ZALOGUJ
 
jako Użytkownik »

jako Opiekun »
Podziel się
Facebook
Instagram
Pinterest

Ostatnie lato

Wystawa stała
poziom turturi
Ależ w tym roku upalnie! Nawet osy sennie latają nad paterą z owocami. Zwłaszcza wiśnie obrodziły – kosztują zaledwie kilka groszy. Podobno dojechały już pierwsze arbuzy z Zaleszczyk. Może jak ojciec będzie jechał z miasta, to przywiezie. Ach, jakie to szczęście być na letnisku, a nie w zadymionym i głośnym mieście! Do południa chodzić w jedwabnej pyjamie albo zażywać... przeczytaj wszystko »
Adres
Łódzki Park Kultury Miejskiej - Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi
ul. Piotrkowska 282
93-034 Łódź
Łódzkie
Dokładne miejsce wystawy
Willa letniskowej w Łódzkim Parku Kultury Miejskiej
Dzień tygodnia Godziny otwarcia
środa
12:00 - 17:00
czwartek
12:00 - 19:00
piątek
12:00 - 19:00
sobota
12:00 - 19:00
niedziela
12:00 - 19:00
Święta Godziny otwarcia
2025.04.20 (niedziela) x
2025.04.21 (poniedziałek) x
2025.05.01 (czwartek) x
2025.05.03 (sobota) x
2025.06.19 (czwartek) x
2025.08.15 (piątek) x
2025.11.01 (sobota) x
2025.11.11 (wtorek) x
2025.12.25 (czwartek) x
2025.12.26 (piątek) x
Bilety
normalny 10.00 PLN
ulgowy 6.00 PLN
Powyższy cennik dotyczy całego obiektu.

Ależ w tym roku upalnie! Nawet osy sennie latają nad paterą z owocami. Zwłaszcza wiśnie obrodziły – kosztują zaledwie kilka groszy. Podobno dojechały już pierwsze arbuzy z Zaleszczyk. Może jak ojciec będzie jechał z miasta, to przywiezie. Ach, jakie to szczęście być na letnisku, a nie w zadymionym i głośnym mieście! Do południa chodzić w jedwabnej pyjamie albo zażywać kąpieli słonecznych, po obiedzie pójść na łódki, a potem do cukierni z towarzystwem. Szkoda, że lato tak szybko mija. Ostatnie w tej dekadzie...

Wystawa „Ostatnie lato” to opowieść o odpoczynku i czasie wolnym w latach 30. XX wieku. Umieściliśmy ją w willi stojącej pierwotnie w Rudzie Pabianickiej. Przed II wojną światową Ruda była popularną wśród łodzian miejscowością wypoczynkową – stąd pomysł na temat wystawy. Ekspozycja jest nietypowa, więc zachęcamy do uważnego przeczytania opisu.

Co to za historia?

Na wystawie opowiadamy o fikcyjnej rodzinie z Łodzi, która spędza lato 1939 roku w wynajętej willi w Rudzie Pabianickiej. Bohaterów dobraliśmy tak, żeby pokazać różne formy wypoczynku w tamtych czasach. 

Wnętrze domu dopasowaliśmy do statusu społecznego, stylu życia i wieku postaci. Nie zachowały się zdjęcia pomieszczeń rudzkich willi, więc musieliśmy uruchomić wyobraźnię. Pomocne w tym były książki i wspomnienia o letniskach w Rudzie, Kolumnie, a także w Świdrze i Otwocku oraz konsultacje ze znawcą wyposażenia domów w dwudziestoleciu międzywojennym.

Wystawa do używania

To wystawa, która dzięki Tobie może ożyć! To oznacza, że prócz oglądania obiektów związanych z wypoczynkiem, możesz ich używać do odpoczywania. Tak jak robili to przedwojenni letnicy. 

Czytanie na werandzie albo słuchanie audycji radiowej? Gra w serso czy gimnastyka? Robótki ręczne, rozmowa przy kartach czy zabawa z dziećmi? A może siądziesz przy pianinie albo staniesz przy sztalugach? Chcesz pomyszkować po willi, poszperać w szufladach? Zapraszamy!

Naprawdę możesz to wszystko robić! Czuj się jak gość na letnisku, który zachowuje się swobodnie, ale zarazem z dbałością o dom gospodarzy. Kiedyś przedmioty miały inną wartość niż dzisiaj – były droższe i służyły właścicielom przez wiele lat, a nawet pokoleń. Dlatego prosimy o ostrożne ich używanie, a potem odłóżenie/odstawienie na miejsce. 

Klasyczne zwiedzanie

Wystawę da się też zwiedzać bez wchodzenia w rolę gościa letniego domu. Można przeczytać prawdziwą historię willi oraz informacje o Rudzie Pabianickiej. Obejrzeć wnętrza i zgromadzone w nich przedmioty, a na koniec odwiedzić „pokój współczesny” z informacjami o różnych formach wypoczynku w latach 30. XX wieku. Przygotowaliśmy nawet czytelnię z materiałami na ten temat.

Poczuj historię w rękach

Niezależnie od tego, czy wybierzesz tradycyjne zwiedzanie, czy odpoczywanie w dawnym stylu, skorzystaj z rzadkiej w muzeach okazji: tu wolno dotykać obiektów! Większość z nich jest oryginalna, a część to repliki odtworzone na wzór trudno dostępnych lub zniszczonych przedwojennych oryginałów. Możesz więc sprawdzić, jak to jest używać przedmiotów wykonanych lub zaprojektowanych sto lat temu. Ekscytujące, prawda? 

Zapraszamy!

Komentarze wyświetlą się po weryfikacji przez moderatora, a ocena po zebraniu pięciu komentarzy.