, Natalia LL, Cezary Bodzianowski, Robert Rumas, Jadwiga Sawicka, Karolina Wiktor, Piotr Bosacki, Cecylia Malik, Ewa Ciepielewska, Koji Kamoji, Elżbieta Jabłońska. 

Wystawa Próba całości. Nagroda im. Katarzyny Kobro objęta została patronatem honorowym Hanny Wróblewskiej Ministry Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Joanny Skrzydlewskiej Marszałek Województwa Łódzkiego.

Komentarze wyświetlą się po weryfikacji przez moderatora, a ocena po zebraniu pięciu komentarzy.