„Ofiary wojny” to tytuł wystawy oraz projektu Artura Sobieszka. Na wystawę składa się 21 obrazów olejnych. Artysta przedstawił portrety polskich ofiar II wojny światowej i represji stalinowskich. Zilustrował twarze pomordowanych w obozach zagłady, ofiar pracy przymusowej, zesłańców syberyjskich oraz ofiar zbrodni katyńskiej. Obrazy powstały na podstawie zachowanych archiwalnych fotografii. Fotografie twarzy do portretów artysta wybierał intuicyjnie i emocjonalnie. Muzyka – kompozycja „Stabat Mater” Romana Padlewskiego – nadaje wystawie głębi, zbliżając odbiorcę do wojennych wydarzeń. Obrazy przedstawiane na tej wystawie są manifestem oraz apelem przeciwko wojnie, bestialstwu i cierpieniu. Portrety ofiar mają być lustrzanym odbiciem aktualnych wydarzeń. Mają pobudzać do refleksji nad bezsensownością konfliktów zbrojnych. Wojna jest wiecznym okrucieństwem wymierzonym w człowieka, środowisko i naturę.
Projekt artystyczny pn. „Ofiary Wojny” został zrealizowany w ramach stypendium twórczego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego 2023.
O ARTYŚCIE
Urodziłem się w 1970 r. W Skierniewicach. Ukończyłem studia dzienne na Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi w 2006 roku. Studiowałem na Wydziale Grafiki i Malarstwa. Dyplom z wyróżnieniem otrzymałem w pracowni malarstwa prof. Mariana Kępińskiego oraz adiunkta Gabriela Kołata. Zajmuję się malarstwem i rysunkiem.
Inspiracją dla mojej twórczości stał się człowiek, którego przedstawiam poprzez portrety i obrazy symboliczne. W malarstwie poszukuję bliskiej mi istoty wyrazu, jej esencji, skrótu i jednocześnie syntezy plastycznego obrazowania na płaszczyźnie płótna. Dążę do prawdy we własnej wypowiedzi, w oparciu o osobiste doznania, stany emocjonalne i relacje zachodzące między mną a portretowaną osobą.
W malarstwie bardzo ważnym stał się dla mnie ładunek emocjonalny portretowanych osób, zarejestrowany na płótnie. Emocje ludzkie zawarte w twarzy, geście, formie i treści. Ponieważ sam jestem osobą intensywnie przeżywającą wszelkie bodźce w życiu, tak też odczuwanie emocjonalne jest główną inspiracją mojego działania. Mam tu na myśli te zewnętrzne, jak i wewnętrzne sposoby odczuwania świata i tego, co podsuwa życie w codziennej egzystencji.
Twierdzę, iż przeżycia psychiczne (emocjonalne) poszczególnych osób są nadrzędne w naszym istnieniu. To właśnie indywidualne interpretowanie świata, jego sposób przeżywania, wznosi nas na wyżyny, lub zatraca. Właśnie ten rodzaj esencji ludzkiego istnienia pragnę rejestrować plastycznie na moich obrazach, sięgając po tematy, które mnie fascynują i wewnętrznie poruszają.
Wystawy indywidualne:
2024 – Instytut Północny im. Wojciecha Kętrzyńskiego „Ofiary Wojny”
2023 – Muzeum w Ostródzie „Ofiary Wojny”
2023 – V Liceum Ogólnokształcące im. Wspólnej Europy w Olsztynie „Ofiary Wojny”
2023 – Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
2022 – Centrum Kultury i Sztuki w Skierniewicach „Przemijanie, Yukio Mishima”
2022 – MDK Szczytno „Piękno można zniszczyć, a wolność odebrać”
2022 – Galeria Stary Ratusz „Przemijanie, Yukio Mishima”
2021 – MOK Olsztyn, Galeria Amfilada, „Piękno można zniszczyć, a wolność odebrać”
2017 – Barczewska Synagoga – Barczewo
2013 – VIII Olsztyńskie Biennale Sztuki, wystawa pokonkursowa
2011 – VII Olsztyńskie Biennale Sztuki, wystawa pokonkursowa
2009 – Galeria Art Nova, Orneta
2008 – MDK Lidzbark Warmiński
2004 – Samsung Art. Master. Wystawa pokonkursowa
2000 – Stołeczne Centrum Edukacji i Kultury, Warszawa
2000 – Muzeum w Łowiczu
1999 – MOK Sochaczew
1999 – Muzeum Regionalne w Brzezinach
1999 – MCK Skierniewice
Udział w wystawach zbiorowych.