ZALOGUJ
 
jako Użytkownik »

jako Opiekun »
Strona główna > muzea i galerie > Willa Muzeum - Muzeum Historyczne w Legionowie > De Profundis... Archeologia ziem powiatu legionowskiego
Podziel się
Facebook
Instagram
Pinterest

De Profundis... Archeologia ziem powiatu legionowskiego

Wystawa przedstawia dotychczasowe wyniki badań archeologicznych prowadzonych na terenie powiatu legionowskiego. Trzonem wystawy są jednak przede wszystkim zabytki pochodzące z cmentarzyska kultury przeworskiej w Legionowie. Odkryto tam ponad 300 obiektów archeologicznych, z czego zdecydowaną większość możemy wiązać z funkcjonującą na przełomie er kulturą przeworską. Znaczna... przeczytaj wszystko »
Adres
Willa Muzeum - Muzeum Historyczne w Legionowie
ul. Adama Mickiewicza 23
05-120 Legionowo
Mazowieckie
powiat legionowski
Dzień tygodnia Godziny otwarcia
poniedziałek poniedziałek 08:30 - 15:30
wtorek wtorek 08:30 - 15:30
środa środa 08:30 - 15:30
czwartek czwartek 08:30 - 15:30
piątek piątek 08:30 - 15:30
free
wstęp wolny
Święta Godziny otwarcia
2025.04.20 (niedziela) x
2025.04.21 (poniedziałek) x
2025.05.01 (czwartek) x
2025.05.03 (sobota) x
2025.06.19 (czwartek) x
2025.08.15 (piątek) x
2025.11.01 (sobota) x
2025.11.11 (wtorek) x
2025.12.25 (czwartek) x
2025.12.26 (piątek) x
Bilety
wstęp bezpłatny

Wystawa przedstawia dotychczasowe wyniki badań archeologicznych prowadzonych na terenie powiatu legionowskiego. Trzonem wystawy są jednak przede wszystkim zabytki pochodzące z cmentarzyska kultury przeworskiej w Legionowie. Odkryto tam ponad 300 obiektów archeologicznych, z czego zdecydowaną większość możemy wiązać z funkcjonującą na przełomie er kulturą przeworską. Znaczna część grobów, zgodnie z panującymi w kulturze przeworskiej zwyczajami, była wyposażona w dary. Zmarłych palono na stosie wraz z przedmiotami, których używali na co dzień, a ich szczątki umieszczano w jamie wykopanej w ziemi lub w glinianej popielnicy. Dary grobowe były wyznacznikami płci i pozycji społecznej. Do grobów mężczyzn często wkładano broń – groty włóczni, miecze, metalowe elementy tarczy a także ostrogi, nożyce, krzesiwa, części pasa i przybory toaletowe – brzytwy i szczypczyki. Kobiety otrzymywały drewniane szkatułki (zachowały się oczywiście tylko ich części metalowe), klucze, nożyki, igły, szydła i przęśliki. Część darów grobowych, a przede wszystkim broń, było „uśmiercanych” przez rytualnie gięcie i łamanie. Na wystawie prezentowane są przedmioty codziennego użytku, broń oraz najliczniejsza grupa zabytków – ceramika.

Do najciekawszych znalezisk odkrytych na cmentarzysku w Legionowie z pewnością można zaliczyć wykonane z brązu, unikatowe dolne okucie rogu do picia. Ma kształt głowy byka z zachowaną w jednym oku inkrustacją ze szkła. Niezwykła uroda tego przedmiotu spowodowała, że stał się symbolem całej wystawy.

Na ekspozycji obejrzeć można również znaleziska z innych okresów i epok. Tereny powiatu legionowskiego zamieszkane były bowiem już od schyłku starszej epoki kamienia. Poczesne miejsce na ekspozycji zajmuje prezentacja zabytków pozyskanych w trakcie badań XVII wiecznego dworu wazowskiego w Nieporęcie.

Zapraszamy serdecznie na odbycie wraz z nami podróży w przeszłość i wspólną refleksję nad tym, co już minęło, ale możemy to podziwiać dzięki pracy archeologów, konserwatorów i muzealników. Zabytki, świadczące o naszych przodkach i wydobyte „z głębokości” (de profundis) – z osad i cmentarzysk znajdujących się na terenie powiatu legionowskiego są naszym wspólnym dziedzictwem i bogactwem.

Komentarze wyświetlą się po weryfikacji przez moderatora, a ocena po zebraniu pięciu komentarzy.