ZALOGUJ
 
jako Użytkownik »

jako Opiekun »
Strona główna > pałace i zamki > Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu > Na środkowym pasie latem trawa była wysoka
Podziel się
Facebook
Instagram
Pinterest

Na środkowym pasie latem trawa była wysoka

Wystawa czasowa: 2024.11.08 - 2025.01.05
poziom turturi
Autostrada – droga o ściśle określonych parametrach, z precyzyjnie wyliczonymi kątami zakrętów ‒ na wystawie złożonej z jej archiwalnych fotografii jest labiryntem. Staje się portalem przenoszącym widza(-kę) w zagmatwaną przeszłość: do upalnego lata na Dolnym Śląsku pod koniec lat pięćdziesiątych, wyjątkowo mroźnej zimy 1945 roku, do III Rzeszy, Polski czasów PRL... przeczytaj wszystko »
Adres
Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu
ul. św. Marcin 80/82
61-809 Poznań
Wielkopolskie
Dokładne miejsce wystawy
Galeria Fotografii pf
transport publiczny
transport publiczny
parking płatny
parking płatny
dostępność
dostępność
kawiarnia
kawiarnia
sklep z pamiątkami
sklep z pamiątkami
sesja zdjęciowa
sesja zdjęciowa
Wystawa czasowa: 2024.11.08 - 2025.01.05
Dzień tygodnia Godziny otwarcia
poniedziałek
12:00 - 20:00
wtorek
12:00 - 20:00
środa
12:00 - 20:00
czwartek
12:00 - 20:00
piątek
12:00 - 20:00
sobota
12:00 - 20:00
niedziela
12:00 - 20:00
Święta Godziny otwarcia
2024.12.25 (środa) x
2024.12.26 (czwartek) x
Bilety
normalny 7.00 PLN

Autostrada – droga o ściśle określonych parametrach, z precyzyjnie wyliczonymi kątami zakrętów ‒ na wystawie złożonej z jej archiwalnych fotografii jest labiryntem. Staje się portalem przenoszącym widza(-kę) w zagmatwaną przeszłość: do upalnego lata na Dolnym Śląsku pod koniec lat pięćdziesiątych, wyjątkowo mroźnej zimy 1945 roku, do III Rzeszy, Polski czasów PRL, momentów geopolitycznych zmian, odległych od siebie zdarzeń i osób, które połączyła.

Co pamięta spękany autostradowy beton, który na wystawie jest jednocześnie metaforą i konkretem? Jak szybko rośnie trawa i czy dziś nad rozgrzaną autostradą latają te same gatunki motyli, co siedemdziesiąt lat temu? Wystawa zabiera w drogę, która sama jest celem.

kuratorka: Agata Ciastoń  

Agata Ciastoń ‒ niezależna kuratorka, badaczka i autorka tekstów. Uzyskała tytuł doktory w dziedzinie kulturoznawstwa na Uniwersytecie Wrocławskim. Swoją pracę doktorską poświęciła dynamicznym relacjom między fotografią a ruchomym obrazem. Od wielu lat współpracuje z instytucjami kultury, placówkami edukacyjnymi oraz wydawnictwami. Była pomysłodawczynią, koordynatorką i kuratorką wystaw zbiorowych, m.in. „Poezja i performans. Perspektywa wschodnioeuropejska” i „Miesięcznik »Fotografia« 1953–1974”, oraz wielu indywidualnych.

Pracowała m.in. z Martą Bogdańską, Ellą Littwitz, Tomem Swobodą, Nettą Laufer, Amirem Yatzivem i Guy Slabbinckiem. Pełniła również funkcję kuratorki międzynarodowych rezydencji artystycznych. W 2022 roku otrzymała stypendium artystyczne prezydenta Wrocławia, była też beneficjentką programu rezydencyjnego w Ośrodku Postaw Twórczych we Wrocławiu.

W swojej pracy interesuje się przede wszystkim problematyką różnorodnie pojmowanych granic i terytoriów. W jej projektach często powracają zagadnienia dotyczące wieloznaczności krajobrazu oraz relacji człowieka ze światem zwierząt, roślin i rzeczy. Latem 2024 roku nakładem Wydawnictwa Warstwy ukazała się jej debiutancka książka „Na środkowym pasie latem trawa była wysoka”, która jest wizualno-tekstową opowieścią o autostradzie A4.

Projekt „Od bundesautobahn 4 do autostrady A4 i z powrotem”, którego zwieńczeniem jest wystawa i książka, został zrealizowany w 2022 roku ze środków pochodzących ze stypendium Miasta Wrocławia dla osób zajmujących się̨ twórczością̨ artystyczną oraz upowszechnianiem kultury.

Komentarze wyświetlą się po weryfikacji przez moderatora, a ocena po zebraniu pięciu komentarzy.