Bilety | |
---|---|
wstęp bezpłatny |
Wystawa „Asymetryczne”, która otworzy się 5 grudnia 2024 r. w Galerii OdNowa, będzie okazją do spotkania z malarstwem Michała Misiaka, artysty związanego z Akademią Sztuk Pięknych w Krakowie, uprawiającego twórczość w zakresie malarstwa, rysunku, grafiki oraz animacji cyfrowej.
„Obrazy Michała Misiaka od zawsze postrzegałem przez pryzmat form muzycznych. W jego najnowszych, prezentowanych na wystawie pracach struktury są proste i przejrzyste. Podstawą utworów jest nakładanie na siebie dwóch różnych układów linii. Najczęściej jest to rytm prostych równoległych stanowiący, wraz z barwą tła, bazę dla warstwy linii prowadzonych pod różnym kątem. Wynikiem nałożenia są interferencje. W rezultacie obserwujemy zaskakującą różnorodność efektów graficznych i zmian barwnych w polu obrazu.
Redukcja środków wyrazu, eksponowanie struktur rytmicznych, dynamika jednych składowych przy statyczności innych skutkująca nowymi, bardziej złożonymi wypadkowymi to niektóre z cech muzyki minimalistycznej. Jaką odsłonę minimalizmu reprezentują obrazy Michała? Czy tendencję do ewokowania chłodem i kalkulacją? Dążenie do czystej wizualności pozbawionej pozaobrazowych odniesień? A może jest to wnikliwe opisywanie zjawisk, konstruowanie modeli rzeczywistości, jak pisał autor – obrazowanie «pitagorejskiej muzyki sfer» lub «harmonii zgiełku»”?
dr Łukasz Leszczyński
Michał Misiak – urodzony w 1973 roku, w Tarnowie. Studia na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom z wyróżnieniem w pracowni prof. Stanisława Rodzińskiego z aneksem graficznym w pracowni drzeworytu prof. Zbigniewa Lutomskiego w 1999 roku. Uprawia twórczość w zakresie malarstwa, rysunku, grafiki oraz animacji cyfrowej. Stypendysta Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP oraz laureat kilkunastu nagród i wyróżnień. Jest autorem 30 wystaw indywidualnych oraz uczestnikiem ponad 160 wystaw zbiorowych.
Od 2000 roku zatrudniony w macierzystej uczelni, na Wydziale Architektury Wnętrz, gdzie w latach 2013-2024 prowadził Pracownię Struktur Działań Przestrzennych i Barwy, a obecnie II Pracownię Rysunku i Malarstwa. W latach 2004-2018 był uczestnikiem „Plenerów dla Artystów Posługujących się Językiem Geometrii” dr Bożeny Kowalskiej. Jego prace znajdują się w zbiorach Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, Mazowieckiego Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia w Radomiu, Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu, Kulturhistorisches Museum Gorlitz (Niemcy), Museum Jerke w Recklinghausen (Niemcy), Międzynarodowego Triennale Grafiki w Krakowie, Muzeum Kresów w Lubaczowie oraz w kolekcjach prywatnych w Polsce, Niemczech, Holandii, Belgii, Francji, Szwajcarii, Hiszpanii, Ukrainie i USA.
Autor tekstu i kurator wystawy: dr Łukasz Leszczyński
Autor identyfikacji wizualnej wystawy: dr Piotr Gryz