ZALOGUJ
 
jako Użytkownik »

jako Opiekun »
Podziel się
Facebook
Instagram
Pinterest

Arkadius. Wielkie namiętności. Konfrontacje

Wystawa czasowa: 2024.06.09 - 2025.07.27
poziom turturi
Na przełomie XX i XXI wieku urodzony w 1969 roku w Parczewie Arkadiusz Weremczuk stał się jedną z najciekawszych osobowości London Fashion Week. W 2001 roku „The Independent” umieścił go w dziesiątce topowych mistrzów brytyjskiej mody. Był odkryciem nowego milenium. Arkadius jest jedną z kilku pochodzących z Polski osób, które zapisały się w dziejach europejskiej mody... przeczytaj wszystko »
Adres
Biała Fabryka - Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi
ul. Piotrkowska 282
93-034 Łódź
Łódzkie
transport publiczny
transport publiczny
Wystawa czasowa: 2024.06.09 - 2025.07.27
Dzień tygodnia Godziny otwarcia
środa
12:00 - 17:00
czwartek
12:00 - 19:00
piątek
12:00 - 19:00
sobota
12:00 - 19:00
niedziela
12:00 - 17:00
Święta Godziny otwarcia
2025.04.20 (niedziela) x
2025.04.21 (poniedziałek) x
2025.05.01 (czwartek) x
2025.05.03 (sobota) x
2025.06.19 (czwartek) x
Bilety
normalny 10.00 PLN
ulgowy 6.00 PLN

Na przełomie XX i XXI wieku urodzony w 1969 roku w Parczewie Arkadiusz Weremczuk stał się jedną z najciekawszych osobowości London Fashion Week. W 2001 roku „The Independent” umieścił go w dziesiątce topowych mistrzów brytyjskiej mody. Był odkryciem nowego milenium. Arkadius jest jedną z kilku pochodzących z Polski osób, które zapisały się w dziejach europejskiej mody. Należał do kosmopolitycznych londyńskich awangardzistów, ale w jego modzie wybrzmiewała polska kultura szlachecka, ludowa, a także marzenia twórców Młodej Polski. Arkadius jest też ważną częścią modowej historii Warszawy.

Projektant zderzał i łączył sacrum z profanum. Jego muzami była zarówno Matka Boska, jak i pracownica seksualna. Sięgał do źródeł wiary i religii, czyli do miłości, i za jej pomocą głosił pacyfistyczne idee i antydyskryminacyjne postulaty. Otwarcie opowiadał o seksie, erotyce, rozkoszy i innych wielkich namiętnościach.

Arkadius jest zachłannym odbiorcą i interpretatorem kultury i sztuki, a także ich twórcą. Antyk i Shakespeare spotykały się w jego twórczości z antykapitalizmem, a religia z queerem. Wpływała na niego twórczość Allena Jonesa. Inspirowały go reklamy usług seksualnych. Bywał u królowej i w gejowskich klubach. Na wybieg zapraszał cenione supermodelki i celebrytę z Big Brothera, osoby transpłciowe i uprawiające sztukę drag. Pseudonim projektanta nawiązywał do Arkadii, krainy szczęścia, ale takiej, w której śmierć nie wzbudza przerażenia.

Przechowywane w zbiorach CMWŁ dziedzictwo Arkadiusa skonfrontowano z tkaninami artystycznym z kolekcji muzeum i ze sztuką współczesną. Architektura wystawy łączy nowożytny kościół ze świątynią Afrodyty, arkadię z pokazem mody. Jest synkretyczna, eklektyczna i rozkoszna.

--

Kurator: Marcin Różyc
Współpraca: Anna Grala i Michał Herynowski

Architektura i przestrzeń: Zuza Golińska
We współpracy z: Gosia Machaj

Koordynatorka: Aleksandra Kmiecik
Identyfikacja wizualna: @pktwidz 

Artyści, artystki, artystyx: Maja Berezowska, Zuza Golińska,Joanna Hasior, Marcin Janusz, Radek Anais Laró, Sebulec, Zonia Pionk, Łukasz Stokłosa, Ewa Wacherlohn, Marek Wodzisławski.

Zdjęcia i filmy z archiwum Arkadiusa: Carlos Graca, Noelle Hoeppe, Matt Jura, Sara Hodges, Tomasz Magierski, Robert Wolański.

Dodatki: Salim Azzam, Mateusz Bidziński, Jimmy Choo, Givenchy, Marcin Kitty Kossakowski, Filip Kozak, Marta Kulik, Lewre, Monika Łuczak, Natacha Marro, Barbara Munzer, Vanity Nap, Anna Orska, Marine Serre, Lena Kowalewicz-Wegner, Maciej Stańczak.

Komentarze wyświetlą się po weryfikacji przez moderatora, a ocena po zebraniu pięciu komentarzy.