ZALOGUJ
 
jako Użytkownik »

jako Opiekun »
Podziel się
Facebook
Instagram
Pinterest

Urządzenia przemysłowe

Wystawa stała
poziom turturi
Muzeum Gazownictwa posiada w swoich zbiorach także urządzenia przemysłowe. Są wśród nich piece gazownicze poziomo – retortowe z generatorami wbudowanymi, które produkowały gaz miejski. Fazy oczyszczania gazu z zanieczyszczeń odbywały się przy pomocy zgromadzonych w Muzeum takich urządzeń jak: chłodnica poziomo-rurowa, chłodnica powietrza, odsmalacz koszowy, płuczki amoniakalne... przeczytaj wszystko »
Adres
Muzeum Gazownictwa w Paczkowie
ul. Pocztowa 6
48-370 Paczków
Opolskie
noclegi
noclegi
Dzień tygodnia Godziny otwarcia
wtorek
09:00 - 17:00
środa
09:00 - 17:00
czwartek
09:00 - 17:00
piątek
09:00 - 17:00
sobota
09:00 - 17:00
Święta Godziny otwarcia
2024.12.25 (środa) x
2024.12.26 (czwartek) x
Bilety
normalny 12.00 PLN
ulgowy 10.00 PLN
dzieci bezpłatnie do lat 6
Powyższy cennik dotyczy całego obiektu.

Muzeum Gazownictwa posiada w swoich zbiorach także urządzenia przemysłowe. Są wśród nich piece gazownicze poziomo – retortowe z generatorami wbudowanymi, które produkowały gaz miejski. Fazy oczyszczania gazu z zanieczyszczeń odbywały się przy pomocy zgromadzonych w Muzeum takich urządzeń jak: chłodnica poziomo-rurowa, chłodnica powietrza, odsmalacz koszowy, płuczki amoniakalne wieżowe, płuczka naftalenowa, regulator ciśnienia gazu, skrzynie odsiarczające z suchym zamknięciem, gazomierz rotorowy do pomiaru produkowanego gazu. Niezwykle interesującym eksponatem jest piec poziomo – retortowy, który został odkryty (wykonano przekrój), by można było zajrzeć do środka i zobaczyć, w jaki sposób jest zbudowany.

Wśród innych urządzeń przemysłowych na uwagę zasługują: lokomotywa parowa bezogniowa „Chemnitz” z 1927 roku z Wrocławia, sprężarki gazu – czeska z 1956 roku oraz austriacka z 1970 roku, pompy tłokowe smołowe z gazowni wrocławskiej i silnik gazowy z 1927 roku z Cieplic. Silnik ten zamiast prądu, za pomocą przekładni pasowych, napędza różne urządzenia w gazowni. Spalał jednak dużo gazu, robił dużo hałasu, wytwarzane spaliny były toksyczne, a jego moc wynosiła 40 kW. W zbiorach muzealnych znajdują się także duże piece przepływowe ciepłej wody firmy Junkers i Vaillant, które mimo swoich 100 lat wyglądają doskonale.

Przepięknym urządzeniem jest palarka kawy pozyskana z Głogówka na Opolszczyźnie, gdzie zamontowana w sklepie roztaczała zapach palonej kawy.

Komentarze wyświetlą się po weryfikacji przez moderatora, a ocena po zebraniu pięciu komentarzy.